Kolik druhů fazolí znáte? Klasické bílé, obří červené fazole a někteří znalci možná ještě fazole černé. Ale víte, že existují třeba fazole čeledi mungo nebo fazole Navy a Černé oko? Tyto druhy fazolí nejsou v našich končinách příliš známé, ovšem i z těch lze připravit mnoho chutných a zdravých pokrmů. Celkově je známo na 500 různých druhů fazolí. My se však v tomto článku zaměříme výlučně na nejznámější a nejrozšířenější odrůdu – fazole bílé.
Jak naložit s fazolemi
Kromě toho, že je tato významná luštěnina součástí celé řady typických českých polévek, také je z ní vyráběna nepříliš známá fazolová mouka. Na rozdíl od jiných druhů luštěnin však nelze fazole zpravidla konzumovat v jejich syrovém stavu. Tepelně neupravené plody totiž obsahují toxickou látku phasin, která může citlivějším jedincům způsobit nepříjemné zažívací problémy. Proto je vhodné plody tepelně upravit a konzumovat je jako součást polévek, salátů nebo je podávat jako samotnou přílohu.
Lahodná fazolová polévka
Co potřebujeme
1,5 l vody
150 g bílých nebo jakýchkoli jiných fazolí dle chuti
60 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel)
2 ks větších brambor nakrájených na kostičky
mletá paprika
2 ks nakrájených spařených rajčat
kukuřici z konzervy
mletý pepř
česnek
sůl
Jak na to
Fazole několikrát pečlivě propláchneme a zalijeme je vodou. Necháme je nasáknout a poté vaříme téměř do měkka. Zvlášť si vedle v hrnci uvaříme na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu, spařená rajčata, kukuřici a brambory. Do polévky nepřidáváme jíšku, ale před dovařením odebereme cca její 1/3, kterou rozmixujeme a vlijeme zpět do hrnce. Tím dosáhneme zahuštění i bez použití jíšky, kterou tvoří zejména nepříliš dietní mouka. Do polévky přidáme mletý pepř, papriku, česnek utřený se solí a za občasného míchání vaříme ještě cca 15 minut. Nakonec přidáme povařené fazole a ještě malou chvilku povaříme.
Náš tip
[sociallocker] Fazole můžeme použít buď v konzervě anebo sušené z pytlíku. Doporučujeme však spíše ty sušené, protože pak skutečně víte, že budete jíst jen fazole. Ty je ale třeba dopředu namočit a nechat změknout. Stačí čtyři hodiny, ale pokud budeme přemýšlet víc dopředu, můžeme je nechat namočené i celý den. Ideálně však v takovém případě alespoň jednou vyměníme v hrnci s fazolemi vodu. Pokud nemáme čas, použijeme fazole z konzervy, jejíž součástí může být třeba rajčatová nebo chilli šťáva, která dodá pokrmu netradiční chuť. V takovém případě se však již nejedná o zcela dietní polévku, protože konzervy obsahují zbytečné množství cukru, konzervantů a dalších dochucovadel.[/sociallocker]