Babské rady – zmírní také bolesti zubů?

1

Mnozí z nás se s bolestí zubů již nejednou v životě setkali. Taková bolest – různorodého původu, nám může zkazit celý den, někdy dokonce i týden, nebo v horších případech ještě delší dobu. Co by vám tedy v těchto chvílích doporučily naše babičky?

Heřmánkový čaj je všelékem na všechno

Zřejmě tou nejstarší radou je pití heřmánkového čaje nebo aplikace heřmánkových obkladů. Tyto dva způsoby pomůžou nejen při bolestech zubů, ale také při bolestech žaludku, střev, menstruačních bolestech či svalových bolestech. Heřmánek má totiž zklidňující, protizánětlivé a desinfekční účinky, se kterými dokáže prakticky zázraky. Při bolesti zubů se pak čaj z heřmánku nejvíce osvědčil ve vlažné podobě, kdy s ním ústa jemně proplachujte. U obkladů pak zvolte ten, jenž je vám příjemnější. Výjimkou totiž nejsou jak teplé, tak i studené obklady, které jsou doporučovány zejména při zánětech.

Hřebíček nejen na vánoční cukroví

Další radou, kterou byste určitě z úst vašich babiček slyšeli, je kousání hřebíčku. Máme zde na mysli samozřejmě to voňavé, vánoční atmosféru připomínající koření. Hřebíček totiž obsahuje znecitlivující látky, díky čemuž účinkuje jako lokální umrtvení. Pokud nemáte toto koření rádi, můžete využít hřebíčkový olej nebo tinkturu. Samozřejmě záleží i na vážnosti vašeho stavu. Ten musíte vždy vyhodnotit vy sami, abyste si bolest zubů ještě více nezhoršili, případně nepřivodili vážnější komplikace. Navíc hřebíček působí preventivně proti paradontóze a zubnímu kazu.

banner_2

Babské ucho nejen pro Saxanu

Dalším výborným pomocníkem při nejrůznějších bolestech zubů je šalvěj. Ta se doporučuje zejména při otocích a zánětech zubů. Využívají se jak čerstvé rostliny, tak i její sušené lístky či šalvějové esence, které obdržíte v každém obchodě s bylinkami ve formě kapek. Stačí pak opět připravit vlažný nálev, kterým budete dutinu ústní proplachovat.

Zázvor můžete přidat i do čaje

Postoupíme-li ve výpisu léčivých rostlin dále, dostaneme se k zázvoru. I ten má léčivé účinky a i ten vám při bolestech zubů znatelně pomůže. Stačí jej kousat a úleva přichází do několika minut. Samozřejmě zde hodně záleží na tom, zda vám vůbec samotná bolest dovolí kousat. Pokud ne, můžete si jej přidat alespoň do čaje.

Ostrý jako křen!

Ve výčtu léčivých kořenů budeme ještě chvíli pokračovat. Nyní se dostáváme ke křenu. I ten totiž může sloužit jako lokální anestetikum. Stačí jej přiložit přímo na zub a čekat. Pokud vám tato varianta z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, můžete ještě vyzkoušet octový nálev z křenu. Ten se připravuje tak, že zalijete nastrouhaný křen octem, necháte jej nějakou chvíli odstát a pak připravený nálev scedíte a zbavíte všech pevných složek. Následně už stačí pouze vzniklou tekutinou potírat postižené místo.

Alkohol patří nejen do hospody, ale také do léčitelství

[sociallocker]

Pokud opustíme oblast léčivých rostlin a kořenů, dostaneme se k další významné oblasti „léčivých preparátů“, a to k alkoholu. Ten se už odjakživa používá jako desinfekční přípravek a i s naším problémem bolestivých zubů dokáže pomoct. Avšak nepleťte si léčbu s nestřídmým pitím. Pro zmírnění bolesti stačí trochu lihu nanést na 15 minut na postižené místo. Jsou-li u vás bolesti zubů prakticky na denním pořádku, měli byste taktéž zkusit léčivou směs s propolisem. I zde se vám bude hodit alkohol. Propolis totiž smícháte s lihem v poměru 5:1 ve prospěch lihu. Takto připravenou tekutinu přelijete do lahvičky a pak necháte za každodenního jemného protřepání dva týdny odstát. Následná aplikace je naprosto totožná jako u čistého lihu.

[/sociallocker]

Čaj bez vody, vanilka bez cukroví, tea tree olej bez krému

Babské rady jsou skoro bezedné a tak se mezi nimi často objevují i určité druhy rarit. Jednou z nich je rada, abyste si teplý sáček černého čaje přiložili na pokožku v místech, kde vás bolí zub. Po chvíli dochází k příjemné úlevě i ke zmírnění otoků. Další unikátní radou je pomazání bolavého zubu vanilkovým extraktem. Ten můžete podle libosti vyměnit i za mátový, mandlový či citrónový. Poslední radou bývá použití tea tree oleje. Ten můžete použít stejně jako vanilkový extrakt.

Moc se nenamáhejte, ale spíše se lečte!

Stejně jako jiný zánět v těle je i ten v dutině ústní nutné vyléčit. Berte jej proto tak, jako byste byli nemocní. Nevystavujte se příliš slunci či velkému chladu. Rozhodně zapomeňte na hodiny nehnutého ležení například u bazénu nebo na pláži. Nepřepínejte se a už vůbec nenavštěvujte v tuto bolest zubůdobu žádnou posilovnu či jiné pohybové kurzy. Tělo se totiž musí se zánětem poprat v klidu! Bolestí nám dává pouze najevo, že je něco v nepořádku a na tuto skutečnost byste měli co nejdříve reagovat návštěvou lékaře.

Babské rady naruby

Hodně lidí dává přednost babským radám před osvědčenou léčbou u odborníka. To však není nejlepší volba. Berte proto, prosím, všechny výše zmíněné možnosti jen jako tipy, jak zmírnit bolest před návštěvou zubaře. Až ten totiž dokáže problém skutečně vyřešit! Bude-li vás tedy bolet zub tři nebo více dnů v kuse, rozhodně návštěvu zubaře neodkládejte.

 

banner_2

Sdílej:

O Autorovi

O základy správné výživy a zásady a zdravého stravování jsem se začala zajímat poměrně nedávno v souvislosti se zdravotními problémy, které mě již nějakou dobu sužovaly. Ačkoli na zázraky nevěřím, sama na sobě pozoruji určité změny, ke kterým nepochybně přispívá současný styl mého stravování.