Cvičení a klouby – jak být fit, aby klouby netrpěly?

0

Bolest kloubů trápí vysoké procento sportovců, ať už amatérských, rekreačních nebo profesionálních. S věkem se navíc problémy s klouby zhoršují. Zvětšující se bolest a potíže jsou pak důvodem, proč si většina lidí začne sport odepírat, i když jej tolik miluje. I s bolavými klouby ovšem můžete cvičit a být fit. Stačí provozovat ty správné cviky a dodržovat pár důležitých zásad.

Které sporty a cviky zatěžují klouby nejvíce?

Kloubům – především pak těm kolenním – nejvíce ubližují sporty vyžadující náhlá zastavení nebo změny směru běhu, rychlé skoky a tvrdé dopady. Mezi tyto sporty se řadí například tenis, fotbal a basketbal. Ze cvičení se jedná o cviky na nohy, jakými jsou hluboké dřepy, leg press, výpady a výskoky; ty vyvíjí na kolena až trojnásobnou zátěž. Pokud tedy za sebou už máte zranění kolene, doporučujeme vám, abyste se těmto prvkům vyhnuli a raději se zaměřili na jiné.

Kloubům také pravidelně dodávejte patřičnou výživu.

Sporty šetrné ke kloubům

Bolesti či zranění kloubů ještě neznamenají, že se musíte sportu nadobro vzdát. Jsou sporty, které jsou ke kloubům šetrné, a dokonce se podílejí na jejich posílení a působí jako prevence před zánětem kloubů.

Mezi takové patří jízda na kole, plavání anebo třeba tanec.

Joggingem a běháním ke zdravým kloubům?

Ačkoli to zní neuvěřitelně, je to tak. Joggingem, tzv. pomalým během na kratší vzdálenosti, lze posilovat kosti a klouby. Je ovšem potřeba naučit se a dodržovat zásady „zdravého běhání“.

Vyhýbejte se tvrdým povrchům a raději volte povrchy měkčí. Ty totiž tlumí většinu nárazu dopadu a šetří klouby. Na botách nešetřete a investujte do takových, které mají podporu a dostatečné tlumení. Do bot si kupte i vložku – správná vložka, ideálně vyrobená na míru, koriguje jakékoli odchylky při došlapu. Běhejte raději pomaleji a neprodlužujte kroky, spíše se soustřeďte na jejich frekvenci.

A před samotným běháním se samozřejmě nezapomeňte dobře protáhnout.

Dodávejte kloubům potřebnou výživu

Zvýšená fyzická zátěž kloubů jde ruku v ruce s potřebnou výživou. Vyvážená strava je dobrým začátkem, bohužel na to sama nestačí. Dodávejte kloubům kolagen, ideální je alespoň jednou do roka podstoupit tříměsíční kúru kolagenovými preparáty. Důležitý je také příjem hořčíku, vápníku a křemíku. Naopak se vyhýbejte sladkostem a alkoholu. Škodí totiž slinivce, která se výrazně podílí na vylučování trávicích enzymů a rozhoduje tedy, které ze živin se vstřebají a které se vyloučí ven.

Před joggingem se nezapomeňte protáhnout.

Jaké cviky naopak ano

Cvičit se dá i se „špatnými“ koleny. Vyberte ze tří námi vybraných cviků, při kterých vás klouby nerozbolí. Nejsou nijak náročné, takže je můžete vyzkoušet třeba hned.

Nůžky

Lehněte si na záda a ruce položte vedle těla. Zdvihněte nohy mírně nad podlahu, roztáhněte je a pak s nimi křižmo kmitejte tak, aby byla vždy jedna noha nad druhou. Cvik opakujte dle potřeby. Posilujete tím břicho a boky.

Poloviční dřepy

Tyto dřepy nezatěžují kolena, naopak posilují zadek a stehna. Postavte se do pozice jako při klasickém dřepu, dolů klesejte jen do polohy, která vás nebolí. Pak se narovnejte a vraťte do výchozí polohy.

Zdvihy na špičkách

Stoupněte si na okraj schodu na špičky a pomalu snižujte paty, dokud nebudou pod úrovní schodu. Vraťte se zpět na špičky a cviky opakujte dle potřeby. Jedná se o výborný cvik nejen na posílení lýtek, ale i na posílení rovnováhy.

Sdílej: