Schůdková metoda hubnutí – detoxikační kúra, dělená strava a víkendové mlsání

1

Už název tohoto životního stylu napovídá, že se během něj pohybujeme po pomyslných schůdcích. Nejprve si dopřejeme celkovou detoxikaci organismu, poté změníme své stravovací návyky v lepší a nakonec si můžeme dopřát i nějakou tu dobrotu navíc, pokud se jinak budeme držet všech předepsaných zásad. Jak vypadají čtyři schůdky k hezčí postavě, zdravějšímu tělu a větší duševní pohodě?

Schůdek první – 28 dní trvající detoxikační kúra

Tento pomyslný schůdek spočívá v detoxikační kúře trvající 28 dní. Autorkou této kúry i knihy, ve které je detoxikační program popsán, je Antónia Mačingová. Předepsané potraviny a dostatečný pitný režim, to je celé kouzlo tohoto programu. Mnohé možná zaujme to, že není žádoucí žádná náročná fyzická aktivita. Jíme třikrát denně, v případě hladu sáhneme po oříškách nebo rozinkách. Navíc se ještě musíme řídit tím, jakou krevní skupinu máme. Více o této fázi schůdkové metody hubnutí najdete v článku Dieta podle Antónie Mačingové. Velké věci vznikají náhodou a mimochodem.

Schůdek druhý – dělená strava a strava podle krevních skupin

Na druhém schůdku zůstaneme celé tři měsíce a budeme dbát na příjem dělené stravy. Stravu přitom dělíme do tří skupin – na bílkovinné, sacharidové a neutrální. Bílkovinné a sacharidové potraviny se spolu nikdy nesmí kombinovat, neutrální potraviny lze kombinovat s bílkovinnými i sacharidovými.

Krevní skupina 0

Lidé s touto krevní skupinou by měli přijímat více bílkovin a méně sacharidů. Vhodné je libové maso, ryby a zelenina,zena naopak nevhodné jsou mléčné výrobky, těstoviny a rýže. V přiměřeném množství mohou tito lidé konzumovat ořechy a vejce.

Krevní skupina A

Krevní skupina A vyžaduje vysoký příjem ovoce a zeleniny a spíše bezmasý jídelníček. Doplnit ho mohou těstovinami, ořechy, celozrnnými výrobky nebo luštěninami. Nevhodné jsou mléčné produkty, lze je ale nahradit sójovými.

Krevní skupina B

Doporučená je pro tuto krevní skupinu především zelenina, maso, dále jsou to vejce a mléčné produkty s nízkým obsahem tuku. Lidé s krevní skupinou B by se měli vyhýbat kukuřici, rajčatům, pohance, čočce, arašídům aj. Neměli by konzumovat potraviny s vysokým obsahem sacharidů a polotovary, které jsou běžně k dostání v jakémkoli marketu.

Krevní skupina AB

Z masa je vhodné zařadit krůtí, králičí, skopové a jehněčí, dále ryby a mořské plody. Maso lze také nahradit tofu. Dobré jsou i mléčné výrobky, co naopak vhodné není, to je uzené a konzervované maso. Lidem s touto krevní skupinou se nedoporučuje pít alkohol a kofeinové nápoje.

Třetí schůdek – vraťte se, nebo jděte dál

Třetí fáze schůdkové metody hubnutí spočívá ve vašem rozhodnutí, zda jste spokojeni s váhou, které jste během prvních dvou fází dosáhli. Pokud ne, vraťte se k detoxikační kúře a absolvujte znovu druhý schůdek. Pokud vám dosažený váhový úbytek stačí, posuňte se na čtvrtý schůdek.

Čtvrtý schůdek – po zbytek vašeho života

kavaČtvrtý schůdek je fází, která vás může provázet po zbytek vašeho života, budete-li chtít. Během týdne se stravujte dál podle plánu a jezte doporučené potraviny, o víkendu si za odměnu můžete dát to, na co budete mít chuť. Dostatečně pijte (pitný režim je individuální, pijte takové množství denně, jaké je vám příjemné), dbejte na příjem vitamínu C, minerálních látek a stopových prvků.

Náš tip! Jestliže nebudete schopni přemoci chuť na sladké, sáhněte po čokoládě s alespoň 70 % kakaa.

Kdy a jak pravidelně jíst

Ve stravování má svou neopominutelnou funkci i pravidelnost. Spousta lidí ale žije odlišným stylem, proto berte časový rozpis jídel jako ideální model:

  • Snídaně: 8 – 9 hodin
  • Svačina: 9 – 11 hodin
  • Oběd: 11 – 13 hodin
  • Svačina: podle hladu a chuti
  • Večeře: 17 – 18 hodin

Má schůdková metoda hubnutí šanci na trvalý úspěch?

Během období, kdy se budete protloukat těžkými začátky nových stravovacích návyků, se naučíte pravidelnosti, což je velmi důležité. Tělo si zvykne na časové intervaly, v nichž dostane příděl energie, a nebude mít potřebu ukládat si přijatou energii do tukových zásob.

Mnozí odborníci jsou skeptičtí vůči stravování podle krevních skupin, někteří výživoví poradci na tuto metodiku berou ohledy a respektují ji. Ve spoustě případů ale vede doporučené omezení potravin ke kvalitnější stravě bez nadbytku sacharidů, alkoholu, kofeinu a fastfoodových jídel.

V závěru musíme zopakovat, že takovou stravu bychom neměli porušit, protože jakmile se tak stane, kilogramy, kterých jsme se při dietě zbavili, se nám snadno vrátí zpět. Základem úspěchu je a vždy bude vyvážená pestrá strava a pohyb.

Máte s touto metodou hubnutí zkušenosti? Podělte se s námi o ně!

Sdílej:

O Autorovi

Málokoho by napadlo úmyslně si ubližovat. Vybírejme si proto z nepřeberného množství potravin ty, které nám nejen neubližují, ale ty, které nám dokonce prospívají a blahodárně působí na naše tělo i mysl.