Čočka je perfektním a zdravým zdrojem energie. Neobsahuje téměř žádnou vodu, tuku v ní najdeme poskrovnu, ale bílkovin a sacharidů má požehnaně. Kromě toho z ní můžeme načerpat železo a vlákninu. A dá se připravit na mnoho způsobů.
Čočka nejen jako zdroj železa
Některé látky jsou pro tělo velmi důležité. Mezi ně patří i železo, přesto ho má mnoho lidí nedostatek. Ten se může projevit bledou kůží, obtížným dýcháním, bušením srdce, dostavit se může syndrom neklidných nohou, bolesti hlavy a další. U žen dochází kvůli nedostatku železa k silné a bolestivé menstruaci.
Další důležitou součástí čočky je kyselina listová, díky níž se lépe tvoří červené krvinky, a měď. Složené sacharidy v čočce nám dodají energii na dlouho, díky obsahu bílkoviny může být náhradou masa v jídelníčku. Nezanedbatelné je i množství vlákniny v čočce obsažené (5 g/hrneček vařené čočky).
Není jen jedna
Čočka coby potravina má několik druhů. Nejznámější je obyčejná hnědá, známe ale ještě červenou a zelenou. Červená se oproti hnědé nemusí namáčet, a přesto je rychle uvařená. Dá se připravit i na sladko, např. s ovocem a smetanou. Jednoduše se však rozvaří. Zelená čočka oproti ní zase drží tvar a skvěle chutná v kombinaci s obilninami.
Čočku můžeme připravit na více způsobů. Kromě klasické polévky, které se budeme věnovat o pár řádků níž, z ní můžeme udělat kaši nebo na studeno salát s vajíčkem, kyselou okurkou a paprikou, můžeme přidat i kousek uzeniny.
Jak připravit vynikající čočkovou polévku
U přípravy čočkové polévky platí pravidlo, že to nejjednodušší je nejlepší. Při vaření použijeme hnědou čočku.
Jak na to:
[sociallocker]Čočku propláchneme a necháme půl dne odstát.
Nakrájíme si cibulku a osmažíme ji v hrnci na másle.
Přidáme odstátou čočku s vodou a vaříme ji 20 minut, než změkne.
Dochucujeme lžící octa a solí.[/sociallocker]
Náš tip
Do polévky můžeme pro chuť přidat uzeninu.