Říká se, že dospělý člověk by měl během dne vypít minimálně dva litry tekutin, ale i více. Vhodnější je však říci, že pitný režim je velmi individuální a závisí nejen na tělesné konstituci, ale i na tom, zda během dne podstupujeme fyzickou zátěž. Právě při ní si často aktivní lidé pokládají otázku, jaký je ideální pitný režim, když pouze nesedíme u počítače a večer neležíme u televize.
Jistě není třeba připomínat, že tekutiny nezbytně potřebujeme k životu a bez nich by lidský organismus nefungoval správně. Voda by měla u žen činit 50 % tělesné hmotnosti, u mužů 60 %. Příjem a výdej tekutin je také nutné udržovat v rovnováze, přičemž vodu přijímáme z pití i z jídla a výdej probíhá močením, stolicí, pocením a ve velmi malém množství i dýcháním. Víte, že člověk, který se nikterak závažně nepřetěžuje, podle vědců vydrží bez vody týden i déle? Rozhodně to však nezkoušejte.
Nedostatek tekutin: žízeň i potíže s ledvinami
Nedostatek tekutin můžeme obecně rozdělit na dva druhy ‑ může jít o nedostatek akutní a chronický. V prvním případě nás na stav nedostatku upozorní pocit žízně – znamená to, že v této chvíli jsme ztratili 2 % hmotnosti. Jakmile se napijeme a nezanedbáme další pitný režim, všechno se vrátí do normálu.
U chronicky zanedbávaného pitného režimu jde však o závažnější příznaky. Může se jednat o zažívací problémy, horečky nebo o poškozování ledvin, které nutně potřebujeme k filtrování krve. Vždy je lepší myslet dopředu a učinit preventivní opatření (myslet na to, že máme pravidelně pít), než hasit nastalé problémy.
A jaké jsou hlavní příznaky dehydratace, tedy nedostatečného příjmu tekutin?
- suché a popraskané rty
- obtížné polykání
- nevolnost
- bolesti hlavy
- svalové křeče
- nepříjemné bušení srdce
Pravidelné pití čisté vody – základ vašeho zdraví
Často se také lidé ptají, co vlastně mají pít. A často jim odborníci odpovídají, že obyčejnou vodu z kohoutku. Pokud je voda, která teče z vašeho kohoutku, nezávadná, spolehněte se na ni. V případě, že vám nevadí tahat těžké balené vody, můžete zkusit i je. Voda z kohoutku je však levnějším, ekologičtějším, rychlejším a pohodlnějším řešením.
V rámci zdravého životního stylu jsou vhodné i kvalitní bylinkové a zelené čaje, ale pozor – zelený čaj jako takový vysušuje, rozhodně bychom ho tedy neměli brát jako náhražku vody, naopak bychom při jeho konzumaci měli dvojnásob myslet na příjem jiných tekutin.
Další ze základních pravidel říká, že bychom měli pít pravidelně během celého dne. Zcela na škodu je situace, kdy během dne vypijeme jen minimum a večer to vehementně doháníme – tím akorát nárazově zatěžujeme ledviny.
Náš tip! Pokud máte s pravidelným příjmem tekutin opravdu potíže, nastavte si budík na každou hodinu a po jeho zazvonění vždy vypijte alespoň dvě deci vody.
Jak je to s příjmem tekutin při sportu? Platí přímá úměra
Jak již bylo řečeno, tekutiny z těla odcházejí například pocením. A toho při cvičení zažíváme věru hodně, cvičíme-li poctivě. Vždy záleží na tělesné konstituci a konkrétní aktivitě, ale během hodiny cvičení můžeme vypotit i dva litry tekutin.
Stejně jako jsme si řekli, že je nevhodné celý den nic nepít a následně večer trhnout osobní rekord v množství vypitých tekutin, je také nevhodné nepít během cvičení a po skončení se lačně vrhnout na lahev vody. Už během cvičení by se nám mohlo udělat nevolno, tělo by vysílalo signály, že se blíží k nepříjemnému či kritickému stavu, jakým je například celkové přehřátí organismu.
Pít bychom tedy měli vždy pravidelně i během cvičení, po pěti či deseti minutách. Pravděpodobně nikdy není problém v takovém intervalu sáhnout po pití a alespoň několikrát si loknout.
Vodu, minerálku nebo iontový nápoj?
Opravdu stačí při sportu pít jen vodu? S potem totiž tělo přichází o důležité minerály a s jejich nedostatkem se mnohdy těžko vyrovnává. Pokud se vydáme na lehkou dvouhodinovou cyklotúru s dětmi, tak si s obyčejnou vodou vystačíme, případně můžeme zvolit minerální vodu, nejlépe bez bublinek. Oxid uhličitý, který bublinky tvoří, totiž zhoršuje vstřebávání tekutin – lepší je tedy vybrat si nesycenou minerálku nebo z té sycené bublinky vytřepat.
Pokud máte namířeno na celodenní těžký trek pěšky nebo na kole, voda samotná už nebude tak úplně ideální a spolehnout byste se měli i na minerální vody a na iontové nápoje. O těch bude ale řeč až v některém z příštích článků.
Pitný režim musí být pravidelný, i při sportu
Obecná zásada, že pít bychom měli rovnoměrně během dne, platí i při samotném sportování. Nenechávejte tedy pití až na konec cvičení či jakékoli fyzické aktivity a myslete na to, abyste tělu dodávali tekutiny v kratších intervalech, při sportu třeba po deseti minutách. Uvidíte, že se to vyplatí – už jen tím, že se vám bude lépe cvičit.