Jak nám může při hubnutí pomoci ananas

2

Skvělým parťákem pro menší i výraznější hubnutí se nám může stát ananas. Nejen že je zdravý, obsahuje vitamíny a vlákninu a můžeme ho jíst v různých variacích. Umí totiž ještě několik možná nečekaných triků.

suseny krajeny ananas

 Co v sobě střapaté ovoce skrývá

Jak ananas vypadá, víme všichni. Ale co v něm vlastně můžeme najít? Ananas je z téměř 90 % tvořen vodou, obsahuje i sacharidy, trochu vlákniny, bílkoviny a tuku. Sto gramů ananasu má energetickou hodnotu asi dvě stě kJ. Z vitamínů nabízí ananas vitamin A, B1, B2, C a niacin. První tři zmíněné bohužel jen v malém množství, za to zkonzumováním sta gramů získáme 20 % doporučené denní dávky vitaminu C. V ananasu můžeme dále najít i vápník, železo, fosfor a draslík. Z hlediska hubnutí je však důležitý enzym bromelin.

Bromelin nezatočí s tuky, ale pomůže s tím tělu

Mýtus, že ananas přímo útočí na tuky a zbaví nás nadbytečných tukových polštářů na těle, se mezi lidmi stále drží i přesto, že skutečnost je jiná. Zmíněný enzym bromelin má schopnost štěpit bílkoviny (např. maso, mléčné výrobky), a tak napomáhat trávení. Navíc zabraňuje tvorbě tukové tkáně a z těla odstraňuje odpadové látky. Kromě toho urychluje hojení ran, odvodňuje organismus a zmírňuje otoky, lze ho použít jako povzbuzující prostředek při horečkách, pomáhá při průjmech a jiných střevních potížích.

Pozor!

Konzervovaný ananas rozhodně neobsahuje takové množství bromelinu jako čerstvý ananas.

Ananas stokrát jinak

Možná ne stokrát, ale několikrát určitě. Ananas můžeme přijímat v syrovém stavu, konzervovaný, dále i sušený. Musíme ale vzít v potaz, že tato varianta obsahuje mnohem více cukru než ananas čerstvý. Hodí se také do ovocných koktejlů a salátů.

Náš tip: Trojice božské chuti – ananas, mango a kokos

Výborný způsob, jak si ananas vychutnat, je udělat si z něj salát. Když společně s ním nakrájíme na kostičky i mango, polijeme je trochou kokosového mléka (stačí 100 ml) a navrch směs posypeme kokosem, poděkuje nám nejen tělo, ale i naše chuťové buňky. Ideální dopolední svačina.

Náš tip: Cottage s ananasem – lehká chuť ovoce na neutrálním sýru

Oblíbenou lahůdkou se může stát i cottage sýr ve sladké variaci, tedy s přidaným ananasem. I zde je lepší zvolit čerstvý ananas a nespoléhat na sýry už předem ochucené. Sirupy do sýrů dodávané nemají s čerstvým ovocem příliš společného. Po smíchání cottage sýru s kousky ananasu můžeme pochoutku dosladit javorovým sirupem a doladit oříšky.

Sdílej:

O Autorovi

Málokoho by napadlo úmyslně si ubližovat. Vybírejme si proto z nepřeberného množství potravin ty, které nám nejen neubližují, ale ty, které nám dokonce prospívají a blahodárně působí na naše tělo i mysl.