Květáková polévka – příjemné překvapení v hlubokém talíři

1

Květák nebo také karfiol je velmi známou zeleninou a stejně jako brokolice se těší u lidí úspěchu, nebo zapření. S brokolicí toho má společného ještě víc – je také zdravý a také ho můžeme upravit na mnoho způsobů.

Vyzkoušejte květákovou polévku

Kromě „mozečku“, v trojobalu smaženého nebo v páře vařeného květáku můžeme zvolit i tento způsob, jak nechat květák pozitivně zapůsobit na tělo. Je to jednoduché a rychlé.

Co potřebujeme:

½ květáku
3 velké brambory
zeleninový vývar (bujón, např. Alnatura)
sůl a pepř
muškátový oříšek

Jak na to:

květák nakrájíme na malé kousky a opečeme ho v hrnci na másle
opečený květák zalijeme vývarem a přidáme na kostky nakrájené brambory
vaříme asi 20 minut
dochucujeme solí, pepřem a muškátovým oříškem

Co jste o květáku nevěděli

syrovy kvetak

[sociallocker]Květák obsahuje ve 100 g téměř 89 g vody, je zdrojem vlákniny, hořčíku, draslíku a fosforu, z vitamínů můžeme zmínit především vitamín C. Nedoporučuje se ale lidem, kteří trpí dnou, protože 100 g květáku obsahuje také 24 mg kyseliny močové. Naopak ho mohou, ba dokonce by ho měli jíst lidé se žaludečními chorobami, např. se vředy. Díky nízkému obsahu tuků a sodíku a velkému množství draslíku pomáhá zmírňovat problémy se srdcem a oběhovou soustavou i vysokým tlakem. Jeho konzumace se doporučuje i osobám se selháváním ledvin, protože napomáhá vylučovat z těla odpadní látky, nebo osobám, u nichž je zvýšené riziko nádorového onemocnění.[/sociallocker]

Náš tip!

Dejte si květák k večeři. Jeho nespornou výhodou je to, že ačkoli je málo energeticky hodnotný, dodává pocit sytosti.

Víte, že…

květák známe bílý, ale existuje i fialový a zelený?
nejprospěšnější je konzumovat ho uvařený v páře a pokapaný citrónem?

Zdroj úvodní fotografie: hashashirasoups.com

Sdílej:

O Autorovi

Málokoho by napadlo úmyslně si ubližovat. Vybírejme si proto z nepřeberného množství potravin ty, které nám nejen neubližují, ale ty, které nám dokonce prospívají a blahodárně působí na naše tělo i mysl.