Jáhly – spousta z nás k nim má jakýsi podvědomý a zcela zbytečný respekt. Jíst je dobrovolně a ještě si na nich pochutnat? To je snad nemožné – říkáte si možná ve skrytu duše. My vás však přesvědčíme o tom, že i tato surovina, jenž vzniká loupáním prosa, nalezne ve vaší kuchyni své nezastupitelné místo. S její pomocí totiž vykouzlíte mnoho chutných a zdravých pokrmů pro celou rodinu. Tento článek jsme primárně zaměřili na sladký dezert – jahelník se švestkami a jablky, který si zamilujete po prvním odzkoušení. Příprava sice nepatří k nejjednodušším a je časově náročnější, ovšem výsledek rozhodně stojí za to.
Kde naleznou jáhly uplatnění?
Jak jsme již zmínili výše – jáhly v podobě, v jaké je známe, se získávají loupáním kuliček prosa a následným dočištěním. Surovina se může pochlubit značnou výživovou hodnotou, množstvím vitamínů (zejména pak skupiny B), minerálů (draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek) a vlákniny, která je nezbytná pro správné fungování střev, potažmo celého našeho zažívání. Díky vysokému obsahu vlákniny mají jáhly nepříliš vysoký glykemický index (GI 55-60). V kuchyni je upotřebíte při přípravě jahelné kaše, jahelných škubánků, ale také nejrůznějších druhů jahelníků, jenž patří mezi tradiční české a velmi oblíbené pokrmy. Díky snadnému a rychlému změknutí při vaření jsou využívány také pro přípravu nejrůznějších krémů či lahůdkových majonéz. Jáhly patří mezi přirozeně bezlepkové suroviny, proto je mohou konzumovat také osoby trpící celiakií.
Chuťově dokonalý jáhelník se švestkami a jablky
Co potřebujeme:
- 150 g jáhel
- 750 ml mléka (kromě kravského můžeme použít i sójové, mandlové nebo rýžové)
- 4 lžíce medu nebo javorového sirupu
- 450 g nastrouhaných jablek
- 80 g hrozinek
- 200 g švestek (můžeme použít čerstvé i mražené)
- 3 lžíce kukuřičného škrobu
- 2 lžíce skořice
- špetka soli
Jak na to:
Jáhly v první řadě důkladně propláchneme a na 3x spaříme (zalejeme vařící vodou, promícháme, slejeme). Následně je dáme svařit společně s mlékem a špetkou soli. Zhruba po 20 minutách by se měla tekutina do jáhel vsáknout a vytvořit kaši. Během vaření nezapomínejte obsah hrnce důkladně míchat, aby se vám jáhly nepřipálily – výsledná chuť by za moc nestála. Dávejte si pozor na to, ať kaše před dovařením není příliš hustá, po zchladnutí jáhly totiž ještě více nabobtnají a zatuhnou. Kaši následně osladíme medem nebo javorovým sirupem a necháme zhruba půl hodiny odpočinout. Mezitím si předehřejeme troubu na 180 stupňů, nastrouháme jablka a zbavíme švestky všech pecek. Jablka smíchejte se skořicí, hrozinkami a škrobem. Vymažte dortovou formu nebo ji vystelte pečicím papírem či silikonovou podložkou a poklaďte zhruba polovinou jáhlové kaše. Na kaši naskládejte švestky, jablečnou směs a zbytek kaše. Dejte péct zhruba na 40 minut. Posledních 5 minut přepněte troubu na grilování, díky kterému bude svrchní vrstva jáhelníku delikátně křupavá.
Náš tip:
Místo jablek můžete pochopitelně použít kterékoli jiné ovoce (hrušky, meruňky, broskve apod.). V jednom z předchozích článků jsme se však dozvěděli, že jablka obsahují spoustu důležitých živin a nezbytných vitamínů, proto by měla být neodmyslitelnou součástí našeho jídelníčku.