Jak na detoxikaci organismu? Inspirujte se tímto jídelníčkem na 7 dní!

3

Únava, nedostatek energie, špatná nálada a drobné zdravotní potíže, to vše může způsobit zanesení těla škodlivými látkami. Někdy máme šanci se jim vyhnout, někdy je ale přijímáme, aniž bychom o tom sami věděli – z potravin i ze vzduchu. Pokud jste rozhodnutí, že je na čase přistoupit k celkové očistě organismu, zjistěte si o detoxikaci všechny potřebné informace a vyzkoušejte očistný jídelníček na 7 dní.

Ach, to (nezdravé) jídlo

Právě jídelníček je to, na čem bychom při detoxikaci organismu měli zapracovat nejdříve. V ideálním případě se budeme nového stravovacího plánu držet i po očistě, v opačném případě budeme zanedlouho tam, kde jsme byli před samotnou detoxikací.

Do jídelníčku při detoxikaci organismu nepatří:

  • cukrovinky
  • alkohol
  • některé mléčné výrobky
  • pšeničné výrobky
  • tučné maso

Tyto součásti stravy můžeme nahradit luštěninami, sójovými výrobky, rybami, ovocem, zeleninou a dalšími. Při detoxikaci je nutné nekouřit.

Několik pravidel detoxikačního jídelníčkudetox

Během celkové očisty organismu bychom měli přijímat dostatečné množství vlákniny, a to nejlépe z luštěnin, ovoce a zeleniny. Také bychom měli dodržovat pitný režim – ideální množství je 0,4 l na 10 kg váhy, ale pití je individuální a nemusíte si dělat těžkou hlavu s tím, pokud určené množství prostě vypít nedokážete. K očistě jsou výborné ovocné a zeleninové šťávy, odstátá čistá voda a voda s nízkým obsahem minerálů.

Součástí detoxikace může být půst

Půst spočívá v přijímání čisté vody v určitém časovém rozmezí, například během jednoho dne, ale pochopitelně i déle. Půldenní a jednodenní půst si můžeme dopřát 1x týdně, dvou až třídenní půst 1x za 2 nebo 3 měsíce. Zní to možná poněkud cynicky, ale nejlepší sedmidenní detoxikační jídelníček je sedmidenní půst. Do toho se však nepouštějte jen tak bez rozmyslu, začínat se musí postupně a delší půsty je třeba prokonzultovat s lékařem.

Jídelníček na 7 dní – zvládne ho každý

[sociallocker]

Detoxikační jídelníček je velmi jednoduchý a nikomu by neměl dělat potíže.

  1. den – jezte pouze zeleninu, nejlépe tuzemskou – mrkev, ředkvičky, řepu, zelí, česnek
  2. den – jezte pouze ovoce, opět nejlépe tuzemské sezónní – jablka, hrušky
  3. den – k ovoci a zelenině postupně přidejte celozrnné potraviny a brambory
  4. – 7. den – od čtvrtého dne až do konce sedmidenní detoxikace kombinujte celozrnné potraviny s libovým masem, rybami a zeleninou

[/sociallocker]

Náš tip! Zaujalo vás téma půstu? Přečtěte si rozhovor s člověkem, který běžně drží půst trvající i 14 dní!

Jak sami vidíte, detoxikační jídelníček na 7 dní není složitý, důležité je však dodržet několik jeho pravidel. Při konzumaci ovoce a zeleniny si opravdu raději nevybírejte exotické plody a volte ty, které jsou nám bližší. Po skončení detoxikace organismu se pokuste dál dodržovat základy zdravého stravování, jinak by po účincích očisty brzy nebylo ani památky. Užijte si ten krásný pocit svěžesti a lehkosti detoxikovaného těla!

Sdílej:

O Autorovi

Málokoho by napadlo úmyslně si ubližovat. Vybírejme si proto z nepřeberného množství potravin ty, které nám nejen neubližují, ale ty, které nám dokonce prospívají a blahodárně působí na naše tělo i mysl.