Babské rady: Co dělat při zánětu dutin

1

Vodnatá a později hnisavá rýma, teploty kolem 38°C, únava, bolesti svalů, nechutenství, bolesti hlavy, a to především při poklepu. To je jen zlomek nepříjemností, které zná každý, kdo prodělal zánět dutin. Vzhledem k tomu, že jde o onemocnění poměrně časté, se s ním potkáme všichni i několikrát za život. Jak se s ním dá bojovat podle starých dobrých babských rad a kdy už je na čase s návštěvou lékaře neotálet? Odpověď najdete v následujících odstavcích.

Seznam příznaků je neskutečně dlouhý

Kromě příznaků, které jsme jmenovali už v úvodu, se často se zánětem dutin dostavuje huhňání, pálení a bolest v krku, přechodná ztráta čichu. Téměř 100% lze tuto diagnózu určit, pokud hlava bolí v předklonu či při poskoku – místo zánětu se totiž ihned nevybíravým způsobem ozve. Jestliže máme podezření na zánět dutin, ale chybí nám k němu rýma, měli bychom se ujistit, že není na vině zatím rýmanerozpoznaný a neléčený zubní kaz.

Jak zánět dutin vzniká

Stejně jako tomu bývá u jiných onemocnění, i zánět dutin můžeme rozdělit na akutní chronický. Zánět dutin nejčastěji vznikne z obyčejné rýmy, když se infekce z dutiny nosní dostane do dutin lebečních. Onemocnění je nejčastěji virového původu. Viry poškodí sliznici v dutině a oslabí ji, tím pádem se na ní snadno mohou vyřádit bakterie. Zánět dutin může jednoduše vzniknout i ze zánětu zubního lůžka, například při zmíněném neléčeném kazu.

Vzniku zánětu dutin nahrává špatná životospráva, stres, oslabená imunita, alergie, nedostatek vitamínů, kouření, vyčerpání a další faktory. Mezi nejlepší preventivní opatření patří zdravá strava (dostatek ovoce a zeleniny), kvalitní spánek nebo zvlhčování vzduchu v bytě.

banner_2

Léčba zánětu dutin – babské rady, které můžete vyzkoušet

Pokud si potřebujete od bolesti a celkově nepříjemného tělesného pocitu ulevit, můžete vyzkoušet některé z babských rad, které jsou staletími prověřené. Pokud se však váš stav nebude lepšit nebo se bude lepšit jen minimálně, návštěvu lékaře byste neměli příliš dlouho odkládat a zbytečně tak trpět.

Mezi babské rady patří:

  • Být v teple, vyhýbat se suchému a větrnému prostředí.
  • Napařování obličeje a inhalace. Napařovat si obličej můžete například nad hrncem s vodou a s ručníkem přes hlavu, aby pára neunikala jinam. To však lékaři doporučují spíše jako prevenci, nikoli jako léčbu. Do vody můžeme přidat mátu, heřmánek, majoránku nebo tea tree olejíček.
  • Proplachování nosu slanou vodou. I to ale lékaři doporučují spíše jako prevenci než jako řešení problému.
  • Kafrová mast.
  • Teplý obklad na nos, čelo a spánky.
  • Nahřívání paží horkou vodou a potní kúra.

Klasická léčba spočívá u virové infekce v dodržování klidového režimu a podávání protizánětlivých léků, u bakteriální infekce jsou zpravidla nasazována antibiotika. Pokud dojde k ucpání vývodu dutiny, je nutné podstoupit punkci dutiny, při níž je tlustou jehlou propíchnuta stěna dutiny a dojde k odsátí jejího obsahu. Dále se podávají léky na zkapalnění hlenu, léky proti alergii nebo kortikosteroidy, které zmírňují projevy zánětu.

nemocJestliže vás trápí zánět dutin, můžete zkusit na několik měsíců vyřadit z jídelníčku mléko a mléčné výrobky. Obvykle je toto opatření účinné. Pokud ke zlepšení dojde i u vás, mléko a mléčné výrobky už do svého jídelníčku nevracejte.

Zánět dutin se může nepěkně zkomplikovat

Zánět dutin je sám o sobě komplikací obyčejné rýmy. I on se však ještě může zkomplikovat – může dojít k zánětu středoušní dutiny, dolních cest dýchacích (představit si můžeme zápal plic nebo zánět průdušek), mohou se také vytvořit slizniční cysty. Některé komplikace je nutné řešit chirurgicky, léky na ně bohužel nestačí. I z toho důvodu není radno zánět dutin podceňovat.

Dbejte na prevenci a neodkládejte konzultaci s lékařem

Zánětu dutin se nikdo z nás pravděpodobně nevyhne. Jde o časté onemocnění virového nebo bakteriálního původu. Babské rady mohou ulevit od příznaků, ale nemusí. Pokud se stav několik dní nezlepšuje nebo se zlepšuje jen minimálně, neměli bychom odkládat návštěvu lékaře. Můžeme se soustředit na prevenci, kterou je vyplachování nosu slanou vodou, lékaři jako prevenci doporučují i napařování.

banner_2

Sdílej:

O Autorovi

Málokoho by napadlo úmyslně si ubližovat. Vybírejme si proto z nepřeberného množství potravin ty, které nám nejen neubližují, ale ty, které nám dokonce prospívají a blahodárně působí na naše tělo i mysl.