Babské rady: co platí na chrapot a hlasivky?

5

Nepříjemná zdravotní komplikace, která může být úplnou malicherností, ale v horších případech i signálem pro vás, že něco v těle není v pořádku a vy byste to měli řešit. To je chrapot. Zajímá vás, jak vzniká a čím se ho můžete v lehčích případech snadno zbavit i doma bez konzultace s lékařem? Pak jste tu správně.  

Původ chrapotu? Nachlazení i křik

banner_2

Ač se k chrapotu můžeme propracovat více způsoby, například při nachlazení, zánětu hrtanu či hltanu nebo po nadměrném hlasovém projevu, důvod, proč je náš hlas najednou jiný, je jen jeden. Hlas totiž vzniká jako důsledek vibrací hlasivek, ale pokud k těmto vibracím z nějakého důvodu nedochází, máme buď mírně zastřený hlas, nebo ho doslova ztrácíme.

Projevy chrapotu se snad během života nevyhnou nikomu, někdo ho zná pouze od učitelů a profesorů, kteří své hlasivky namáhají denně v nelehkých školních podmínkách.teploměr chrapot

Pijte Vincentku, jezte křen

Pokud je váš chrapot pouze krátkodobou záležitostí, můžete se ho snadno zbavit i doma díky moudrým babským radám. Avšak v případě, že vás trápí delší dobu, byste měli vyhledat svého lékaře. Chrapot může být příznakem vážnějšího onemocnění.

Pravděpodobně nejčastěji uváděná babská rada týkající se chrapotu a hlasivek je pití teplé Vincentky s mlékem v poměru 1:1, dále také kloktání Vincentkou nebo slanou vodou. Vincentku můžete užívat také v pastilkách, což je možná příjemnější varianta léčby touto minerální vodou.

Dalším možným způsobem, jak se potíží zbavit, je konzumace křenu naloženého v medu, k čemuž můžete přidat i syrové vejce. Doporučuje se také pití šalvějového čaje, odvaru z cibule, česneku a majoránky nebo čaje ze samotné majoránky či jitrocele.

Zkusit můžete i zábal. Namažte kousek látky sádlem a posypte ji muškátovým oříškem. Látku přiložte na krk, oviňte ještě jednou látkou a nakonec teplou šálou.

Zkuste léčbu sami, ale lékaře nezavrhujte

Babské rady jsou staletími prověřené způsoby, jak po domácku zažehnat zdravotní potíže. Mějte ale na paměti, že ne všechno dokážeme vyléčit přírodně a bez odborné péče. Pokud vás trápí chrapot den nebo dva a je to pro vás zcela výjimečná situace, vyzkoušejte některý z uvedených postupů, může váš problém lehce zažehnat, v opačném případě se vydejte do ordinace. V každém případě vám přejeme brzké vyléčení!

banner_2

Sdílej:

O Autorovi

Málokoho by napadlo úmyslně si ubližovat. Vybírejme si proto z nepřeberného množství potravin ty, které nám nejen neubližují, ale ty, které nám dokonce prospívají a blahodárně působí na naše tělo i mysl.