Seznamte se s kofeinem: jak působí nejběžnější droga na světě na naše tělo?

0

Je obsažen v kávě, zeleném a černém čaji, čokoládě, kolových nápojích i maté. Řeč je o kofeinu, nejrozšířenějším stimulantu a nejdostupnější droze na světě. S trochou nadsázky se dá říct, že kofein konzumuje každý. Víte ale, jak působí na naše tělo a mysl? Než si uvaříte další šálek kávy nebo čaje, pohodlně se usaďte a pojďte si o něm přečíst náš článek.

Látka, která se stala nejrozšířenějším stimulantem

Kofein je vlastně „obyčejný“ alkaloid, který stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost, vypadá jako bílý krystalický prášek a má hořkou chuť. Přirozeně se vyskytuje v kávě, maté a čaji, přidává se do limonád, energetických a kolových nápojů a obecně se těší velké oblibě. Prodej těchto nápojů je zcela legální a neomezený, ačkoli při větší konzumaci vzniká na kofeinu závislost. Jedná se tedy zároveň o nejdostupnější a nejběžnější drogu na světě.

Vstřebávání kofeinu do krve

Kofein se nejlépe vstřebává ze žaludku a tenkého střeva, a to už během několika minut po požití. U čaje je tato doba delší, jelikož obsahuje i jiné látky a alkaloidy, které vstřebávání kofeinu do krve zpomalují. U kávy můžete zpomalit vstřebávání i tím, že do ní přidáte mléko.

Kofein je dobrý sluha, ale zlý pán.

Kdy nám kofein pomáhá…

Mezi pozitivní účinky patří především zrychlení metabolismu a lepší spalování tuků. Černá káva bez cukru a mléka vám tedy skutečně pomůže zhubnout. Kofein rozšiřuje průdušinky v plicích, takže se vám lépe dýchá, stimuluje funkci ledvin a působí močopudně, díky čemuž tělo lépe filtruje škodliviny. Pomáhá i ke zmírnění bolesti hlavy.

…a kdy nám naopak škodí?

Pokud jste si navykli na rituál popíjení večerní kávy, budete se dříve nebo později potýkat s nespavostí, únavou a ztrátou energie. Kofein navíc zvyšuje tvorbu žaludečních kyselin, čímž dochází ke zhoršení žaludečních vředů. Pokud tedy bojujete s tímto konkrétním problémem, kofeinu se raději vyhněte. Dalšími zápory jsou zvýšené riziko srdečních chorob a vznik osteoporózy, pokud pijete kávu dlouhodobě a velmi často.

Tekuté štěstí

Kofein působí jako stimulátor štěstí – zvyšuje produkci adrenalinu a dopaminu v těle, je to tedy doslova šálek štěstí“. Pocit, že jsme po kávě šťastnější, tedy není pouze naší domněnkou.

Kolik kofeinu je dost a jaké množství obsahují různé nápoje?

Obecně platí, že dva až tři šálky kávy denně jsou až až. Větší dávka už může být pro tělo nebezpečná. I tak vás ale můžeme uklidnit, protože aby byla dávka kofeinu smrtelná, museli byste vypít 100 šálků kávy.

Obsah kofeinu se pak různí. Ve 200 ml kávy je až 120 mg kofeinu. O polovinu méně, tedy 60 mg, má Red Bull a jemu podobné energetické nápoje. V čaji se nachází 50 mg a mezi 26–30 mg kofeinu v sobě mají kolové nápoje jako Coca-Cola, Pepsi a RC Cola.

Kofein obsahují také kolové nápoje.

Jakým způsobem ovlivňuje tělo různé množství kofeinu

Při spotřebě 20–400 mg kofeinu se vám zvýší energie, koncentrace, krevní tlak a výkonnost a pocity ospalosti a únavy naopak zmizí. Celkový pocit je příjemný a cítíte se dobře.

Při konzumaci 400–800 mg kofeinu, obzvláště během krátkého časového intervalu, se dostavují pocity nepříjemné – jste nervózní, podráždění, hyperaktivní a ruce se vám třesou. Pokud jste navíc vypili toto množství kofeinu pozdě večer, na spánek můžete zapomenout.

Pokud konzumujete více než 1000 mg kofeinu denně, zahráváte si se zdravím. Toto množství totiž vede ke zvýšení cholesterolu v krvi, vysokému tlaku a srdečním potížím, nedostatku vitamínů a špatnému vstřebávání železa.

Tak jako u spousty jiných věcí i u kofeinu platí, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Při rozumné konzumaci není žádný důvod, proč si jej nevychutnat a nevyužít pozitivních účinků, které na naše zdraví má.

Sdílej: