Jíst jen podle dietních receptů nemusí být vždy tím pravým směrem. Některé dietní recepty totiž vůbec nejsou dietní! Obsahují třeba spoustu cukrů, tuků nebo bílkovin, jež se nám všechny ukládají do tukových zásob. Místo tedy bezhlavého „dietního“ vaření se raději zaměřte na něco skutečně zdravého a nízkokalorického.
Co skutečně není dietní?
V mnoha receptech, a to i v těch dietních, se setkáte se spoustou cukrů nebo tuků. Například takové vaření na sádle rozhodně není dietní, i kdybyste do jídla dali sádla skutečně jen malý kousek! A ani s cukry to není jiné. Pokud v nějakém receptu čtete, že máte do jídla přidat tolik a tolik cukru, místo například zdravějšího medu, ovoce nebo bylinek, určitě jste právě narazili na obyčejný recept, který s dietou nemá nic společného!
Jak poznáte dietní recept?
[sociallocker]Poznat skutečně kvalitní dietní recept, po jehož vyzkoušení vznikne vyvážené, zdravé a v neposlední řadě také dietní jídlo, není někdy jednoduché. V receptu by měly převažovat zejména čerstvé suroviny, jako například zelenina a ovoce. Prakticky by se v něm neměly objevovat žádné cukry navíc, oleje, másla či sádla, polotovary a umělé přísady. Umělými přísadami máme tady na mysli například nejrůznější bujony, Podravky, kečupy, omáčky, či jiná hojně používaná dochucovadla. Raději v takovou chvíli sáhněte po čerstvém domácím kuřecím vývaru, po bylinkách nebo po zelenině.[/sociallocker]Jak vařit dietně?
Ovšem vy sami se nemusíte za každou cenu řídit vyhlášenými „dietními“ recepty! Sami můžete vyzkoušet svoji fantazii a uvařit si například dietní variantu číny. Stačí místo smažení zkusit dušení nebo pečení, oleje vyměnit třeba za čerstvé zeleninové šťávy, klasickou mouku za špaldovou, bílý cukr za med nebo ovoce, tučné maso za to libové nebo za tofu atd. Takto se dají vyměnit skutečně skoro všechny nezdravé potraviny, které se nám běžně objevují v jídelníčku.
Dietní neznamená sníst toho více!
Ovšem kromě samotných ingrediencí použitých při vaření si taktéž dejte pozor na velikost porce. Nejlepší je, vypočítat si, na kterékoliv internetové kalkulačce, kolik to či ono jídlo obsahuje kalorií, tuků, cukrů a bílkovin. Dále si vypočítat, kolik byste všech živin a taktéž kalorií měli denně přijmout, a podle toho si pak rozvrhnout denní jídelníček. Když si potom budete dělat jakékoliv jídlo, vždy si jej navažte, abyste snědli přesně tolik, kolik máte. Spousta lidí to však takto nedělá! Když navíc jakože vaří dietně, mají pocit, že toho mohou sníst mnohem víc a už nastává problém. V takovou chvíli totiž začnou přijímat naprosto stejné množství kalorií a živin jako před tím, a žádná výraznější změna na postavě tudíž nenastane.
Jak vařit dietně – praktické rady na závěr
Pokud vás zrovna žádný dietní recept nenapadá, můžete se nechat inspirovat výbornými pokrmy na stránkách pruvodcevyzivou.cz. Jako dezert jsou zde naprosto úžasné Celozrnné muffiny s čokoládou. Připravit si podle tohoto receptu tak můžete naprosto výtečné a všemi milované muffiny, akorát ve zdravější podobě. Stačí, jak už jsme se zmínili výše, vyměnit klasickou mouku za celozrnnou nebo špaldovou, čokoládu na vaření za tu nejkvalitnější, vanilkový cukr za vanilkový extrakt a přidat navíc bílý jogurt, odtučněné mléko a rostlinný olej. Takto získáte dezert, po kterém se všichni utlučou!
Jako naprosto bezkonkurenční hlavní jídlo zde najdete těstoviny se sušenými a čerstvými rajčaty. S tímto jídlem si přivodíte atmosféru středomoří i uprostřed zimy. Stačí vzít špaldové těstoviny, pepř, šalvěj, balkánský sýr, olivový olej a sušená a čerstvá rajčata. Naprosto jednoduché, ale naprosto výborné!
A ke správnému jídlu patří také polévka. Na pruvodcevyzivou.cz můžete najít několik receptů, ale jeden skutečně naprosto bezchybný je na dýňovou polévku. Ta je naprostou špicí mezi polévkami a nepotřebujete na ni přitom nic speciálního. Stačí máslová dýně, voda, cibule, mrkve, brambory, sůl, mořská řasa, rostlinný olej, kmín, miso, nějaká zelená nať a zakysaná smetana nebo bílý jogurt. Navíc tuto polévku zvládne i začátečník!