Jakou zvolit stravu během těhotenství, aby prospěla vám i vašemu dítěti

1

Ta radostná zpráva vám zřejmě v první chvíli rezonovala hlavou bez dalších myšlenek. Později jste si ale uvědomila, že těhotenství pravděpodobně hodně zasáhne do vašeho života i ve smyslu toho, co jíte, co byste měla jíst a čeho byste se měla vzdát. Pokud tedy hledáte informace o tom, jak by měla vypadat vaše strava během těhotenství, začtěte se do řádků níže a čerpejte užitečné informace.

Dopřejte si pestrou stravu a dostatek tekutin

Základem pro vás i vašeho potomka, který se vyvíjí ve vašem lůně, by měla být pestrá a vyvážená strava obsahující všechny potřebné živiny ve správných poměrech. Dítě si v těle matky vždy vezme vše, co potřebuje, a to bez ohledu na ni a její potřeby. Tím, že zvolíte vhodnou stravu, zajistíte tedy živiny nejen svému dítěti, ale i sobě. A na vás obou hodně záleží.

Změny v jídelníčku byste neměla provádět všechny ze dne na den, vaše tělo by pravděpodobně utrpělo velký šok. Měňte svůj jídelníček pozvolna a dejte tělu šanci, aby se na nový režim postupně adaptovalo. Pokud jste i před těhotenstvím jedla zdravě, neužijete si pověstné výkyvy chutí. Když ale přece jen přijdou, uspokojte je vždy tím nejzdravějším způsobem, například při chuti na čokoládu sáhněte po té, která obsahuje alespoň 70 % kakaa.

Doporučené množství tekutin, které byste měla přijmout, jsou 2-3 litry denně. Pitný režim je však individuální záležitost, proto se netrapte tím, že zkrátka 3 litry nevypijete. K pití je vhodná voda, balená i kohoutková, pokud je nezávadná, dále zelený čaj a čaj roibos.

Zaměřte se na doporučené součásti stravy

Mezi potraviny doporučené pro období těhotenství patří libové maso, ryby, rybí tuk, kyselina listová, kvalitní mléčné produkty, luštěniny (měly by být v těhotenstvím hlavním zdrojem bílkovin, ani s nimi to ale nepřehánějte), ovoce a zelenina. A kde najdete velmi potřebné součásti stravy?

  • kyselinu listovou ve špenátu, čočce, kuřecím masu, v bramborách a másle
  • zinek v kuřecím masu, tvrdých sýrech a celozrnných obilovinách
  • vápník v mléce a mléčných výrobcích, nejlépe v kysaných, a v máku
  • omega 3 mastné kyseliny v rybách

Zobejte semínka a uvařte si z nich vývar

Velice se doporučuje konzumace olejnatých semen, například z dýně, slunečnice, sezamu nebo lnu, a to proto, že obsahují mimo jiné i fytoestrogeny – látky, které harmonizují činnost hormonů. Semena ale vždy propláchněte vodou, díky tomu z nich odstraníte nečistoty a případné plísně. Vlhká semena poté opražte na pánvi – tak z nich využijete veškeré prospěšné látky, které vám nabízejí.

Zejména ve druhé polovině těhotenství je vhodné pít vývar z lněného semínka. Látky v něm obsažené upravují hormonální systém, uvolňují pánevní vazy a dodají jim pružnost pro lepší průběh porodu. Po porodu ho může užívat dál – vývar přispívá k nastartování tvorby mléka.

Náš tip! Vývar z lněného semínka připravte vhozením dvou lžic lněného semínka do vody a následným vařením (10-15 minut). Ráno vypijte jeden hrnek, večer druhý.

Co je pro těhotné ženy tabu

[sociallocker] Mezi rizikové patří nepasterizované potraviny, protože právě chybějící pasterizace může zničit choroboplodné zárodky (např. listerie). Ty mohou způsobit i potrat nebo předčasný porod. Dále by měly být z jídelníčku vyřazeny smažené a grilované pokrmy a některé sýry (feta, hermelín, plísňové sýry).[/sociallocker]

Jíst za dva? V žádném případě!

Metafora je to krásná, ale v praxi byste ji naplňovat neměla. Během prvního trimestru byste měla navýšit příjem energie o 100 kalorií denně, ve druhém a třetím trimestru o 300 kalorií denně. Vyhnete se tak nadbytečnému přibírání na váze a následnému dlouhému poporodnímu hubnutí.

Dbejte také na to, aby vaše stravování bylo pravidelné a abyste se nepřejídala, nebo naopak nehladověla. Ani jedno vám neprospěje.

Co alkohol a kofein?

Věděla jste, že alkohol a kofein jsou ve velmi malém množství povoleny?kava (1) Ano, je tomu tak! Ale samozřejmě jen výjimečně. Jestliže potřebujete trochu alkoholu, například skleničku vína, nebo kofeinu třeba v podobě vynikajícího espressa, jednou za čas si ho můžete dopřát. Budete-li díky občasnému požívání těchto dvou životabudičů v duševní pohodě, bude to lepší, než kdybyste zůstala bez nich a neklidná, protože vaše nervozita a napětí škodí dítěti mnohem víc než velmi malé množství alkoholu a kofeinu. Váš klid je pro dítě všeobecně důležitý a jakékoli nepříjemné duševní stavy mohou mít dopad i na vaše dítě, které se dosud nenarodilo.

Podpořte se doplňky stravy!

Na trhu je dnes nepřeberné množství vitamínů a doplňků stravy, které jsou určeny speciálně pro těhotné ženy. Vyberte si proto ten doplněk, který se vám bude nejvíce zamlouvat, a podpořte jím sebe i své dosud nenarozené dítě.

Závěrem

Je nutné si uvědomit, že to, co sníte a vypijete, vždy poputuje rozložené k vašemu dítěti. Neznamená to ale, že byste měla radikálně ze dne na den měnit svůj jídelníček. Dělejte pozvolné kroky k pestřejší a zdravější stravě a vychutnejte si období očekávání plnými doušky!

Sdílej:

O Autorovi

Málokoho by napadlo úmyslně si ubližovat. Vybírejme si proto z nepřeberného množství potravin ty, které nám nejen neubližují, ale ty, které nám dokonce prospívají a blahodárně působí na naše tělo i mysl.