Zeleninová dieta – hokus pokus s naším zdravím

1

Zeleninová dieta, jak už její název napovídá, spočívá v několikadenní konzumaci zeleniny a zeleninových šťáv. I přes slibovaný rychlý váhový úbytek bychom se ale neměli nechat zlákat. Jako u všech jednostranně zaměřených diet už od začátku za rohem číhá jojo efekt, ba a co víc – konzumace zeleniny ve velkém množství nám nemusí vždy dělat úplně dobře.

Jak to při dietě vypadá

Zeleninová dieta trvá několik dní, dá se držet až týden, podle toho, kolik kilogramů plánujeme shodit nebo kolik dní vydržíme. Ideálně v těchto dnech konzumujeme zeleninu, přičemž nejvhodnější se zdá být kořenová – brokolice, cibule, česnek, kedlubna, petržel, pórek, zelí a další. Kromě toho můžeme také pít domácí zeleninové šťávy a tento monotónní jídelníček můžeme sem tam doplnit kouskem ovoce. Jí se pravidelně, a to 3x denně.

Za 7 dní diety lze zhubnout o 3-6 kilogramů, což je samozřejmě velmi individuální. Bohužel kvůli nedostatečnému, lépe řečeno skoro nulovému příjmu bílkovin nebudeme ztrácet ani tak tuky, jako spíše svalovou hmotu.

Kromě bílkovin budou tělu scházet i vitamíny a minerály. Některé z nich samozřejmě v zelenině najdeme, ale rozhodně ne všechny. Navíc vitamíny A, D, E a K jsou rozpustné v tucích, které nebudeme přijímat – tyto vitamíny se tedy nebudou vstřebávat a tělo je nevyužité vyloučí.

Po návratu k běžné stravě snad není možné, aby se nedostavil nenáviděný jojo efekt. Musíme si uvědomit, že jíme-li týden pouzedžus zeleninu, žádné jídlo ve své podstatě ani nejíme. A i když se možná budeme cítit sytí, budeme v podstatě podvyživení, protože nebudeme doplňovat důležité složky potravy.

Výhod moc není

Příznivci zeleninové diety často argumentují tím, že se tělo při konzumaci zeleniny perfektně pročistí, získá velké množství vitamínů a minerálů a člověk by měl pocítit příval energie. My si naopak myslíme, že při konzumaci zeleniny k žádnému extra pročištění nedochází, protože trávení je pod tlakem přemíry vlákniny spíše přetížené, než že bychom mu jeho práci ulehčili. Také je třeba vzít v potaz, že zelenina není příliš energeticky hodnotná, proto může leckdo pocítit fyzickou slabost.

Nevýhody převažují

Některé nevýhody jsme si již řekli – při dietě ztrácíme svalovou hmotu (spíše než tuky), může dojít k přetížení trávicího ústrojí nebo nadýmání, vyloučená není ani tělesná slabost. Co přijde zcela určitě, to je jojo efekt. V současné době je navíc poměrně rozšířená potravinová alergie, která se právě zeleniny týká. Jídelníček tak může být pro někoho ještě omezenější, než se zpočátku zdálo. Další nevýhodou je to, že ne každému kořenová zelenina chutná.

Doporučení na závěr

Mnohem vhodnější než striktní konzumace zeleniny je její přiměřené zařazení do běžného jídelníčku podle toho, jak na ni naše tělo reaguje. Někdo si dá raději zeleninu k obědu, jiný si na ní rád pochutná k večeři. Vždy bychom ale měli myslet na to, že nejúčinnější je hubnutí s vyváženou stravou, tedy se všemi podstatnými složkami potravy – s bílkovinami, sacharidy a tuky. Když ke správnému stravování přidáme i pravidelný pohyb, hubnutí bude ještě efektivnější a shozené kilogramy přebytečných tukových zásob se nevrátí, pokud v dodržování pravidel zdravého životního stylu setrváme.

Hubněme tak, jak je to pro tělo přirozené. Odmění se nám lepší službou a skvělým vzhledem!

Sdílej:

O Autorovi

Málokoho by napadlo úmyslně si ubližovat. Vybírejme si proto z nepřeberného množství potravin ty, které nám nejen neubližují, ale ty, které nám dokonce prospívají a blahodárně působí na naše tělo i mysl.