Dřít se 5x týdně v posilovně do úmoru a myslet si, že je tím zaručeno rychlé a dlouhodobé hubnutí, to je jeden z největších mýtů, který mezi lidmi koluje. Aby vám okolí vaši postavu závidělo, nemusíte nutně sprintovat a na kole jezdit s větrem o závod. Naopak – čeho je moc, toho je příliš. K efektivnímu hubnutí potřebujete pohyb, při němž si budete udržet správnou tepovou frekvenci. A jak ji poznáte?
Když pohyb, tak v aerobním pásmu
Tepová frekvence se odvíjí od toho, jaký výkon podáváme. Pokud se pohybujeme rychle nebo nárazově, rychlý máme i srdeční tep, pokud se pohybujeme o něco pomaleji, tep je zvýšen oproti normálu jen mírně. V prvním případě jde o anaerobní a ve druhém případě o aerobní pásmo. Fyzické aktivity, při nichž se tepová frekvence pohybuje v anaerobním pásmu, jsou zaměřeny např. na trénink výkonnosti, budování síly a tvarování těla (posilování, zumba, sprint, …), při němž dochází ke spalování cukrů, kdežto aerobní aktivity se zaměřují přímo na spalování tuků (chůze, běh, jízda na kole a na bruslích, běh na lyžích, plavání aj). I při těchto aktivitách ale snadno můžete dosáhnout anaerobního pásma, například při rychlém běhu nebo rychlé jízdě na kole. Aktivity nelze striktně rozdělit na aerobní a anaerobní, jen lze některé doporučit pro konkrétní účely. Vždy záleží na tom, jakou máme při sportu tepovou frekvenci – zda ještě spadá do zóny aerobní a tělo spaluje tuky, nebo do zóny anaerobní a tělo spaluje cukry.
Poznat aerobní pásmo je docela jednoduché, pro jeho obecný výpočet existuje vzorec. Nejprve je nutné zjistit vaši maximální tepovou frekvenci, a to přibližně jako 220 – váš věk. Z výsledného čísla potom vypočítejte 65 a 75 %. Tak získáte interval, v němž by se měla vaše tepová frekvence při pohybu držet, abyste docházelo k efektivnímu spalování tuků. Jakmile překročíte horní hranici aerobního pásma, dostanete se do anaerobního. Tělo začne spalovat cukry, brzy se budete cítit unavení a další dny budete pravděpodobně bojovat s kyselinou mléčnou ve svalech. Na druhou stranu je třeba hlídat, že nespadnete pod spodní hranici – pod ní není pohyb nikterak efektivní.
Chcete si být 100% jistí? Jděte na testy
Obecný vzorec pro výpočet aerobního pásma jsme si uvedli, někomu však nemusí stačit. Pokud chcete, aby vaše hubnutí při aerobní aktivitě bylo opravdu na 100 % účinné, je nejlepším řešením podstoupit zátěžové testy, při nichž odborníci zjistí vaši maximální tepovou frekvenci i přesné anaerobní prahy a určí i vaše individuální pásmo pro spalování tuků.
Jak si tepovou frekvenci ohlídat
Rozhodně nemusíte běhat po lese a pohmatem kontrolovat na zápěstí počet tepů za minutu. K jednoduché kontrole vám poslouží jakýkoli sporttester, pohyb v aerobním pásmu je poněkud volný a dovolí vám při aktivitě mluvit a naslouchat parťákovi nebo parťačce. Jakmile si všimnete, že se musíte omezovat na pouhé „hm“, začínáte překračovat hranici aerobního pásma.
Podpořte tělo při hubnutí
Samotný pohyb při hubnutí rozhodně nestačí, to je třeba mít neustále na mysli. Důležité je přizpůsobit hubnutí i stravu, vynechat sladká a tučná jídla, zapomenout na cukrovinky a slané pochutiny typu chipsy.
Druhým způsobem, jak si můžete při hubnutí pomoci, je využít sílu spalovačů tuků nebo proteinových koktejlů, kterých je na trhu poměrně hodně a lze si z nich dobře vybrat.
Abyste se mohli pyšnit krásnou postavou, nemusíte se dřít, naopak – zvolněte. Věnujte se alespoň 3x týdně aerobní aktivitě po dobu 45-60 minut a výsledky se zanedlouho dostaví. Na nic nečekejte, pusťte se do toho!