Ovoce a zelenina by měly tvořit základ zdravého jídelníčku. Co ale dělat v případě, kdy vás od jejich nákupu odrazuje nevýrazná chuť, nepřítomné aroma nebo nevzhledné estetické nedokonalosti? Jak nakupovat čerstvé a chutné plody, které dodají tělu prospěšné vitamíny, minerály a látky? Na to jsme se zaměřili v dnešním článku! Poradíme vám, jaký ch kusů ovoce a zeleniny se při nákupu vyvarovat a na co si naopak dát pozor u jednotlivých položek.
10 obecných zásad, kterých si při nákupu ovoce a zeleniny držet
- Nekupujte nápadně lesklé kusy ovoce: Určitě víte, jak vypadá čerstvé jablko, právě spadlé ze stromu. Lesklou slupku rozhodně nemá. Proto sáhněte raději po těch, které vypadají „přirozeně“, nikoli po těch naleštěných, za jejichž vzhled mohou v mnoha případech chemická opatření.
- Nevybírejte ovoce či zeleninu z přepravky, kde se objevují nahnilé kusy: Pokud je napadený jeden plod, plíseň či hniloba se postupně šíří k plodům dalším. V takovém případě si domů přinesete infikovaný kousek, z něhož se může infekce šířit po jednotlivých plodech uvnitř lednice či spíže.
- Ke každému kousku čichejte: Vůně je jedním ze základních znaků chutného a čerstvého ovoce. Pokud žádnou vůni necítíte, nebo se dokonce dočkáte nepříjemného pachu, jděte raději „o dům dál“.
- Pokud to situace dovoluje, nechte si citrusy nakrojit: Přesvědčíte se tak o jejich šťavnatosti, ale i množství pecek, kterým řada z nás zrovna dvakrát neholduje.
- Zeleninu a ovoce nakupujte pouze v sezóně: Právě v sezóně totiž mají jednotlivé kusy ovoce a zeleniny nejvyšší množství tělu prospěšných látek a také nejlépe chutnají.
- Navštivte farmářské trhy nebo místní prodejce: Právě zde se totiž často objevují ty nejčerstvější a nejchutnější kusy. Kromě toho, že si na ovoci a zelenině pochutnáte, podpoříte také místní zemědělce v jejich snažení.
- Vybírejte pouze zralé plody: A nesázejte na to, že nazelenalé kusy při pokojové teplotě „dojdou“. Vyhněte se tedy zeleným banánům, jahodám nebo nezralému avokádu či ananasu.
- Sledujte skvrny na ovoci a zelenině: Ty kusy, které jsou až příliš skvrnité, raději nekupujte.
- Zkontrolujte, zda nejsou jednotlivé kusy pomačkané: Pokud by tomu tak bylo, svědčí to o špatné přepravě a uchovávání. Proto sáhněte raději po jiném druhu nebo rovnou vyměňte prodejnu.
- Ovoce a zeleninu vybírejte raději z otevřených krabic než z uzavřených boxů a igelitových obalů.
Tipy a fígle pro výběr jednotlivých kusů ovoce a zeleniny
Protože jsme v úvodu tohoto článku slíbili, že vám kromě obecných rad prozradíme také to, jak vybrat jednotlivé kusy ovoce a zeleniny, musíme svůj slib splnit a přikládáme podrobný přehled:
Ananas: Abyste poznali, zda je ananas čerstvý, zkuste vytrhnout jeho nejmenší lístek. Nemělo by to jít vůbec snadno.
Avokádo: Vybírejte takové plody, na jejichž slupce nejsou viditelné žádné tmavé skvrny. Plod musí být na opak měkký, ale ne kašovitý. Slupka by měla být sušší.
Brambory: Při nákupu zhodnoťte slupku brambory, která by měla být bez chorobných skvrn, povlaků, strupů a mechanického poškození. Pokud chcete, aby vám brambory nějakou chvíli vydržely, vybírejte pouze ty tvrdé bez scvrklých či nazelenalých míst na vnější straně slupky.
Brokolice: U čerstvé brokolice jsou na první pohled patrné živé, neorosené růžičky jednotné zelené barvy. Nekupujte brokolici, která má žlutou či nahnědlou barvu. V takovém případě se totiž nejedná o čerstvý kus. Na brokolici by neměly být žádné bílé či nažloutlé skvrny, svědčící o chemickém zásahu. Prozkoumejte také stonek brokolice, který by neměl být gumový.
Celer řapíkatý: Dobře rostlý celer může dosahovat i třiceti centimetrů. Při nákupu vybírejte takové kusy, které jsou zakončené neovadlými a svěže zbarvenými listy.
Cibule: Při nákupu se vyhněte nápadně suchým plodům a naopak volte ty, které mají pevnou slupku. Na omak by neměla být cibule měkká a při přivonění by vás do nosu neměl praštit pach hniloby. Vyvarujte se cibulí, z nichž začínají rašit výhonky.
