STOP mastným vlasům! Poradíme, co pomáhá

0

Už druhý den po umytí vypadají vaše vlasy jako mastné snopy slámy? Vyzkoušeli jste nespočet šamponů, sér, kosmetických přípravků, kondicionérů, ale i rady kamarádek a babiček? Stále ale nejste s výsledkem spokojení? Pak bude pravděpodobně nutné odstranit nejprve příčinu tohoto vizuálně nepřitažlivého problému.

Pojďme se společně podívat na nejčastější důvody, proč se naše vlasy vlastně mastí a jak jim můžeme od tohoto neduhu pomoci prostřednictvím potravin, vitamínů a babských rad, které doopravdy fungují. Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou naší korunkou krásy. Abyste se jimi mohli doopravdy pyšnit, dejte se do čtení!

STOP mastným vlasům!

Hlavní příčiny mastících se vlasů:

 • Genetická predispozice: Bohužel genetika je věc zrádná a nevyzpytatelná, a pokud má s mastnými vlasy problém vaše maminka, pak se s nimi pravděpodobně budete trápit také vy.
 • Špatná skladba jídla: Příliš slané, mastné, sladké a nezdravé jídlo nepřidá na kráse nejen vašim vlasům, ale ani postavě.
 • Zlozvyky: Mezi nejčastější zlozvyky, které mají neblahý vliv na naše vlasy, patří jejich neustále osahávání, pohrávání si s nimi nebo namotávání na prsty.
 • Hormonální porucha: Za mastící se vlasy může také puberta, těhotenství nebo klimakterium.
 • Stres: Kombinace výše uvedených faktorů a stresu je pro naše vlasy hotová pohroma. Potní žlázy pracují v období stresu ne na sto, ale na 200 procent, což se projeví nejen zvýšením pocením našeho těla, ale také vlasů.
 • Antikoncepce: Ani antikoncepce našemu tělu nemusí vždy sednout. Pokud po jejím nasazení pozorujete zhoršenou kvalitu pleti, vlasů nebo další nepříjemnosti (přibírání na váze, pocit plného břicha, bolesti hlavy), je dobré prokonzultovat její změnu s gynekologem.
 • Špatná vlasová kosmetika: Všeho moc škodí a ani v případě vlasové kosmetiky tomu není jinak. Pokud pozorujete, že po nanesení nového balzámu na vlasy nebo umytí novým šamponem se vaše hříva mastí více než obvykle, vsaďte na známé a ověřené přípravky, s nimiž máte dobré zkušenosti.
 • Léky: Také některé léky mohou zhoršit kvalitu a vzhled vašich vlasů. Dobrá zpráva! Po jejich vysazení by se mělo vše navrátit do normálu.
 • Imunita: O špatné imunitě vás bude informovat nejen vaše zažívání, ale i kvalita pokožky a vlasů.

Jak problémům s mastnými vlasy předcházet?

Abyste tento problém úplně odstranili nebo alespoň minimalizovali, je potřeba změnit stravovací návyky a začlenit do svého jídelníčku určité potraviny, které přispívají ke krásným vlasům a zabraňují jejich maštění. Základem je dostatek čisté vody, která by měla úplně nahradit slazené nápoje a limonády.

Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na železo, zinek a vitamíny skupiny A, B, D. Nezbytná je také správná vlasová péče. Klasické šampony nahraďte těmi, které jsou Zatočte s mastnými vlasyspeciálně určeny pro mastné vlasy a regulují tvorbu vlasového mazu. Nezapomínejte ani na kondicionéry a speciální tonika pro regulaci mastných vlasů.

Z jídelníčku úplně odstraňte nasycené tuky a nahraďte je olivovým a lněným olejem. Polotovary nahraďte základními surovinami a dejte přednost čerstvým potravinám. Omezte kyselinotvorné potraviny, které mají neblahý vliv na nadměrné pocení a maštění vlasů a vlasové pokožky. Zapomeňte na kouření a alkohol a vyhněte se pobytu v zakouřeném prostředí.

10 babských rad, jak natrvalo zatočit s mastnými vlasy

 1. Všemocné citrony: Připravte si větší misku, do které vymačkáte šťávu ze dvou čerstvých citronů. Nechte ji chvíli odstát a poté vmasírujte do pokožky hlavy. Vlasy pročešte, a poté je asi po dvaceti minutách působení dobře opláchněte. Citronová šťáva působí antisepticky a reguluje tvorbu mazu. Ideální je, pokud budete proceduru opakovat každý druhý den.
 2. Heřmánek: Heřmánek obsahuje látky, které mastné vlasy přirozeně vysuší. Proto odvarem z něj vlasy pravidelně omývejte (alespoň 5× týdně).
 3. Jádrové mýdlo: už naše babičky věděly, že dokáže zatočit s obtížně vypratelnou skvrnou, lupy, ale i mastnými vlasy. Vyměňte drahé vlasové přípravky za tento cenově dostupný přípravek a vlasy jím pravidelně umývejte.
 4. Bílý jogurt a med: Hýčkejte své vlasy a čas od času jim dopřejte wellness v podobě zábalu z medu a bílého jogurtu. Naneste na vlasy a nechte působit zhruba 15 minut. Poté opláchněte.
 5. Sníh z bílků: Ušlehejte tuhý sníh z jednoho bílku a naneste po celé délce vlasů. Nechte jej zaschnout a poté pořádně propláchněte vhodným šamponem.
 6. Kopřivy: Na mastné vlasy výborně pomáhá zábal z kopřiv nebo pravidelné popíjení kopřivového čaje.
 7. Levandule: Připravte si domácí masku a smíchejte 1 dcl olivového oleje s 10 kapkami levandulového oleje. Naneste na vlasy, nechte působit 15 minut a poté důkladně opláchněte.
 8. Kefír: Nejen, že jde o skvělý přírodní kondicionér, také vás dokáže zbavit neustále se mastících vlasů. Jednoduše ho vetřete do vlhkých vlasů a klidně ho vmasírujte i do pokožky. Hlavu pak zabalte na půl hodiny do ručníku a nakonec umyjte šampónem. Některé babičky poté ještě vlasy oplachovaly vodou s octem.
 9. Majonéza: Stejných účinků jako s jogurtem nebo kefírem dosáhnete i díky obyčejné majonéze. Tu naneste do vlasů po celé jejich délce, překryjte novinářskou fólií a ručníkem a nechte alespoň půl hodiny působit. Poté nezapomeňte důkladně opláchnout.
 10.  Odvar z kořene lopuchu: Vyvařte kořen lopuchu a pravidelně odvarem vlasy oplachujte.

Co dělat, když nic nepomáhá?

Bohužel se může stát, že po vyzkoušení výše uvedených rad a změně jídelníčku nedosáhnete očekávaných výsledků. V takovém případě bude problém poněkud komplikovanější a bude vyžadovat návštěvu specialisty. Zamiřte proto k dermatologovi, který stav vašich vlasů prohlédne a navrhne odpovídající řešení.

A co pomáhá na mastné vlasy vám? Podělte se o své zkušenosti a radami v komentáři pod tímto článkem.

Sdílej:

O Autorovi

O základy správné výživy a zásady a zdravého stravování jsem se začala zajímat poměrně nedávno v souvislosti se zdravotními problémy, které mě již nějakou dobu sužovaly. Ačkoli na zázraky nevěřím, sama na sobě pozoruji určité změny, ke kterým nepochybně přispívá současný styl mého stravování.