V následujících řádcích si řekneme, co to metabolismus vlastně je a jak funguje, jak naše tělo tuky zpracovává, jak je využívá a jakým způsobem se jich zbavuje.
Metabolismus je…
Metabolismus je látková přeměna. Tělo za pomoci mechanismů metabolismu zpracovává přijaté látky a vybírá si z nich ty, které jsou pro něj potřebné. V rámci metabolismu probíhá v těle velké množství reakcí, při nichž dochází k rozkladu látek (pak hovoříme o katabolismu), nebo k jejich syntéze (anabolismus).
Při anabolismu vzniká v těle glykogen, pohonná látka pro svaly. Energii při něm tělo spotřebovává (například při trávení). Při katabolismu naopak dochází k uvolňování energie, tu potom využívají svaly ke své práci.
Tělo tuky efektivně využije
Prvních dvacet minut pohybu si tělo vytváří energii ze zmíněného glykogenu. Po oněch dvaceti minutách už ale přeměňuje na energii uložené tuky. Z toho důvodu platí pravidlo, které zná každý, kdo se někdy pokusil hubnout, a to že tělo spaluje tuky až po dvacetiminutovém „rozehřátí“ při lehce zvýšené frekvenci srdečního tepu (např. při svižné chůzi). A právě těchto reakcí, díky nimž tělo spaluje tuky, je zapotřebí při hubnutí.
Rychlejší metabolismus je lepší. Ale jak na něj?
Na nás je vidět každý zákusek, večer nesmíme na jídlo ani pomyslet a přes den si taky nemůžeme příliš vyskakovat. Kamarádka naopak může sníst, na co přijde, dlouho do noci si u televize vychutnává chipsy a nepřibere ani kilogram. Rozdíl je v rychlosti metabolismu.
Právě pro efektivnější využití přijatých látek a pro lepší spalování tuků je lepší mít rychlejší metabolismus. Pokud patříme k těm, kteří mají metabolismus pomalejší (což se pozná zejména tím, že se musíme velmi hlídat při konzumaci stravy), nemusíme zoufat. Existuje totiž několik triků, které metabolismus mohou zrychlit, a to:
Snídat. Snídaně naše tělo nastartuje a neukládá tuk „na horší časy“.
Pít kávu. Kofein v ní obsažený zrychluje metabolismus. Denně však stačí jedna káva, protože představuje zátěž pro srdce.
Pít vodu. Výživoví poradci doporučují 0,4 l na 10 kg váhy denně.
Pít zelený čaj. Sloučenina ECGC podporuje spalování tuků.
Dbát na dostatečný příjem bílkovin. Bílkoviny podporují svaly a jejich činnost, metabolismus se poté zrychluje.
Jíst ryby. Jsou totiž zdrojem omega-3-mastných kyselin, které mozku říkají, že už nemáte hlad. Přijmete tedy méně energie, nepřejíte se.
Nehladovět. Hladověním se metabolismus zpomaluje.
Vyhýbat se stresu. Klidné tělo a klidná duše = lepší metabolismus.
Čím více zásad pro zrychlení metabolismu budeme dodržovat, tím úspěšnější můžeme ve svém hubnutí být. Při hubnutí bychom se neměli úplně vyhýbat tukům, spíš jen vybírat ty prospěšné. Tuky totiž tělo potřebuje a s těmi dobrými si hravě poradí.