Mléčná dieta – rychlé hubnutí, nebo hřebíček do rakve?

1

Mléčná dieta. To je další druh diety, která se v poslední době mezi lidmi šíří prakticky světelnou rychlostí. Jedná se o to, že člověk může jíst jakékoliv oblíbené mléčné výrobky a maso a drží se tohoto typu stravování jen několik dnů. Díky tomu údajně zhubne tři až deset kilogramů. Jenže právě proto, že se jedná pouze o krátkodobý stravovací styl s rychlým úbytkem hmotnosti, si můžete bleskurychle naběhnout na jo-jo efekt. Mléčná dieta tedy slouží primárně k nastartování metabolismu a k zažití si pravidelného stravování.

V čem je mléčná dieta pozitivní

Pozitiva mléčné diety spočívají v tom, že skutečně rychle zhubnete, a to bez nutnosti mít nějaký extra velký výdej v podobě cvičení, dieta trvá jen několik dnů, tudíž se nezavazujete k celoživotnímu stylu stravování a při držení této diety nedochází k výraznému svalovému úbytku. Váhový úbytek činí klidně i deset kilogramů, což je právě pro řadu lidí nejsilnějším argumentem. V neposlední řadě je tato dieta odzkoušená, prakticky u každého funguje na jedničku a dosažená váha by vám měla podle tvůrce této diety vydržet i dva roky.

sklenice mlekaCo jsou naopak negativa mléčné diety

Jelikož trvá mléčná dieta skutečně jen pár dní, výživoví poradci radí, aby trvala pouze do 13 dnů, během neuvěřitelně krátké doby zhubnete, což vede k rychlému jo-jo efektu. Pokud se potom navíc vrátíte ke svým původním stravovacím návykům, máte jo-jo efekt prakticky 100% zaručený. Mléčná dieta taktéž není vůbec zdravá, protože nadbytek bílkovin, které člověk během diety do těla přijímá, nadmíru zatěžuje organismus, kterému naopak chybí tuky, vitamíny a minerály.

Mléčná dieta není vhodná pro každého

Navíc není mléčná dieta vhodná pro každého. Lidé, kteří trpí alergií či intolerancí na laktózu nebo na mléčné bílkoviny, by se této dietě měli obloukem vyhnout a nezkoušet ani jiné její alternativy. Princip mléčné diety totiž spočívá v tom, že člověk jí pouze jogurty, zákysy, tvarohy, vejce natvrdo, libové šunky a masa vařená ve vodě či v páře bez špetky soli. To je prakticky vražedná kombinace pro alergiky. Zároveň není dieta vhodná pro slabší jedince, jelikož je založená na minimu kalorií, pocitu hladu a vyčerpání. V neposlední řadě není taktéž vhodná pro sportovce, kteří by neměli naprosto žádnou energii pro sportovní výkony.

lzice s jogurtemProč nemůžete tuto dietu držet déle než 13 dnů

Jak už jsme se zmínili výše, neměla by se mléčná dieta držet více než 13 dnů. Je to z toho důvodu, že během těchto třinácti dnů snížíte příjem všech živin na úplné minimum. To může znamenat i obrovské stavy únavy, mdloby a závratě. Pokud byste tuto dietu drželi delší dobu, zadělávali byste si na obrovské zdravotní problémy. Hubnutí pak jde naprosto stranou!

Jak mléčná dieta vypadá

Pokud chcete tuto dietu zkusit, připravte se na těžký začátek. První den totiž nebudete přijímat nic jiného, než jednu sklenici mléka každé tři hodiny. Druhý den je již snesitelnější, kdy do stravy budete moct přidat i ovoce či zeleninu, tvaroh a vařené maso. Takto budete pokračovat, postupně přidávat další povolené potraviny až se dostanete ke třináctému dni, kdy si budete moct dát prakticky nejvíce jídla za poslední dva týdny.

Vzorový jídelníček mléčné diety

 

[sociallocker]

1. den

Pokrmy: 250 ml polotučného mléka, 250 ml mléka, 250 ml mléka, 250 ml mléka, 250 ml mléka

2. den

Pokrmy Bílý tučný jogurt, 150 g tvarohu, 150 g vařeného masa, 250 g tvarohu, 2 vejce a čaj

3. den

Pokrmy 100 g ovoce, 100 g zeleniny, 100 g salámu, 250 ml mléka, 150 g vařeného masa

4. den

Pokrmy: Bílý jogurt, 250 ml mléka, 100 g zeleniny, 100 g zeleniny, 100 g salámu a čaj

5. den

Pokrmy: 100 g zeleniny a 2 vejce, 100 g ovoce, 100 g tvarohu, 100 g ovoce, 100 g zeleniny a 250 ml kysaného mléka

6. den

Pokrmy: 100 g šunky, 100 g ovoce, 100 g tvarohu, 100 g vařeného masa, 250 ml kysaného mléka

7. den

Pokrmy: 2 vejce, 100g ovoce, 100 g tvarohu, 100 g vařeného masa, 250 ml mléka

8. den

Pokrmy: 200 g ovoce, 200 g zeleniny, 200 g ovoce, 200 g zeleniny, 200 g ovoce

9. den

Pokrmy: 250 ml mléka, 250 ml mléka, 250 ml mléka, 250 ml mléka, 250 ml mléka

10. den

Pokrmy: Bílý tučný jogurt, 150 g tvarohu, 100 g salámu, 250 ml mléka, 150 g vařeného masa

11. den

Pokrmy: 100 g ovoce, 100 g zeleniny, 100 g salámu, 250 ml mléka, 150 g vařeného masa

12. den

Pokrmy: Bílý jogurt, 250 ml mléka, 100 g zeleniny, 100 g zeleniny, 100 g salámu a čaj

13. den

Pokrmy: 100 g zeleniny a 2 vejce, 100 g ovoce, 100 g tvarohu, 100 g ovoce, 100 g zeleniny a 250 ml kysaného mléka

Zdroj: http://www.siluetadoleta.cz/diety/mlecna-dieta/

[/sociallocker]

 

Závěrem tak trochu jiný pohled na mléčnou dietu

I když je mléčná dieta, jak se zdá, nezdravá, prakticky nevýhodná, kvůli jo-jo efektu, a náročná, má v sobě rozhodně nepopiratelné pozitiva, která už jiného typu stravování nenajdete. Během mléčné diety totiž budete dodržovat princip pravidelného stravování, řádný pitný režim a nebudete trpět nedostatkem vápníku. Ať už si tedy říkají odpůrci této diety cokoliv, už jen z tohoto důvodu se jeví tato dieta jako pozitivní.

Sdílej:

O Autorovi

O základy správné výživy a zásady a zdravého stravování jsem se začala zajímat poměrně nedávno v souvislosti se zdravotními problémy, které mě již nějakou dobu sužovaly. Ačkoli na zázraky nevěřím, sama na sobě pozoruji určité změny, ke kterým nepochybně přispívá současný styl mého stravování.