Podpořte hubnutí s chutným smoothie! Poradíme, jak na to! (Miniseriál o smoothie 2/4)

0

Halina Pawlowská kdysi prohlásila: „Být ženou je velmi těžké, zvlášť, když máte 120 kilo!” Bohužel – líté boje s váhou svádí řada z nás. A rozhodně nejde jen o ženy. Každoročně hubneme do plavek, po Vánocích kupujeme permanentky do fit center, dáváme si předsevzetí… A to všechno jen proto, abychom se mučili přísnými dietami a hodinami v posilovně.

Řadě z nás se pohyb zcela znechutí a ti, kteří zvolili cestu ve společnosti diety, po jejím ukončení obvykle naberou dvakrát tolik, co shodili. Jak na to, abyste podobný scénář nemuseli řešit? Odpovědí může být po domácku připravené smoothie jako spolehlivý pomocník při redukci a udržení zdravé váhy.

Co je vlastně cílem hubnutí se smoothie?

smoothie-1578250_1280Hned na začátku musíme zmínit, že cílem popíjení smoothie nápojů za účelem hubnutí není rapidní snížení váhy během extrémně krátké doby. Hlavním cílem je vyvážení množství obsahu živin, cukrů a tuků. Smoothie poskytnou tělu každodenní doporučenou dávku vitaminů a makro živin v přírodní a tekuté formě. Pokud tedy očekáváte, že pitím po domácku připravovaných nápojů zhubnete během 14 dnů do plavek, musíme vás zklamat. Takhle to opravdu nefunguje!

Smoothie nemá nahrazovat obvyklé jídlo

Další zásada pro hubnutí se smoothie říká, že tento nápoj by neměl v žádném případě nahrazovat běžnou stravu člověka. Smoothie můžete nahradit snídani nebo některou ze svačin. V žádném případě by ale tyto nápoje neměly tvořit váš každodenní jídelníček od rána do večera. Mějte na paměti, že smoothie je něco mezi nápojem a jídlem. Hustý drink, který vás nabije energií, získáte díky němu velké porce vitamínů a vlákniny, která vás zasytí. Při správné přípravě obsahuje také minimum cukrů a tuků, což pomůže stabilizovat vaši váhu.

Výhody hubnutí se smoothie:

 • nápoj s sebouV tekuté formě do sebe dostanete spoustu vitamínů, cenných látek a antioxidantů.
 • Smoothie se obvykle vyznačuje vysokým podílem vlákniny, takže vás zasytí na dlouhou dobu.
 • Jde o poměrně příjemnou alternativu třeba během letních veder, kdy rapidně klesá chuť k jídlu.
 • Díky smoothie zkonzumujete i potraviny, které jsou sice zdravé, ale ne příliš chutné a těžko se zařazují do jídelníčku.
 • Příprava smoothie je velmi jednoduchá a nenáročná na čas.
 • Smoothie si můžete vzít s sebou do práce nebo na trénink.

Nevýhody hubnutí se smoothie:

 • Musíte dbát na přesně vyvážené složení.
 • Některé ovoce může být příliš sladké a pro přípravu dietního smoothie tudíž nevhodné.
 • Musíte přizpůsobit složení koktejlů potřebám svého těla, v opačném případě vám mohou chybět některé cenné látky.
 • Pití smoothie svádí k jednostranné dietě, která končí často jo-jo efektem.

Jak si připravit dietní smoothie?

sezonni potravinyPři přípravě dietního (stejně jako jakéhokoli jiného) smoothie používejte pouze čerstvé a sezónní potraviny. Pokud ovšem chcete s pomocí koktejlů zhubnout nějaké to kilo nebo si udržet váhu, bude potřeba dávat pozor na to, co všechno do smoothie přidáváte.

Vyhněte se prázdným kaloriím, nadbytku cukrů a tuků. Denní dávka sladkého ovoce by neměla překročit dva hrníčky. Ale nezoufejte, existuje řada potravin, které jsou pro přípravu dietního smoothie doslova jako stvořené:

 • Pikantní přísady: Je úplně jedno, zda zvolíte chilli, kajenský pepř nebo zázvor. Všechny tyto přísady zahřívají organismus a patří mezi účinné spalovače tuků. Proč jimi tedy neozvláštnit připravované smoothie?
 • Koření: Skvělým spalovačem tuků a pomocníkem při hubnutí je také skořice. Ta obsahuje vonné silice, reguluje hladinu krevního cukru, zlepšuje funkci inzulinu a dokonce metabolismus glukózy.
 • Zelený čaj: Obyčejnou vodu nahraďte kvalitním zeleným čajem! Nejen, že dodá vašemu tělu potřebné antioxidanty, ale obsahuje také EGCG (epigalokatechingalát), což je katechin, který má mnoho zajímavých účinků. Za zmínku opět stojí skutečnost, že působí příznivě na spalování tuků, regulaci krevního tlaku, snižování cholesterolu v krvi i podporu nervového systému.
 • Zdravé tuky: Pozor! Tuky ze svého dietního jídelníčku určitě nevyřazujte, nahraďte ale nezdravé tuky zdravými. Najdete je například v avokádu, oříšcích, kokosovém oleji, konopném oleji nebo oleji ze světlice barvířské. Zdravé tuky jsou obsaženy také v rybách, ty jsou ale pro přípravu smoothie poměrně… příliš aromatické.
 • Vláknina: Dbejte na to, aby vaše smoothie bylo plné ingrediencí s vysokým obsahem vlákniny. Ta totiž upravuje zažívání a navíc způsobí, že se budete cítit sytí po dlouhou dobu. Bohaté na vlákninu jsou například banány, švestky, fíky, květák, růžičková kapusta, mrkev, lilek, pšeničné otruby, sója nebo hrášek.
 • medListová zelenina: Připravte si lahodné zelené smoothie z římského či listového salátu, rukoly, polníčku, bylinek nebo kapusty či špenátu. Tyto suroviny jsou totiž bohaté na fytoživiny a obsahují nízké množství kalorií, proto jsou pro přípravu dietních smoothie doslova jako stvořené.
 • Stévie: Potřebujete dietní smoothie osladit? Zapomeňte na cukry! Skvěle vám v tomto případě poslouží rostlinka stévie nebo troška medu.

Nečekejte zázraky a hubněte se smoothie a hlavně s mírou

Jak jsme již zmínili výše, smoothie rozhodně není rychlou dietou, která by vás proměnila v modelku z osvětlených mol. S jeho pomocí si ale můžete osvojit základy makrobiotiky, zhubnout nějaké to kilo, naučit se pravidelnosti a zejména přemýšlení o tom, co do svého těla vpravujete. Ne nadarmo se totiž říká, že každý jsme to, co jíme

Stáhněte si 4 nejlepší smoothie recepty a hubněte zdravě. 

Stáhnout 4 nejlepší smoothie recepty na hubnutí

Sdílej:

O Autorovi

O základy správné výživy a zásady a zdravého stravování jsem se začala zajímat poměrně nedávno v souvislosti se zdravotními problémy, které mě již nějakou dobu sužovaly. Ačkoli na zázraky nevěřím, sama na sobě pozoruji určité změny, ke kterým nepochybně přispívá současný styl mého stravování.