Babské rady: jak na detoxikaci organismu tradičně a bez chemie?

3

Jste unavení, podráždění a trpíte častými výkyvy nálad? Nic vás nebaví, jste malátní a nemáte dostatek energie? Již delší dobu vás sužují chronické dýchací obtíže, respirační onemocnění nebo opakované virózy? Máte problém se zažíváním a trpíte častými průjmy nebo naopak zácpou? Pokud některá z výše nastíněných charakteristik či komplikací vystihuje vaši aktuální situaci, pak bude na místě uvažovat o důkladné detoxikaci organismu. To, že nečistot zbavujeme své tělo, vlasy nebo zuby je vcelku normální. Co když je ale potřeba zbavit nečistot ty části našeho těla, které nejsou vidět? Pokud jste nenašli zálibu v chemických doplňcích stravy nebo nevyhledáváte očistu těla prostřednictvím radikálních zásahů v podobě klystýru, pak se nechte inspirovat radami našich babiček.

Detoxikace organismu za pomocí tepla a masáží

Jedna z nejefektivnějších detoxikačních metod spočívá v zahřátí organismu a následné masáži. Ptáte se, co mají teplo a masáže masážs detoxikací společného? Nejen, že dokáží perfektně nastartovat lymfatický systém a krevní oběh, také mohou pomoci v případě odvodu nahromaděných toxinů a buněčného odpadu z tkání do krevního řečiště, odkud jsou odváděny do ledvin a z těla vyloučeny močí. Teplo v kombinaci s následnou masáží si můžete dopřát v pohodlí svého domova nebo v relaxačních wellness centrech. K prohřátí organismu jsou ideální parní lázně, vířivé vany nebo sauny, které pomáhají rozpumpovat srdce a zlepšit převod toxinů z tkání do krevního řečiště a jater, kde dochází k přeměně značného množství toxických látek na látky neškodné. Při masážích i nahřívání organismu můžete použít i nejrůznější druhy esenciálních olejů nebo bylinkových směsí, které hojně aplikovaly již naše babičky.

Detoxikujte s domácím peelingem

Hromadění toxinů a metabolických jedů v našem těle se v první řadě projevuje zejména na kvalitě naší pokožky. Máte-li suchou nebo výrazně mastnou pokožku, jistě vám to na náladě příliš nepřidá. Její kvalitu ovšem můžete zlepšit pravidelným peelignem. Peeling neboli obrušování mrtvých buněk kůže, je metoda aplikovaná a známá po dlouhá staletí. Pokud budete tuto metodu pravidelně opakovat, můžete zlepšit kvalitu své pokožky, ale také nastartovat krevní oběh.  Jemný tělový peeling si můžete dopřávat každý den, ideálně hned po probuzení po dobu 3 až 5 minut.  Peeling obličeje je pak ideální provádět zhruba jednou týdně. Na chemické peelingové masky nebo přípravky zapomeňte a raději vsaďte na suroviny, které máte denně po ruce. Domácí peeling si můžete vyrobit například smícháním třtinového cukru, medu a mléka, nebo namleté kávy, medu a mléka, případně kávy a husté smetany. Pro přípravu slané peelingové varianty je možno využít mořskou sůl a olivový olej.

Čerstvé šťávy jsou klíčem k regeneraci

Detoxikace organismu a babské rady to k sobě zkrátka pasuje. Již naše babičky totiž věděly, jakou sílu v sobě ukrývá sama příroda a její plody. Pro detoxikaci organismu se skvěle hodí čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy, jež tělu dodávají potřebné vitamíny, minerály a látky přispívající k jeho přirozené detoxikační činnosti. Skvělé detoxikační vlastnosti mají nejrůznější druhy zeleniny (mrkev, detoxčerná ředkev, řepa, celer, špenát, petržel a listová zelenina), ovoce (avokádo, ananas, mango, jablka, pomeranče, hrušky, grepy a broskve), ale i mořské řasy nebo zelený čaj či známý ostropestřec mariánský. Naše babičky, jejich babičky a babičky žijící ještě ve starověkém Řecku by vám také doporučily konzumaci lopuchu, který je často přirovnáván k elixíru mládí. Je pochopitelně důležité vybírat ke konzumaci takové lopuchy, které nerostou nikde u silnice nebo na chemicky ošetřeném poli.

