Máte už po krk všech těch diet, které slibují rychlé a zázračné zhubnutí? Diet, jejichž efekt trvá maximálně čtrnáct dní po jejich skončení? Už se nechcete potýkat s jojo efektem, a proto jste se rozhodli zjistit, jak se dá hubnout zdravě a co je třeba udělat, aby byl efekt vašeho hubnutí trvalý? Pak čtete ty správné řádky.
Základem je vyvážená a pravidelná strava
Abychom mohli hubnout zdravě, vyhněme se zcela jednostranným dietám. Jezme ty potraviny, na které jsme zvyklí. Můžeme tak výrazně snížit riziko jojo efektu, který na nás čeká, jakmile přejdeme z omezené stravy na tu běžnou. Samozřejmě musíme z jídelníčku eliminovat to, co k hubnutí nepřispěje – cukrovinky, slazené nápoje, smažená a tučná jídla, bílé pečivo nebo chipsy.
Pochutinu toho rázu si můžeme dopřát tak 1 x za 14 dní, ale ne častěji. Velmi rychle bychom totiž sklouzli k pravidelnosti.
Naopak si můžeme dopřát hodně ovoce, zeleniny, kvalitních bílkovin (bílé jogurty, tvarohy, libové maso, vejce) a kvalitních tuků (tučnější ryby, para ořechy, z olejů řepkový, olivový, slunečnicový a sójový).
Mezi nejčastější prohřešky současného stravování patří:
- Nadbytek sacharidů. Složené sacharidy čerpáme z pečiva, brambor, rýže, těstovin nebo luštěnin, jednoduché sacharidy z ovoce. A to stačí. Čokoláda, zmrzlina a podobné laskominy jsou naprosto zbytečné.
- Nedostatek bílkovin způsobený tím, že dáváme přednost jídlům, v nichž převažují sacharidy. Kvůli nedostatku bílkovin máme po jídle brzy hlad, honí nás mlsná a špatně se nám hubne.
- Dlouhé rozestupy mezi jídly. Správný interval mezi dvěma jídly má být 2-3 hodiny. Pokud je interval delší, máme hlad a sníme, na co přijdeme, jenom abychom ho zahnali. Nezdráháme se přitom sáhnout po sladké tyčince, které bychom jinak odolali.
- Nedostatečný příjem energie během dopoledne. Také patříte k těm, kteří dopoledne nemají moc hlad? Správně bychom se ale i tehdy, když nemáme hlad, měli najíst, jinak se nám může stát, že si tělo bude žádat více jídla odpoledne a večer, kdy už nemáme šanci přijatou energii vydat.
- Velké porce jídla. Zkuste si servírovat o třetinu menší porce a uvidíte, že výsledek se po čase dostaví. Abyste sami sobě nenamlouvali, že právě „toto“ je o třetinu menší porce, připravte si svou obvyklou porci a třetinu zkrátka nejezte. Nevynechávejte ale zeleninu.
- Nadměrná konzumace pečiva. V dnešní době jsme přesyceni pšenicí, která naše tělo velmi zatěžuje, a lepkem, který zpomaluje metabolismus. Při hubnutí bychom měli bílé pečivo úplně vynechat a kvalitní tmavé pečivo si dopřát nejlépe k snídani.
- Nadměrná konzumace přeslazených cereálií. Myslíte si, že děláte něco pro své zdraví, když si ráno smícháte jogurt s cereáliemi? Na většině z nich ale výrobci nešetří cukrem. Jinak by nám totiž tolik nechutnaly a tak dobře by se neprodávaly.
K dlouhodobému hubnutí patří pohyb
Už samotná změna jídelníčku na nás zanechá první stopy. Minimálně způsobí to, že se budeme cítit lépe a může nás motivovat i fakt, že děláme něco pro své zdraví. Další změnou, která nás posune blíž k vysněné postavě, je pravidelný pohyb, na který si tělo zvykne. Uvidíte, že po čase ho bude dokonce samo vyžadovat.
Pravidelným pohybem se myslí půlhodina fyzické aktivity každý den nebo hodina 3-4x týdně. Ideální je hlídat si při sportu tepovou frekvenci a držet se v intervalu, kdy se spalují tuky. Tento interval zjistíme za pomoci jednoduchých výpočtů. Nejprve je třeba vypočítat maximální tepovou frekvenci, tj. 220 – váš věk, například 190. Z této hodnoty zjistíme 65 a 75 % a náš individuální interval pro spalování tuků je na světě. V tomto případě 124-143 tepů za minutu.
Doporučujeme také kombinovat aerobní aktivity, jako je chůze, běh, běh na lyžích, bruslení nebo jízda na kole s aktivitami anaerobními, což je například posilování, jumping nebo gymnastika. Při aerobních sportech budeme spalovat tuky, při anaerobních budeme zpevňovat svaly.
Buďte v klidu a nepodceňujte spánek
Snadno se to řekne a těžko se to udělá. Stres je dnes běžnou součástí našeho života a jde o přirozenou reakci těla na ohrožující situaci. Právě stres ale obvykle zabraňuje plynulému hubnutí. Snažme si udržovat dobrou náladu a hned nám to půjde lépe!
Svou malou, ale důležitou roli hraje při hubnutí i spánek. Aby tělo správně fungovalo a reagovalo na naši snahu zhubnout, potřebuje být každé ráno odpočinuté.
Ideální úbytek? 0,5 kg týdně
Aby byl efekt hubnutí trvalý, je nezbytné, aby byl váhový úbytek pomalý. Naprosto ideální je proto úbytek zhruba 0,5 kg týdně.
Hubnout se nedá pořád
Snaha zhubnout je chvályhodná, někde se však naše váha přece jen zastavit musí, aby se krásná postava negativně nepodepsala na našem zdraví. Jakmile se tedy jednoho dne ocitneme na váze, kterou jsme si stanovili, měli bychom s dietou skončit a pouze dál dodržovat pravidla zdravého životního stylu. O něm se dozvíte více informací v článku Co je zdravý životní styl.
Závěrem
Pokud chcete o zdravém a dlouhodobém hubnutí zjistit více, přečtěte si náš článek Jedenáct pravidel pro dlouhodobý efekt zdravého hubnutí s běžnými potravinami. Dozvíte se v něm, kdy je vhodné pochutnat si na ovoci, jak velký byste měli mít oběd nebo kolik energie denně tělu dodat.
Ve vašem hubnutí vám přejeme neutuchající motivaci a dlouhodobý úspěch!