Zánět středního ucha je nepříjemným a velmi bolestivým onemocněním, které se nejčastěji vyskytuje u menších dětí. Ani dospělí se mu však občas nevyhnou. Onemocnění většinou doprovází zvýšená teplota, která ovšem během několika mála dnů přechází ve vysoké horečky. V tomto stádiu je již návštěva lékaře zcela nezbytná. Pokud na sobě ovšem pozorujete prvotní příznaky zánětu, vyzkoušejte rady našich babiček a prababiček, které vám mohou značně ulevit. Mějte ovšem na paměti, že i zde je nutno aplikovat pravidlo „všeho s mírou“ a nesnažit se za každou cenu vyzkoušet vše z níže popsaného. Ve finále byste si tímto konáním totiž mohli přidělat spoustu zbytečných starostí a zdravotních komplikací.
Osvědčené rady našich babiček
Pokud zapátráte na internetu, ve starých knihách nebo rodinných pokladech, můžete se dočíst celou řadu zajímavých rad, jak na bolest ucha. Některé z nich jsou účinné více, jiné méně. Lékařům nad většinou níže uvedeného vstávají vlasy hrůzou na hlavě a babské rady k léčbě (nejen) zánětů příliš nedoporučují. Proto si sami odpovězte na otázku, zda hodláte podstoupit rizika, jež mohou být s aplikacemi babských rad spojená. My vám přinášíme ty nejzajímavější z nich.
Česnek: česnek jsme řešili v několika předchozích článcích (třeba v tom o lahodné česnekové polévce), proto zde zmíníme pouze jeho antibakteriální a antibiotické účinky, které zvláště v bojích se zánětem dosahují značných úspěchů. Naše babičky doporučovaly kousek česneku zabaleného do vaty či měkké textilie, kterou si na noc postižený vkládal do ucha. Ti odvážnější mohli nakapat česnekovou šťávu přímo do ucha a postup opakovat několik nocí po sobě.
Citron: velmi podobný postup platí také při aplikaci citronu. I v tomto případě je možno do ucha kápnout pár kapek a nechat přes noc působit.
Kafrový olej: teplý olej můžete opět v malém množství nakapat přímo do ucha. Dříve se jím mazalo i za ušima v naději, že bolest sama od sebe odezní.
Cibule: stejně jako česnek má i cibule antibakteriální účinky. Aby byla ještě účinnější, naše babičky doporučovaly její povaření do měkka a následné rozmixování. Do vzniklé kašičky namáčíme kapesník či jiný druh měkké textilie, který přikládáme na postižené ucho.
Bylinky: k odeznění bolesti se doporučují také nejrůznější druhy bylinek. Smíchat můžete například heřmánek, řapík a mátu a z této kombinace si připravit odvar, který následně pravidelně kloktejte.
Eukalyptus: obecně platí, že všechny látky uvolňující nosní dutiny příznivě působí také proti bolestem uší. Proto vyzkoušejte inhalaci eukalyptového oleje buďto během horké koupele nebo prostřednictvím aromalampy.
Petržel: nať petrželky nadrobno nasekejte a zabalte ji do prodyšného obvazu, který následně přikládejte na postižené ucho. Opět by se vám mělo ulevit.
Švédské kapky: i ty můžete nakapat na vatu, vatovou tyčinku nebo v malém množství přímo do ucha. Síla bylinek se v tomto případě projeví během několika mála chvilek.
Tvaroh: tvaroh zahřejte a vložte jej do kapesníku. Pytlíček přikládejte na ucho a hlavu si převažte šátkem. Obklad nechte působit zhruba hodinku.
Peroxid vodíku: do ucha můžete kápnout také kapku či dvě peroxidu vodíku. Jeho desinfekční účinky jsou opět neoddiskutovatelné.
Ledový obklad: při nejrůznějších druzích zánětů se nedoporučuje pobyt ve vytopených místnostech nebo nahřívání, jež by mohlo napomoci rozvoji zánětu. Místo, které je postiženo zánětlivým onemocněním tak můžeme ledovat sáčkem s mraženou zeleninou či ledem nebo jej alespoň chladit mokrým kapesníkem.
Olej: několik kapek zahřátého oleje nakapejte do ucha a nechte působit. Vyzkoušet můžete také alternativu s vatovou tyčinkou, kterou do teplého oleje namočíte a vsunete do ucha. Teplo se tak uvnitř udrží delší dobu.
Sůl: sůl nahřejte na pánvi, v pekáčku nebo mikrovlnce a přesypte ji do kapesníku nebo jiného textilního pytlíčku. Obklad přiložte na ucho a nechte působit.
Pelyněk: do vody vhoďte zhruba hrst pelyňku a bolavé ucho napařujte alespoň po dobu 20 minut.
Aloe: pár kapek aloe stromovité ještě nikomu neuškodilo. Nakapejte ji proto do ucha a nechte působit třeba přes noc. I zde můžete použít vatovou tyčinku, jen dávejte pozor, ať si ji například během noci omylem nepřilehnete.
Zbytečně se netrapte!
Ať již máte panickou hrůzu z návštěvy lékaře nebo jednoduše nechcete své tělo zatěžovat antibiotiky a všudypřítomnou chemií, pokud bolest přetrvává a horečky neustupují ani osvědčené babské rady vám nepomohou. V takovém případě již návštěvu odborníka zbytečně neodkládejte. Mějte na paměti, že neléčený zánět se může nepěkně zkomplikovat a v krajním případě může vést až ke ztrátě sluchu nebo dalším zdravotním nepříjemnostem.