Málokdo o tomto onemocnění ví, málokdo už o něm slyšel, ale když se dostaví, nemůžete si jej splést s ničím jiným. Hovoříme o patní ostruze, neboli jinak řečeno o ostruze patní kosti. Toto bolestivé onemocnění není až tak neobvyklé a v průběhu času se může objevit i u vás.
Jak patní ostruha vzniká?
Jednou z příčin je nesprávná a nekvalitní obuv, trvalé přetěžování paty nebo dlouhé stání. V takovýchto případech se následně vytvoří ostruha patní kosti. V jednoduchosti lze říct, že se vám vlastně vytvoří výrůstek, či ostruha vzadu nad patou, kde nejčastěji končí bota. V horším případě malý krápník uvnitř paty.
Jaké jsou příznaky patní ostruhy?
Obě tyto varianty opravdu bolí. A není to pouze bolest jako například od nataženého svalu, ale bolest kostní, která bývá mnohokrát horší. Tato bolest se však objevuje nejčastěji pouze při našlapování, takže v klidovém režimu nemusíte mnohdy ani nic zpozorovat. Kromě této bolesti se také často objevují nejrůznější otoky, zarudnutí daného místa a později i různé výrůstky.
Co by vám poradily naše babičky?
Tento lidský neduh je zde už po dlouhá staletí. Vždy totiž lidé těžce pracovali, dlouho stáli či vyvíjeli nepřiměřený tlak na patu. Proto existuje spousta babských rad, jak na patní ostruhu vyzrát. My vám zde popíšeme pouze ty nejúčinnější.
Obklady zelnými listy
Stejně jako artróza, tak se i patní ostruhy mohou léčit pomocí zelných zábalů. Stačí trochu nahřát zelný list, aby pustil šťávu, následně přiložit na bolavé místo, připevnit a nechat působit přes noc. Tímto způsobem by měla bolest a další problémy do několika dnů odeznít.
Obklady z kyšky
Nezabere-li předchozí varianta, můžete vyzkoušet obklady z kyšky. Jedná se vlastně o ten samý proces, jen místo zelných listů použijete kyšku. To je jediný rozdíl. I kyška by vám měla pomoci a i po kyšce by se měly problémy s patou prakticky vytratit. Ovšem někdy je patní ostruha tak hluboká či tak velká, že to bude chtít ještě i jinou variantu léčení.
Roztoky kostivalu lékařského
[sociallocker]Kostival lékařský je vhodný na nejrůznější neduhy a onemocnění a i patní ostruhy se před ním musí mít na pozoru. I zde se tedy jedná o velice jednoduchou metodu zábalů. Ovšem oproti předchozím možnostem obklady z kostivalu postupně během dne vyměňujte.[/sociallocker]
Moderní alternativní léčba
Další radou je využití rentgenového záření. I když už v tomto případě budete muset navštívit medicínského odborníka, stále je tato možnost poměrně novou alternativní léčbou. Jedná se totiž o opakované rentgenové snímky. Takové, jaké vám například dělají při zlomenině jakékoliv kosti nebo před zubním zákrokem. A jelikož do svého těla vpravujete rentgenové záření v malém množství, nemělo by vyvolat prakticky žádné vedlejší účinky. Takže se nemusíte bát, že byste dopadli jako lidé s rakovinou po ozařování.
Medicína nadevše!
Jako poslední zde máme již poměrně ověřenou možnost léčby, a to klasickou protizánětlivou mast a rehabilitace. Ta vám bude předepsána u ortopeda. Takže pokud už nic jiného, tohle je jistota!
Co ze všech rad vybrat?
I když jsme vám zde popsali poměrně účinné rady, jak vyzrát na patní ostruhu, je tou nejjistější variantou rentgen a odborná léčba. V ostatních případech se může, ale také nemusí dostavit pozitivní výsledek. Je tedy pouze a jen na vás, po které variantě sáhnete dříve.