Všichni ten nepříjemný pocit asi dobře známe. Sice o nic v daný okamžik nejde, ale ten pocit je zkrátka k nesnesení. Jak s pálením žáhy (neboli pyrózou) zatočit pomocí babských rad? Čtěte a vyzkoušejte.
Co za pálením žáhy stojí
Tato nepříjemnost trápí denně desetinu dospělé populace a za celý život se s ní setká až 40 % dospělých. O pálení žáhy by zvlášť mohly vyprávět těhotné ženy, které tato nehezká záležitost provází někdy i po celou dobu jejich očekávání.
K pálení žáhy dochází v okamžiku, kdy se do jícnu vracejí žaludeční šťávy. Ty jsou totiž velmi kyselé a svou kyselostí dráždí sliznici jícnu tak, až dochází k pocitu pálení. Žaludeční šťávy se na rozdíl od zvracení při pálení žáhy vrací zpět do žaludku. Příčinou tohoto všeho je nedostatečná funkce svěrače mezi jícnem a žaludkem. S pálením žáhy může přicházet i bolest žaludku nebo zápach z úst.
Nejen těhotné ženy, ale i lidé s tzv. hiátovou kýlou by mohly vyprávět. Porucha, kdy část žaludku vyhřezne do mezihrudí, je specifická právě pro návrat žaludečních šťáv do jícnu.
Vliv životního stylu a jídelníčku
Ano, pálení žáhy úzce souvisí s naším životním stylem a jídelníčkem. Velké porce, nepravidelné stravování, večerní přejídání, to vše návratu šťáv do jícnu jen nahrává. Na tento problém si zaděláváme především konzumací:
- mastných a smažených jídel (zapomeňme na fritovací hrnec!)
- příliš kořeněných jídel
- příliš teplých a příliš studených jídel
- příliš silné kávy
- kyselých nápojů (mezi ně patří například víno)
- sladkostí
- mléka
Na vině může být i konzumace alkoholu, kouření a stres. A přiznejme si – kdo z nás ho neprožívá? Neméně důležitým faktorem je i obezita. Pálení žáhy se dá předejít prevencí, a to vyloučením rizikové stravy z našeho jídelníčku a zařazením čerstvé zeleniny a čerstvého ovoce, i v podobě šťáv (pozor, ne džusů!).
Pár babských rad, které stojí za zkoušku
Pití osolené vody. Několik doušků by mělo stačit. Někomu postačí i vypití skleničky čisté vody.
Pití zázvorového čaje. Nastrouháme zázvoru na jednu lžičku a spaříme ho v šálku horkou vodou.
Spaní na levém boku. Pokud nás pálení žáhy překvapí v noci, lehněme si na levý bok. Žaludeční šťávy se tak nebudou dostávat k jícnu.
Konzumace syrové mrkve nebo kousku syrové brambory. Opravdu jen kousku.
Odpočinek. Horní polovina těla při něm musí být výš než dolní.
Pokud vás pálení žáhy trápí delší dobu a přepadává vás často, měli byste vyhledat odbornou pomoc. Tato zdánlivě neškodná záležitost může značit i vážnější zdravotní problémy, například zánět jícnu nebo jeho napadení rakovinou. Pokud nás však pálení žáhy přepadne jednou za čas, třeba po vydatném obědě u příbuzných nebo na oslavě, není důvod panikařit.