Citrusy: Slupka citrusů I. stupně jakosti musí být pevně přimknutá k plodu. Při vizuální kontrole se zaměřte na případné zelené skvrny, které jsou známkou nedostatečné zralosti.
Česnek: V případě česneku se zaměřte zejména na jeho hmotnost. Ta by měla být vyšší. Lehčí stroužky jsou většinou suché a bez chuti. Jednotlivé stroužky by měly být masité a pevně přimknuté ke středu.
Granátové jablko: Zaměřte se na pevné kusy s tenkou slupkou. Vyvarovat byste se naopak měli granátových jablek s šedivým nádechem nebo puklinami.
Hroznové víno: Zaměřte se na větší trsy s pevnými a oválnými plody. Jednotlivé bobulky by při manipulaci neměly odpadávat. Pokud se tak děje, víno leží na pultu již nějakou tu dobu.
Hrušky: Zralá hruška je na omak pevná a sytě žlutá či s nádechy do červena. Neberte seschlé nebo scvrklé plody, které jsou známkou přezrálosti.
Chřest: Jednotlivé výhonky by měly o sebe při tření vrzat. Samotný chřest by se měl lesknout a při ohnutí by měl být pevný, nikoli gumový.
Jablka: Vybírejte ta pevná, bez hnědých či jinak zabarvených skvrn. Chcete-li si opravdu pochutnat, sázejte na menší druhy odrůd, které nebývají tolik přezrálé, jako ty větší. Ideální je nákup jablek na podzim, kdy vrcholí jejich sezóna a hromadí se z nich spousta prospěšných a pro tělo důležitých látek. Pokud se chuti jablka nechcete vzdát ani mimo sezónu, vybírejte jablka dovážená nebo skladovaná v chladu a v prostředí s chemicky sníženou hladinou kyslíku.
Jahody: Při nákupu jahod zkuste vytrhnout jejich stopku. Pokud to nejde úplně lehce, jahody jsou čerstvé. Jednotlivé plody by neměly být potlučené, nažloutlé nebo příliš vodnaté.
Kiwi: Budete-li nakupovat kiwi, vybírejte pouze pevné a větší plody. Narazíte-li na seschlé a příliš měkké kusy, vyberte raději jiný druh ovoce nebo prodejce.
Kokos: Vezměte si kokos do ruky a zatřeste s ním. Ideální je, pokud se ozve šplouchání kokosové vody.
Meloun: Zralý meloun má tmavě zelenou barvu. Přezrálé kusy poznáte podle jasných map a příliš měkké kůry.
Meruňky: Pevná slupka a jasná oranžová barva informuje o zralosti plodu. Vyhnout byste se tak měli scvrklým kouskům nebo těm, které mají zelenou či světle žlutou barvu.
Mrkev: Ta by měla být příjemně červená a bez tmavých skvrn či jiných nevzhledností. Vyvarujte se gumových nebo prasklých plodů, které nemají s těmi čerstvými nic společného.
Nektarinky: Povrch nektarinky musí být pevný – ani ne příliš tvrdý, ani měkký. Nekupujte ty nektarinky, které jsou otlačené nebo scvrklé.
Rajčata: Při nákupu rajčat je vhodné volit ta, která drží na stopce a stonku. Vršek rajčete doporučujeme odtrhnout a přičichnout k němu. Pokud voní, je to známka čerstvosti a lahodné chuti.
Salát: U salátu se zaměřujte na jeho sytou zelenou barvu a zejména pak okraje listů. Ty by neměly být seschlé či okousané nebo povadlé.
Salátová okurka: Vybírejte pouze ty kusy, které jsou bez skvrn, nemají svraštělou slupku a nelze je ohnout. Gumové a pružné okurky určitě nepatří mezi čerstvé.
Švestky: Vyzrálou švestku byste měli poznat podle toho, že je na dotek poddajná. Nekupujte příliš měkké kusy, puklé nebo flekaté.
Třešně: Chutná třešeň by neměla svou stopku „pustit“ jen tak lehce. Pokud budete v létě třešně nakupovat, vyhněte se těm měkkým, flekatým nebo scvrklým.
Bonusová rada závěrem
Při každém nákupu nezapomeňte kontrolovat cedulky s místem původu a raději vybírejte lokální suroviny, nikoli zahraniční dovoz. Nejen, že podporujete místní zemědělce, také máte alespoň určitou záruku čerstvosti. Nezapomeňte na to, že nejvyšší objem vitamínů a tělu prospěšných látek mají jednotlivé druhy ovoce a zeleniny během sezóny. Proto této skutečnosti přizpůsobte svůj jídelníček, který může být v našich končinách obzvláště pestrý.