Alkohol a hubnutí – jde to vůbec dohromady? Rady a tipy plus přehledná kalorická tabulka!

0

pivo brambůrkyKolem zrcadla jste poslední dobou chodili se zavřenýma očima. Zároveň jste byli nuceni vyměnit polovinu šatníku, protože do oblečení, v němž jste se směle producírovali během léta, se už jednoduše nevlezete. S největší pravděpodobností vám v šatníku řádí kalorie. Kdybyste to náhodou nevěděli – to jsou ty malé mrchy, co nám po večerech přešívají oblečení na menší velikost. Anebo jste zkrátka a jednoduše přibrali. Ať tak či tak, pokud jste nasadili jistá dietní opatření, zařadili do svého denního harmonogramu trošku pohybu, není důvod, proč byste se po nějaké době opět nevešli do vyřazených kousků. Jestliže jste ovšem ze svého jídelníčku nedokázali vyřadit alkohol, bude vaše cesta k vytoužené postavě o poznání obtížnější.

panák alkoholHubnutí s alkoholem? Spíše ne!

Pověsti o pivním pupku opravdu nejsou výmyslem nešťastných žen, které se snaží své drahé udržet doma za každou cenu. Alkohol v sobě ukrývá spoustu prázdných kalorií a především jednoduchých cukrů, které nemají žádnou nutriční hodnotu, nezásobují náš organismus dostatkem živin a aby toho nebylo málo – navíc ještě urychlují ukládání tuků. Alkohol také nutí tělo pracovat zcela odlišným způsobem. Velmi častá je například dehydratace. A všichni jistě víme, že pro hubnutí je dostatečný příjem vody velmi důležitý. Velkým problémem je také skutečnost, že právě alkohol zvyšuje chuť k jídlu. Lidské tělo totiž na jeho přísun reaguje aktivací centra hladu a donutí nás sáhnout po nejbližším chlebíčku, obložené míse nebo balíčku chipsů. Navíc s postupným otupěním ztrácíme motivaci a sebekontrolu a naše dietní opatření jsou po druhém pivu a balíčku slaných buráků v nedohlednu.

Výzkumy, které dokazují, že se po alkoholu hubne

V médiích nedávno proběhly zprávy o jistých výzkumech, které byly provedeny v bostonské nemocnici Brigham and Women’s Hospital jistým doktorem Lu Wangem, který dokázal, že červené víno urychluje metabolismus a tím podporuje spalování tuků. To je sice na jednu stranu pravda, na druhou – kdo z nás dokáže během večera vydržet u jediné skleničky suchého vína? Další výzkum provedli také vědci z univerzity a nemocnice v Melbourne, kteří přišli s informací, která dokazuje, že střídmé pití alkoholu snižuje hladinu cholesterolu a hubnutí nijak nebrání. Více, než před samotnou skleničkou kvalitního vína varují spíše proti dobrůtkám, které k ní řada z nás přikusuje. I zde ovšem platí – všeho s mírou!

Alkohol, který si můžete dopřát i během hubnutí

Milovníci alkoholových dýchánků, nezoufejte! Existují určité druhy alkoholu, které si čas od času můžete dopřát i během přísné diety. Příkladem může být třeba vinný střik. Pro jeho přípravu ovšem používejte výlučně suché bílé a nejlépe jakostní víno s přívlastkem, které dostatečně naředíte minerální vodou. Jedna či dvě skleničky vám neublíží, větší množství se již do vašeho dietního plánu bohužel nevejde. Některé zdroje tvrdí, že při hubnutí si můžete dopřát dokonce i jednoho panáka vodky, která obsahuje minimum cukrů. Na ostatní druhy tvrdého alkoholu ale zapomeňte. O tom, kolik kalorií v sobě obsahují jednotlivé druhy alkoholu, vypovídá následující tabulka:

0,5 litru piva 10°

650 kJ

0,5 litru piva 12°

1100 kJ

0,5 litru piva 11°

700 kJ

2 dcl bílého suchého vína

440 kJ

2 dcl sladkého bílého vína

640 kJ

2 dcl červeného vína

540 – 640 kJ

2 dcl šumivého vína, sektu

620 – 900 kJ

2 dcl Cinzana, Martini

1000 – 1200 kJ

5 cl Bailey‘s

1240 kj

5 cl whisky, koňaku, vodky, ginu

800 – 1000kJ

5 cl rumu, Fernetu

400 – 500 kJ

5 cl Becherovky, griotky

500 kJ

5 cl vaječného koňaku

700 kJ

 

Čím jsme starší, tím hůře alkohol snášíme a spalujeme

Bohužel s přibývajícím věkem se u nás začnou objevovat nejen nejrůznější druhy nemocí a komplikací, které nás omezují v každodenním životě, ale též zaznamenáme postupné zpomalování metabolismu. Bohužel ženy tento problém pociťují s větší razancí než muži. To samé platí také pro naše trávení, které již v padesáti letech nefunguje tak, jako ve dvaceti. Všichni nám navíc určitě dáte za pravdu, že po propařené noci ve dvaceti jste mohli ráno vesele naklusat do práce a normálně tam fungovat, zatímco teď se z jedné opice vzpamatováváte po celý zbytek víkendu. Bohužel ani naše tělo s postupujícím věkem nedokáže s přijatými kaloriemi pracovat tak efektivně, jako tomu bylo dříve. Dávejte si také pozor na to, zda je daný druh alkoholu spíše kyselý nebo zásaditý. Většinou totiž konzumujeme přemíru kyselinotvorných potravin, a tak se doporučuje konzumovat třeba zásadité víno.

sklenka vínaPár tipů, jak snížit konzumaci alkoholu na minimum:

  • Během diety se snažte vyhýbat nejrůznějším alkoholovým dýchánkům.
  • O tom, že držíte dietu nebo formujete postavu, zpravte rodinu, známé i přátele.
  • Předtím, než jdete na akci, si připravte jídlo a vypijte dostatek čisté vody.
  • Každou skleničku alkoholu prokládejte sklenicí čisté a nesycené vody.
  • Vyhněte se plným mísám brambůrků, tyčinek a slaných oříšků.
  • Jakmile si budete chtít dát další skleničku, vzpomeňte si na skříň plnou malých věcí a zamiřte domů.

Tip závěrem

Pokud bez alkoholu opravdu nedáte ani ránu, vsaďte na skleničku či dvě kvalitního bílého vína. Naopak zapomeňte na „jedno“ vychlazené po jídle, tvrdý alkohol, míchané nápoje nebo sladké „dámské pití“. Vezměte si k srdci slova nutriční specialistky Martiny Běhalové, které říká, že: „Jedna vydařená akcička v hospodě odpovídá kalorické hodnotě aktivní účasti na vepřových hodech.“

Sdílej:

O Autorovi

O základy správné výživy a zásady a zdravého stravování jsem se začala zajímat poměrně nedávno v souvislosti se zdravotními problémy, které mě již nějakou dobu sužovaly. Ačkoli na zázraky nevěřím, sama na sobě pozoruji určité změny, ke kterým nepochybně přispívá současný styl mého stravování.