Jste neustále nachlazení, unavení a malátní? Často se potýkáte s kašlem, rýmou, kožními alergiemi nebo chronickými záněty? Pak svůj aktuální stav těla nepodceňujete a začněte jej okamžitě řešit. Příznaky a neduhy výše uvedené poukazují na sníženou imunitu a obranyschopnost organismu. Pokud s hysterií v očích běžíte do první lékárny ve svém okolí, zadržte! Zkuste vyměnit chemii za přírodní přípravky a nepřestávejte číst následující řádky. Prozradíme vám totiž, jak a čím posilovaly imunitu naše babičky a prababičky. Máme pro vás hned několik zajímavých babských rad, které rozhodně stojí za vyzkoušení.
Zázračná aloe vera
Aloe vera má na náš organismu řadu pozitivních účinků. Nejen, že posiluje naši imunitu a obranyschopnost, také tělo pročišťuje a zbavuje jej usazených toxinů a další zátěže.
Aromatická cibule
Antibakteriální účinky cibule jsou známy již mnoho dlouhých let. Silice v cibuli obsažené působí příznivě nejen při léčbě rýmy a nachlazení, ale jejich účinků můžeme využívat též ke zvyšování naší obranyschopnosti.
Všemocný česnek
Česnek je po právu označován za Svatý grál, Kámen mudrců, přírodní antibiotikum, ale i hotový zázrak v kuchyni. Jeho účinky jsou nám již určitě velmi dobře známy. V sérii babských rad jej totiž zmiňujeme opravdu často. A ani tento článek nebude výjimkou. Pro posílení imunity je česnek doslova jako stvořený.
Aromatická echinacea
Echinacea, chcete-li třapatka nachová, je perfektní bylinkou pro posílení imunitního systému. K dostání je ve formě sušených květů nebo tinktury (pořídíte v obchodě s bylinkami nebo lékárně). Květy můžete spařit a odvar z nich pravidelně popíjet. Tinkturu je pak možno nakapat do čaje nebo vody.
Znáte Eleuterokoka?
Eleuterokok ostnatý neboli černý kořen zvyšuje obranyschopnost našeho organismu a působí příznivě zejména ve vypjatých stresových situacích.
Nečekané účinky hub
Příznivé dopady na imunitu člověka mají také houby, které obsahují více, než 300 účinných a imunitu posilujících látek. Houby příznivě podporují produkci bílých krvinek, jež brojí proti nejrůznějším druhům infekcí. Z konkrétních hub, které v tomto případě doporučujeme ke konzumaci, pak můžeme jmenovat hlívu ústřičnou, z exotických druhů pak shiitake, maitake a reishi.
Antioxidační jinan
Antioxidační a stimulační účinky Jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba) jsou známy již dlouhá léta. Tento vzrostlý strom má ovšem také posilující vliv na naši imunitu. Obstarejte si lístky nebo semínka a připravte si lahodný čajík, který budete pravidelně popíjet.
Pálivá kopřiva
Detox jde ruku v ruce s posílením imunity a kopřiva je jednou z bylinek, která se právě pro přípravu detoxikačních čajů a kůr často doporučuje. Natrhejte si čerstvé lístky a spařte je vroucí vodou. Výsledná chuť sice nebude nijak zvláště lahodná, myslete ovšem na to, že děláte něco významného pro své zdraví.
Křen bez klobásek
O účincích křenu jsme se zmiňovali už v souvislosti s rýmou a nachlazením. Pro svůj obsah vitamínů a antioxidantů ovšem nesmí chybět ani v článku o posílení imunity. Čerstvý křen si můžete přimíchat k nějaké pomazánce nebo z něj připravit výborný salát, který doplníte třeba ještě o sterilovanou červenou řepu nebo kysané zelí. Skvělým tipem je také najemno nastrouhaný křen doplněný o 2 lžíce medu. Denně bychom měli zkonzumovat tři čajové lžičky tohoto medovo-křenového léku.
Kustovnice z Číny
Kustovnice čínská nalezne své neodmyslitelné místo v detoxikačním jídelníčku, ale vedle s ní nešlápneme ani při obnově imunitního systému. Plodina je to velmi chutná, proto ji zobejte vždy, když si zrovna vzpomenete.
Kysané zelí pro zdraví
Kysané zelí obsahuje nespočet vitamínů a pro tělo důležitých látek, které chrání naši imunitu a obnovují obranyschopnost organismu. I přesto, že vůně kysaného zelí nemusí dělat každému zrovna dvakrát dobře, pravidelnou konzumací můžete svému organismu značně ulehčit.
(Ne)známá lichořeřišnice
Lichořeřišnice představuje bohatý zdroj vitamínů a minerálů. Neopomenutelné jsou ovšem také její antibiotické účinky. Dopřejte si ji v pravidelných dávkách a vyhnete se celé řadě nemocí a dalších neduhů.
Pšeničné klíčky na okrasu i pro zdraví
Pšeničné klíčky si můžete vypěstovat doma a ozvláštnit jimi lahodný zeleninový salát. Už pouhá čtvrtina šálku pšeničných klíčů obsahuje 100 % denní doporučené dávky zinku, která přispívá k obnově imunitního systému.
Zázračný rakytník
Rakytník řešetlákový jako bylinnou směs pořídíte v mnohých prodejnách bylinek nebo e-shopech specializujících se na prodej bylinek a bylinkových směsí. Připravit si z něj můžete lahodný čaj nebo silný odvar. Mnohem účinnější je ovšem ve formě tinktury nebo oleje, který představuje perfektní stimulant naší imunity. Rakytník ovšem můžete konzumovat i ve formě plodů, které jsou plné antioxidantů a vitamínu C.
Nestárnoucí červená řepa
Látky obsažené v červené řepě působí pozitivně nejen na obnovu našeho imunitního systému, ale také stojí za obnovou buněk a zpomalují stárnutí. Kromě toho chrání před vznikem a rozvojem rakoviny.
Jdi mi k šípku!
Značné množství vitamínu C a antioxidantů se nachází také v šípcích. Plody nasbírejte na místě, které se nenachází nikde u silnice nebo jiného zdroje znečištění a připravte si z nich lahodný čaj.
Ženšen nejen pro ženy
Mnohými studiemi bylo potvrzeno, že i ženšen přispívá k přirozené obraně našeho organismu. Pokud jste tak doposud neučinili, zařaďte jej v nejrůznější formě do svého jídelníčku.
Posilování imunity nepodceňujte
Ať je léto nebo zima, na posílení imunity není nikdy úplně brzo nebo naopak pozdě. Věnujte pozornost svému tělu a jeho projevům a tomu následně přizpůsobte jídelníček, ale i způsoby detoxikace a posilování imunity. Zkuste pro jednou vyměnit chemii za přírodu a vyzkoušejte některou z výše uvedených rad našich babiček a prababiček. Od věci ani není vynechat ze svého jídelníčku jednoduchý cukr, bílou mouku a mléčné výrobky. Sladkosti pak můžeme nahradit sezónním ovocem nebo lahodnými oříšky. Dlouhodobě si silnou imunitu vybudujeme také pestrou stravou, nepřejídáním se a konzumací čerstvých a především pak sezónních potravin a plodin.