Plavání má asi každý z nás spojené s letními měsíci, sluníčkem a prázdninami. Avšak jako jednu z mála letních aktivit právě plavání můžete provozovat celoročně! Ať už prší, sněží, mrzne, či fouká silný vítr, vy si můžete dávat několik temp ve vyhřáté vodě. A navíc se také přiblížíte k vysněné postavě.
Plavat může každý bez rozdílu
Takto snadno si může vytvarovat postavu takřka každý bez rozdílu. Plavání je totiž vhodné, stejně jako například jízda na kole, i pro lidi s nadváhou, pro nesportovce či pro kohokoliv jiného, kdo má například jakákoliv zdravotní omezení k vykonávání klasických zátěžových sportů. Touto aktivitou nezatěžujete tolik klouby, není nutné mít k jeho provozování takovou fyzičku jako například ke spinningu a může pro vás být odrazovým můstkem k jakékoliv další pohybové aktivitě.
Jak začít s plaváním?
Na úplném začátku si, stejně jako u všech ostatních sportů, stanovte reálné a dosažitelné cíle. Ty by měly odpovídat jak vaší fyzičce, tak i sportovnímu nadání. Rozhodně nepřepalte hned na začátku start. S takovou se totiž daleko nedostanete. Také si stanovte, jak dlouho budete na začátku plavat. Následně dobu plavání postupně prodlužujte.
Plavání není jen na deset minut
Ideálně byste se totiž této pohybové aktivitě měli věnovat alespoň hodinu a půl, protože až po dvaceti až třiceti minutách začne tělo spalovat tukové zásoby. Jenže ruku na srdce – kdo z nás dokáže hodinu a půl v kuse plavat? Proto je důležitý právě výše zmíněný reálný cíl. Ten si stanovte jak celkově pro plavání, tak i pro jednotlivé tréninky.
Jaké výsledky se u vás dostaví?
Pokud si jej stanovíte skutečně dobře, měly by se u vás projevit jak známky hubnutí, tak i eliminace problémů s pohybovým aparátem, rozličných druhů bolestí a psychických problémů. Plavání je tedy vhodné i pro ty, jež hubnout zrovna nepotřebují. Kupříkladu lidé se sedavým zaměstnáním by měli chodit plavat alespoň jednou týdně.
Hubnutí je zábavné
Vrátíme se však k tomu nejdůležitějšímu, a to k hubnutí.Uvedeme si ilustrační příklad. Vážíte-li 70 kg, spálíte za hodinu plavání jednoduchým plaveckým stylem „prsa“ až 680 kcal. Nemusíte navíc nijak spěchat. Pokud nasadíte svižnější tempo, můžete spálené kalorie zvýšit až na 700 až 1000. Intenzivní plavání tedy klidně můžeme srovnat například s tréninkem boxu či s rychlou jízdou na kole.
Spalovače tuků mohou pomoct
Před samotným plaváním si navíc můžete vzít či užít nějaké spalovače tuků. Ty zrychlí metabolismus, připraví tělo na fyzickou aktivitu a podpoří spalování. Ideální jsou například guarana, zelený čaj nebo káva, avšak bez mléka a cukru. Záleží na vás, co vám nejvíc vyhovuje a co preferujete.
Jak plavat správně?
Avšak samotné plavání, spalovače tuků a správné cíle nestačí. Člověk musí plavat skutečně aktivně, aby se jeho tepová frekvence pohybovala mezi 60 až 70 % tepového maxima, což je hodnota, při které tělo spaluje tuk. Dále je nutné plavat jako sportovec, tedy ne na „paní radovou“ s vystrčenou hlavou a prohnutou páteří. A v neposlední řadě je nutné myslet na to, že je plavání vhodné zejména pro začátečníky v oblasti hubnutí a je nutné jej brát pouze jako doplňkovou aktivitu. Rozhodně s plaváním vaše hubnutí skončí! Zkuste oslovit také nějakého trenéra, aby vám vysvětlil vše podstatné do začátku. Zejména pak plavecký styl „znak“ je důležité znát a mít v malíčku. A aby vás plavání opravdu bavilo a dosáhli jste s jeho pomocí kýžených výsledků, pořiďte si kvalitní plavecké brýle s nosníkem a čepici, jež vám usnadní pohyb ve vodě a zabrání tomu, aby se vám voda dostala tam, kam nemá.
Plavání je jen začátek
Pokud vás plavání baví, lépe pro vás, protože jím máte otevřeno ke všem dalším pohybovým aktivitám. Plaváním si tedy v prvé řadě pouze „spravte“ problémy s klouby, svaly a zády, shoďte nějaké to kilo a zbytek hubnutí nechte na posilovnu či jinou pohybovou aktivitu. U svého začátku, tedy u plavání, ovšem můžete i nadále zůstat a brát to spíš jako relax, nežli jako samotné hubnutí. Více informací se můžete dozvědět i v rozhovoru se Sabinou Dostálovou.