Ucpaný nos, zduřelé dutiny, nepříjemné svědění a pálení. Nemožnost nadechnout se a nálada na bodu mrazu – i tak lze ve zkratce charakterizovat nepříjemné pocity při rýmě. Rýma patří mezi zánětlivé onemocnění nosní sliznice a může představovat prvotní příznaky chřipky, angíny nebo dalších mnohem závažnějších komplikací. Jednat se ovšem může také o alergii nebo obyčejné nachlazení. Pokud se přistihnete, že smrkáte častěji, než obvykle, zkuste problém podchytit hned na počátku a aplikovat některou z osvědčených babských rad, které vám prozradí jak na rýmu.
Všemocný vývar
Ať už vás trápí podrážděný žaludek, pořádná kocovina po propařeném víkendu nebo právě protivná rýma, vsaďte na silný a poctivý vývar. A když píšeme vývar, máme tím na mysli opravdový vývar, nikoli náhražku z kostky. Připravte si kus masa a kosti, kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer), cibuli, česneky, bobkový list, nové koření, pepř a vše dejte vařit do velkého hrnce. Vývar nesmí vřít, jen mírně probublávat. Čím déle jej vydržíte vařit, tím pro vás a váš nos lépe. Šálek horkého vývaru má posilující účinky a stoupající pára pak uvolní i beznadějně zabetonovaný nos.
Parní lázně pro uvolnění nosu i mysli
Proměňte svou koupelnu na domácí lázně! Zavřete se a pořádně utěsněte škvíru mezi dveřmi a prahem nebo další díry, jimiž by mohl unikat teplý vzduch. Napusťte si horkou vanu, do vody přidejte pár kapek aromatického oleje, nasypte sůl, či vonné květy a ponořte se. Zkuste vydržet co nejdéle – minimálně do doby, než teplota vody klesne. Teplá koupel a vonná pára vám může opět ulehčit.
Solný roztok pro odvážné
Tato babská rada je připravena pro opravdové odvážlivce. Pro její aplikování potřebujete menší skleničku, lžičku soli a vodu. Sůl s vodou pořádně promíchejte a výsledný roztok se pokuste vdechnout nosem. Pokud se vám to nedaří, naplňte roztokem lahvičku od klasických nosních kapek a aplikujte dle potřeby.
Cibule a česnek hrají prim
Tuto radu se vyplatí aplikovat daleko od všech obyvatel domácnosti. Výsledky cibulovo-česnekové léčby jsou ovšem v tomto případě neoddiskutovatelné. K posteli si připravte talířek s rozkrojenou cibulí a rozmačkaný česnek. O tom, že u vás doma probíhá česnekovo-cibulová kúra, budou s největší pravděpodobností vědět i sousedi. Výsledek ovšem stojí za to. Silice a éterické oleje v česneku a cibuli obsažené pročišťují nos a mají mírně desinfekční účinky. Kromě toho fungují jako přírodní antibiotika.
Štiplavý křen
Strouhali jste někdy křen k domácí klobásce nebo párku? Pak nám dáte jistě za pravdu, že vás to stálo několik slz. Kromě toho se vám s největší pravděpodobností spustila také rýma. A právě účinků, které křen má, můžete využít při léčbě počínající rýmy. Křen si poctivě nastrouhejte a smíchejte jej s 2 lžičkami medu. Vyrobenou medicínu užívejte 3x denně po jedné čajové lžičce.
Zázračný eukalyptus
Také eukalyptus přirozeným způsobem uvolňuje ucpaný nos. Olej si můžete nakapat například do aromalampy nebo teplé koupele. Výsledky se dostaví během několika mála minut.
Voňavá šalvěj
[sociallocker] Babské ucho – neboli šalvěj přeslenitá (ano, vykradli jsme Dívku na koštěti) má na naše zdraví celou řadu příznivých účinků. Trápí-li vás rýma, není nic jednoduššího, než si ze šalvěje připravit odvar, část odlít do hrnečku a do zbytku namáčet obyčejnou vatu, kterou si následně budete nos pravidelně vytírat. Silné antibakteriální účinky dokáží se zduřenou sliznicí opravdové zázraky. Odvar ze šalvěje můžete také pravidelně popíjet a tím své zdraví utužovat.[/sociallocker]
Tropický citron
Toto tropické ovoce obsahuje řadu účinných látek a vitamínů. V boji proti rýmě pomáhá, pokud si do nosu nakapete dvě až tři kapky citronové šťávy vždy ráno a večer. Dávejte si ovšem pozor, aby se vám citron nedostal do očí!
Vlhké ponožky jako poslední záchrana
Prvním krokem je důkladné prohřátí chodidel. Namočte proto své nohy do horké vody a připravte si pár mokrých ponožek. Ty vyždímejte a oblékněte. Přes ně si oblečte ještě jednu vrstvu suchých ponožek a přikryjte se peřinou. Vlhké ponožky mají vliv na náš krevní oběh a následné uvolnění ucpaného nosu.
Vyhněte se mléčným výrobkům
Mléko a mléčné výrobky obecně zahleňují. Pokud se vám hůře dýchá a máte rýmu, zkuste je na chvilku vyřadit ze svého jídelníčku.
Když už nic nepomůže, návštěva lékaře je nezbytná
Říká se, že neléčená rýma trvá sedm dnů. Léčená týden. Pokud vás ani po týdnu domácí léčby rýma neopouští nebo se k ní přidají další doprovodné jevy nemoci, na nic nečekejte a upalujte ke svému lékaři. Ten nasadí odpovídající léčbu a vy se tak nemusíte dál trápit.