Trendy v oblasti zdravé výživy jsou různorodé a neustále se mění. Jednou je „v módě“ raw strava, podruhé strava dělená na tu rostlinnou a živočišnou. Najednou se objeví diskuze a informace o zázračných „super potravinách“ a každý ve velkém nakupuje kaniwu, quinou nebo chia semínka. Po nějaké době se dostane ke slovu fermentace nebo letní trend v podobě hustých řeckých jogurtů. Letošní rok se nese v duchu ovocných a zeleninových smoothie. Víte, co to vlastně takové smoothie je? Jak si ho připravit a maximálně vychutnat? Všechno o tomto rozmixovaném zázraku se dozvíte na následujících řádcích.
Co je to smoothie a kde se vlastně vzalo?
Smoothie je odvozeno od slova Smooth (=hladký), selským rozumem tudíž dospějeme k názoru, že jde o nejrůznější druhy nápojů hladké konzistence. Jak jsme již výše zmínili – smoothie může být jak ovocné, tak zeleninové. Je jen na nás, jaké ingredience zvolíme a jaká bude výsledná chuť nápoje. Hojně oblíbené jsou i ovocno-zeleninové kombinace, dochucené třeba medem, zázvorem nebo bylinkami.
Nápoje smoothie se poprvé objevily údajně v USA, a to někdy kolem roku 1973. Za duchovního otce zdravých nápojů je považován jistý Stephen Kuhnau, který objevil převratný způsob, jak bojovat s cukrovkou a alergiemi na potraviny, které ho roky trápily. Díky vlastnímu přesvědčení a důmyslnosti si začal doma vyrábět lahodné nápoje z rozmixovaného ovoce a zeleniny, které následně představil veřejnosti.
6 zajímavostí o smoothie, které vás příjemně překvapí
- Efektivita vstřebávání tekutých látek je až čtyřikrát rychlejší než u pevné stravy.
- Ve Středomoří se tento vydatný drink konzumuje již několik století.
- Na rozdíl od čerstvé šťávy ve smoothie zůstává veškerá vláknina i další prospěšné látky.
- Pro opětovné získání energie (třeba po fyzickém výkonu) si připravte smoothie ze sladších druhů ovoce.
- Smoothie pomáhá žaludku probrat se po noci, roztáhnout se a připravit se na konzumaci těžších potravin.
- Smoothie je ve vhodné kombinaci možno podávat také diabetikům a lidem na redukční dietě.
Výhody konzumace smoothie
Do smoothie se na rozdíl od džusů či čerstvých šťáv (fresh juice) přidávají celé kusy ovoce nebo zeleniny. Co to pro nás a zejména pro naše tělo znamená? Předně skutečnost, že kvalitně připraveným smoothie dosáhneme vyšší koncentrace balastních látek v něm obsažených a získáme i další nálož vitamínů a minerálů.
Mixováním se stává ovoce či zelenina často lépe stravitelná a tělo dokáže obsažené látky lépe využít. V neposlední řadě hovoří ve prospěch smoothie i bohatá zásoba vlákniny, jež se podílí na našem trávení a pocitu sytosti.
Velkou předností je také skutečnost, že smoothie lze konzumovat prakticky vždy a všude. Speciálně upravené nádobky a kelímky vám mohou být skvělými společníky na cestách, v práci, v kanceláři, na poradě, ale i doma.
Přednostní smoothie je též jeho rychlá a snadná příprava. Prakticky vám postačí jen oblíbené druhy ovoce či zeleniny, mixér a nějaká sklenička či nádobka na pití. Veškeré vybrané potraviny rozmixujete, dochutíte a přelijete do skleniček.
Smoothie navíc jednoduchým způsobem zvýší konzumaci zeleniny či ovoce, s níž má řada z nás problém. V tekutém stavu zkrátka dokážeme ovoce a zeleninu zkonzumovat více a snáze.
Při přípravě smoothie prakticky neexistují žádná omezení. Nehrozí tak, že byste se rozmixovaných potravin za krátkou dobu beznadějně přejedli. Kombinací je skutečně nespočet a je jen na vás, zda dáte přednost klasice, nebo vyzkoušíte některý z exotických receptů.
Zajímavost: Jedna americká studie dokonce prokázala, že u malých dětí může podávání mixovaného ovoce a zeleniny značně zlepšit stravovací návyky.
