O detoxikaci se mluví stále, na jaře a na podzim se však stává aktuálním tématem, protože tato období jsou prý k očistě organismu nejvhodnější. Jak taková jarní detoxikace může vypadat a je pro nás opravdu tak přínosná, jak jsme v tom dlouho byli utvrzováni? Podívejte se s námi na detoxikaci pěkně zblízka a zvažte, zda se do ní pustíte, či nikoli.
Proč se vlastně o detoxikaci zajímáme?
Základní otázka, z níž vyplývají mnohé jiné. Proč máme potřebu systematicky očišťovat svoje tělo? Na počátku může stát únava, nechuť k činnosti, špatná nálada, kožní nebo zažívací problémy a další a další. Tyto potíže mohou být způsobovány toxiny, škodlivými látkami v těle. Některým z nich se můžeme vyhnout, jiným ne. A bojovat s nimi můžeme právě detoxikací.
V čem detoxikace spočívá?
V detoxikaci hraje roli především jídelníček. Jsou z něj naprosto vyloučeny pšeničné výrobky, některé mléčné výrobky, cukrovinky, tučné pokrmy a alkohol. O to, co jíme, bychom se ale měli zajímat, i když zrovna neprovádíme očistu organismu, protože pokud se po detoxikaci vrátíme k nezdravému stravování a celkově nezdravému životnímu stylu, budeme zanedlouho opět ve stavu, kdy bude tělo očištění vyžadovat.
2 základní pravidla pro detoxikaci
Během detoxikace organismu bychom měli dodržovat také 2 důležitá pravidla. První z nich se týká dostatečného příjmu vlákniny, přičemž ideálním zdrojem jsou luštěniny, ovoce a zelenina.
[sociallocker]Druhé pravidlo se váže k pitnému režimu. Ten je sice individuálně nastaven podle potřeb každého z nás, ideálně bychom však měli vypít 0,4 l na 10 kg naší váhy denně. Pokud určené množství nevypijeme, starosti nám to dělat nemusí. Jedná se o modelový výpočet. Při očistě bychom měli pít čistou vodu, ovocné a zeleninové šťávy (domácí, nikoli v marketu koupené džusy, které mají k těmto šťávám hodně daleko).[/sociallocker]
Způsoby detoxikace se liší
Způsobů, jakými lze organismus očistit, existuje mnoho. Může jít o doporučený jídelníček na několik dní, pití nálevů, vývarů a konzumace konkrétních potravin, například jablek. Konkrétní jídelníček na 7 dní jsme pro vás připravili v článku Jak na detoxikaci organismu? Inspirujte se tímto jídelníčkem na 7 dní.
Hlavní roli v jídelníčcích hraje ovoce, zelenina a tekutiny, u zmíněného týdenního jídelníčku se poslední dny mohou konzumovat i celozrnné potraviny, maso a ryby, aby si tělo postupně zvykalo na stravu, která ho po striktní očistě čeká.
Jednou z možností, jak pročistit organismus, je půst. Ten spočívá v příjmu samotné čisté vody. Držet můžeme půldenní půst, jednodenní půst, ale i půst delší. Postupem času lze dojít například k půstu, který trvá i 20 dní. Takový půst by měl však každý konzultovat se svým lékařem.
Detoxikovat po zimě, nebo ne?
Názory na vhodnost a přínosnost jarní detoxikace se liší mezi laiky i mezi nejznámějšími odborníky. Zatímco známá lékařka Kateřina Cajthamlová například zastává názor, že tělo je schopné čistit se samo a činit tak s pomocí jater, ledvin nebo potních žláz, dietolog Petr Fořt považuje jarní detoxikaci za nezbytnou v případě, že jsme se v zimě přejídali a pohybu jsme moc nedali. Cajthamlová doporučuje spíše začít se pozvolna na jaře věnovat sportu, protože detoxikace může tělo vystresovat po zimě, která byla beztak náročná a organismus zatěžovala (třeba právě přejídáním a pasivitou). Fořt doporučuje jako nejlepší způsob detoxikace dokonce hladovku, při níž bychom měli pít vodu a chodit do sauny, abychom ze sebe toxiny vypotili. Názor si tedy musí udělat každý sám a měl by se rozhodovat především podle svého zdravotního stavu. Pro osoby trpící například cukrovkou by mohlo být hladovění fatální.
Co na to Průvodce výživou?
Zastáváme názor, že tělo má samočistící funkci, ale ta může stačit jen v případech, že jsme celou zimu neseděli u televize nebo počítače a nepřejídali se moderními polotovary, výrobky z bílé mouky a dalšími potravinami, které nás zahleňují a dostávají tělo do takového stavu, z něhož si samo už pomoci nedokáže. Čím nezdravější životní styl máme, tím méně se můžeme spoléhat na schopnost svého těla samostatné očisty.
Je přirozené, že tělo je na jaře unavené. Celou zimu máme málo sezónních potravin, které nejsou vypěstované díky chemickým prostředkům nebo nejsou z teplých krajů. Také prožíváme období, kdy je málo světla a slunce nemá takovou intenzitu, na jakou jsme si zvykli od jara do podzimu. Z těchto důvodů je možná lepší uvědomit si, co by šlo dlouhodobě zlepšit na našem životním stylu, než volit radikální řešení v podobě detoxikace.
Jarní detoxikaci samozřejmě vyzkoušet můžete, v žádném případě vás nechceme odrazovat. Pokud to jen trochu pomůže vašemu tělu, je to vítaná aktivita. Zvažte však, zda jste k tomu zdravotně způsobilí, případně se o detoxikaci poraďte se svým lékařem, který váš zdravotní stav dobře zná. A pokud se do detoxikace pustíte, podělte se s námi i s ostatními čtenáři o své dojmy. Možná tak inspirujete někoho dalšího!