Ledničky a spíže jako přírodní lékárny

Víte, že detoxikovat organismus můžete každý den bez ohledu na to, zda je středa nebo neděle? Následující potraviny a koření určitě každý máme ve své spíži nebo ledničce, a pokud ne, není přece problém pro něj skočit do nejbližšího obchodu. Tito detoxikační favorité zkrátka a jednoduše ve vaší domácnosti nesmí chybět:

Zázvor: Největší sílu má pochopitelně v syrovém stavu. Nastrouhaný kořen můžeme přidávat do salátů nebo dalších pokrmů a skvělý je také v čaji s medem a citronem (odolává vysokým teplotám). Zázvor obsahuje značné množství éterických olejů a hořčin. Jeho součástí je také látka podobná Aspirinu, která ředí krev a posiluje žaludek.

banner_2

Kurkuma: i přesto, že se jedná o kořen, v syrovém stavu jej asi konzumovat nebudeme. Do našich spíží a kuchyní se dostává ve formě oranžovo-červeného prášku. Pokud o kurkumu obohatíme naše pokrmy, pročistí nám krev a pomůže při zažívacích nebo jaterních obtížích.

Koriandr: ten umí z těla vyloučit nadbytečné minerály a toxické kovy (rtuť, olovo a hliník). Pro detoxikační kúru je tedy doslova jako stvořený.

Česnek: o česneku se snad ani nemusíme dlouze rozepisovat. Jeho antibakteriální účinky jsou známé již po dlouhá tisíciletí. Česnek pomáhá snižovat cholesterol, krevní tlak a stojí za odváděním celé řady toxických látek ven z těla.

Hlíva ústřičná: Hlíva posiluje imunitu a ukrývá v sobě cenné esenciální aminokyseliny. Její silné detoxikační vlastnosti jsou neoddiskutovatelné. Pravidelná konzumace působí jako prevence proti arterioskleróze, srdečním a oběhovým chorobám, vysokému tlaku a dně.

Naklíčená semena: také ty jsou bohaté na řadu antioxidantů, enzymů, esenciálních aminokyselin a důležitých látek. Dokonce obsahují stonásobně vyšší dávku vitamínu C, než oblíbené citrusové plody.

A co takhle půst?

Když se řekne půst, řada z nás si vybaví trýznivé hladovění a odpírání oblíbených pokrmů. Nenechte se ovšem mýlit předsudky a neopodstatněnými mýty. Půst je ve skutečnosti očistnou a vysoce detoxikační kúrou i životním stylem, jehož pozitivní účinky značně převažují nad těmi negativními. Tato očistná metoda je známá již od doby starých Asiatů a i v dnešní době existují miliony osob, které se půstu různých délek pravidelně oddávají. Mějte na paměti, že naše babičky rozhodně nebyly výjimkou. Půst je tedy po právu považován za jeden z nejstarších způsobů léčení různých neduhů těla i duše. Jeho praktikování ovlivňuje nejen fyzickou, ale i psychickou kvalitu lidského zdraví. Kromě toho, že pomáhá odstraňovat odpadní produkty látkové výměny, v zanesených orgánech také vyvolává autolýzu tuků a zvyšuje vyměšovací schopnost plic, jater, ledvin, kůže a sliznic. Pokud s půstem teprve začínáte, zkuste do svého běžného týdne zařadit jeden „zkušební den“. V případě, že se vám bude v jeho dodržování dařit, postupně můžete jeho délku navyšovat. Uvidíte, že v době plné chemie, náhražek a nepříliš kvalitních potravin vám taková komplexní očista organismu bodne.

banner_2

Sdílej:

O Autorovi

O základy správné výživy a zásady a zdravého stravování jsem se začala zajímat poměrně nedávno v souvislosti se zdravotními problémy, které mě již nějakou dobu sužovaly. Ačkoli na zázraky nevěřím, sama na sobě pozoruji určité změny, ke kterým nepochybně přispívá současný styl mého stravování.