Není smoothie jako smoothie – pozor na kupované výrobky
Ideální je, pokud si smoothie vyrobíte doma ze surovin, u nichž znáte jejich přesný původ a které jste si vypěstovali třeba na zahradě nebo ve skleníku. Samozřejmě ale chápeme, že „nacpat“ na bytový balkon skleník o rozměrech 3×3 metry je pro řadu z nás nerealizovatelné. Proto se možná čas od času přistihnete při okukování regálů super a hyper marketů, odkud na vás pomrkávají nejrůznější hotové smoothie „pochoutky“. Pozor na ně!
Zbytečně mnoho cukrů, konzervantů a kalorií!
Kupovaná smoothie mohou obsahovat látky, které ve svém těle v žádném případě nechcete. Jít může o nejrůznější dochucovadla, konzervanty, ale i hojně diskutovaná „éčka“, nadbytek cukrů nebo zbytečné a prázdné kalorie. Ani pokud sáhnete po smoothie v obchodě se zdravou výživou, nemáte tak úplně vyhráno. Existují totiž vitamíny, které rozkládá světlo, teplo nebo přítomnost kyslíku. Nejlepší je tedy pít nápoj čerstvě vyrobený z domácích surovin nebo sezónních surovin pořízených třeba na farmářských trzích.
8 důvodů, proč si připravovat domácí smoothie
- Okamžité zvýšení energie
- Postupné zlepšení kvality pokožky
- Regulace váhy (při nadváze či podváze)
- Pravidelný přísun vitamínů
- Dostatečný přísun vlákniny
- Přírodní detoxikace organismu
- Náhrada svačiny nebo dalšího malého jídla
- Psychická soustředěnost
Co potřebujete pro přípravu domácího smoothie?
Základem je domácí mixér nebo tzv. smoothie maker. Pokud se vám do tohoto spotřebiče nechce investovat, pochopitelně můžete použít také klasický mixér, ten si ale nemusí umět poradit se všemi druhy ovoce či zeleniny. Může se tak stát, že po rozmixování zůstanou ve smoothie zbytečně velké kusy, které se vám budou jen velmi obtížně polykat.
Jakmile budete dostatečně vybaveni, stačí si připravit nejrůznější druhy ovoce nebo zeleniny dle chuti. Velmi oblíbené jsou například následující kombinace:
- Banán + mražené lesní plody + jogurt + voda + vločky
- Banán + mražené jahody + jogurt + mléko + psyllium
- Banán + borůvky + jogurt + mléko
- Banán + třeště + jogurt + mléko
- Banán + maliny + kokos + jogurt + voda
- Banán + jablko + skořice + jogurt + voda + vločky
- Čerstvý špenát + mrkev + jablko + banán + voda + citron
Ovšem kombinací je opravdu nepřeberné množství, takže je jen na vás, zda se budete držet již publikovaných receptů, nebo si vymyslíte svůj vlastní. Mějte na paměti, že smoothie byste měli bezpodmínečně ihned po přípravě zkonzumovat. Některým vitamínům totiž nedělá vzduch dobře. Pokud ale nemáte na výběr a chcete si na smoothie smlsnout třeba v práci o polední pauze, přelijte směs do speciálních uzavíratelných nádob a dobře utěsněte.
Pár praktických rad závěrem
Smoothie můžete vylepšit řadou moderních superpotravin. Za zmínku stojí quinoa, chia semínka, exotické ovoce z Brazílie s názvem acai nebo zmiňovaná kaniwa. Pokud se o smoothie zajímáte v souvislosti s hubnutím, důrazně vás před touto metodou varujeme. Smoothie totiž nemá nahrazovat hlavní jídlo, nýbrž vedlejší, a stravovat se pouze rozmixovaným ovocem a zeleninou našemu organismu rozhodně z dlouhodobého hlediska neprospívá. Po čase vám totiž mohou chybět důležité látky a minerály, které vám tekutá či polotekutá strava jednoduše nedodá. Jakmile se „smoothie hubnoucí kúrou“ skončíte a začnete se stravovat tak, jako před ní, očekávejte výrazný jo-jo efekt.
A co vy? Máte se smoothie zkušenosti? Podělte se s námi o své nejoblíbenější recepty!