Meduňka – zázrak medicíny ve starověkém Řecku. Co jste o ní nevěděli?

0

Její vůni si vybavíme, i kdyby nás vzbudili o půlnoci. A jakmile si k ní přivoníme, hned je nám o poznání lépe. Řeč je o meduňce. Tuto zázračnou bylinku objevili už staří Řekové a Římané a dnes, stejně jako tehdy, pomáhá mírnit úzkost, léčit rány, bojovat s migrénami i menstruačními bolestmi.

Ačkoliv má svůj původ v Evropě, dnes roste meduňka na celém světě. V angličtině se nazývá lemon balm, tedy v doslovném překladu citrónový balzám. Oficiálně se jmenuje meduňka lékařská, což prozrazuje, že má tato bylinka výborné léčivé vlastnosti.

Meduňka se dá využít i při výrobě kosmetiky.

Jak meduňka pomáhá?

Meduňka je bohatá na antioxidanty, a (nejen) díky tomu pomáhá v celé řadě potíží. Na co všechno bylinka působí?

  • Mírní bolesti hlavy,
  • zlepšuje zažívání,
  • pomáhá proti nespavosti,
  • zklidňuje a působí proti stresu,
  • dokáže omezit zarudnutí a svědění z infekcí a ekzémů,
  • zmírňuje žaludeční křeče,
  • bojuje se záchvaty kašle a dávivým kašlem.

Jak se meduňka sbírá, suší a uskladňuje

Bylinka se sbírá v červnu a červenci, ideálně okolo 12. hodiny před obdobím květu. Sbírejte především mladé vršky, které mají výraznější účinky než starší rostliny. Meduňku stačí sušit přirozeným teplem v suché a vzdušné místnosti na sušicích platech. Bylinku rozložte do jedné vrstvy, anebo z nasbíraných listů udělejte svazečky. Meduňka lépe snáší rychlé sušení, při tom pomalém hnědne.

Jakmile máte usušeno, skladujte meduňku v papírových sáčcích nebo ve tmavé nádobě, která je vzduchotěsná.

Z meduňky si můžete udělat čaj na uklidnění.

Využijte meduňku v kuchyni i v kosmetice

Meduňka je pro své účinky velmi oblíbená. Pravděpodobně roste i na vaší zahrádce nebo na balkóně. Víte ale, jak s bylinkou naložit, abyste využili její pozitivní účinky naplno?

         Voňavá tinktura i jemné tonikum pro pleť

Aromatická bylinka je nejen pro svou vůni skvělá v kosmetice. Setkáte se s meduňkovým balzámem na rty nebo nálevem či tinkturou. Využijete je hlavně pro urychlení léčby oparů. Meduňková silice působí jako jemné tonikum, které se hodí pro mastnou i smíšenou pleť. Olej z meduňky zklidňuje pokožku a zjemňuje ji.

Vynikající je také šampon z meduňky pro rychle se mastící vlasy. Bylinka má mírně antibakteriální účinek a dokáže eliminovat bakterie způsobující tvorbu lupů. Jako bonus získáte krásně voňavé vlasy.

         Čaj na uklidnění nebo lahodné dezerty

Meduňku můžete samozřejmě využít i tam, kde ji známe nejlépe – v kuchyni. Nejčastěji se připravuje meduňkový čaj, který je skvělý pro uklidnění mysli. Připravit si můžete i meduňkový likér nebo dezert, případně bylinkou dochutit marmeládu. Zároveň ji využijete i při přípravě slaných jídel, zejména v kombinaci s kuřecím masem chutná výborně.

Těhotné a kojící ženy, pozor!

Meduňku by neměly ve vysokých dávkách užívat těhotné a kojící ženy, stejně tak i děti. V menším množství samozřejmě neškodí a stále si zachovává příznivé účinky. Nastávajícím maminkám pomáhá bojovat s nevolností a stresovými situacemi.

Pokud vám zázračná bylinka ještě neroste na zahrádce nebo za oknem, je nejvyšší čas to napravit. Bez meduňky se sice dá žít, ale jak jste si mohli všimnout sami, s ní to bude vždy o chlup lepší. Nedejte stresu a dalším potížím šanci a povolejte na pomoc voňavého pomocníka.

Sdílej: