Takových let jste utráceli za drahé slunečnicové oleje v domnění, že děláte pro své tělo i chuťové pohárky to nejlepší? Pak jste tohle všechno podstupovali zbytečně. Slunečnicový olej je totiž zbytečně nadhodnocován. V některých případech může být dokonce zdraví nebezpečný. Anebo ne? Pojďme se podívat, jak na tom slunečnicový olej vlastně doopravdy je, co všechno obsahuje a kde nalezne v naší kuchyni uplatnění.
Slunečnicový olej do jídla i kosmetiky
Slunečnicový olej je – jak již samotný název napovídá – získáván ze semen slunečnice. Pochopitelně tak patří mezi oleje jedlé. Využití ovšem nalezne nejen v kuchyni, ale také kosmetice. Slunečnicový olej je součástí mnohých krémů, emulzí, ale třeba i odličovacích mlék. V dávných dobách byl dokonce tento typ oleje považován za významný detoxikační prostředek a mnohými dokonce za nefalšovaný elixír mládí. Do dnešních dob se dokonce dochoval prapůvodní návod, jak detoxikaci za pomoci slunečnicového oleje provádět:
1. Kupte si kvalitní za studena lisovaný slunečnicový olej.
2. Olej nalejte na polévkovou lžíci a hlasitě jej srkejte nejlépe ráno a před čištěním zubů.
3. Nyní se snažte olej udržet v puse pokud možno co nejdéle.
4. Převalujte jej na jazyku, nechte ho klouzat mezi zuby a vydržte to po dobu 15 minut.
5. Olej nepolykejte, raději jej vyplivněte.
6. Jakmile olej vyplivnete, ústa důkladně vymyjte teplejší vodou.
Uznáváme, že vydržet „žmoulat“ na jazyku olej po dobu 15 minut je obzvlášť nelehký úkol. Krása a mládí ovšem něco stojí. A za zkoušku přeci nic nedáte. Ideální dobou pro tuto očistnou a omlazující kúru je období, kdy měsíc couvá. Proceduru opakujte po dobu 8, maximálně pak 14 dnů. Metoda byla probírána například i na kongresu ukrajinského svazu onkologů a bakteriologie a perfektních výsledků je s ní údajně dosaženo při bolestech hlavy, zánětu průdušek, bolesti zubů, trombóze, artritidě, ekzémech, střevních onemocněních, poruchách spánku nebo srdečně-cévních onemocněních.
Co slunečnicový olej obsahuje a jak nám může pomoci?
Slunečnicový olej obsahuje celou skupinu důležitých vitamínů (například A, B, E), hořčík, selen, mangan, měď, kyselinu listovou, vlákninu, antioxidanty, nenasycené mastné kyseliny (stearovou, palmitovou, olejovou, linolovou) a přírodní aromatické látky. Pokud v obchodech se zdravou výživou sáhneme po jeho kvalitní variantě, může nám jeho pravidelná konzumace pomoci při zvýšené hladině cholesterolu v krvi a problémech s kůží i sliznicemi. Slunečnicový olej také příznivě působí na náš nervový systém a chrání nás před srdečně-cévními onemocněními. Konzumaci tohoto druhu oleje můžeme doporučit také lidem trpícím aterosklerózou.
Náš tip: Zajímá vás, jak se vlastně slunečnicový olej vyrábí? Podívejte se na tohle video:
https://www.youtube.com/watch?v=J3T6icCAfRU
Zdroj: Kanál uživatele Integer428, Youtube
Jak kvalitní slunečnicový olej vlastně vybírat?
Pokud chcete sobě a své rodině dopřát opravdu to nejlepší, vybírejte slunečnicový olej výlučně ve specializovaných prodejnách nebo prodejnách se zdravou výživou. Při výběru čtěte pečlivě etiketu. Chcete-li si domů odnést opravdu kvalitní výrobek, sázejte výlučně na slunečnicový olej lisovaný za studena. Obloukem se naopak vyhněte slunečnicovému oleji v jeho rafinované variantě. Rafinovaný olej se totiž zpracovává v obřím množství při vysokých teplotách a prostřednictvím rozpouštědel. Jeho kvalita je mizerná, avšak cena z pochopitelných důvodů nízká.
Pozor na slunečnicový olej v kuchyni!
Poslední dobou se začaly internetem šířit informace o tom, jak je slunečnicový olej škodlivý a že bychom měli jeho konzumaci omezit. Dovolte nám proto uvést tyto informace na pravou míru. Slunečnicový olej je škodlivý pouze v případě, že nakupujete jeho nekvalitní rafinovanou variantu a tu vystavujete příliš vysokým teplotám. Tento typ není určen na smažení či pečení. Při tomto způsobu úpravy totiž dochází k jeho přepalování a vzniku škodlivých látek (transizomery neboli trans mastné kyseliny), které zvyšují hladinu „nezdravého“ cholesterolu a také riziko vzniku infarktu či mrtvice. Proto je vhodné používat slunečnicový olej pouze pro studenou kuchyni.
Kde najde slunečnicový olej uplatnění?
Lehce oříšková chuť slunečnicového oleje perfektně vynikne v salátech, obložených mísách, ale i studených polévkách typu gazpacho. Připravit si z něj ovšem můžeme také majonézy, marinády nebo salátové zálivky. Před vánočními svátky můžete vyzkoušet také jeden recept na sýrovou chuťovku, pro kterou je tento typ oleje doslova jako stvořený.
Sýrová chuťovka: Co budete potřebovat:
- Nejrůznější druhy sýrů (eidam, balkán, fetu, hermelín apod.)
- Čerstvé i sušené bylinky (provensálské, kuličky jalovce, pepř)
- Bazalkové pesto
- Chilli semínka nebo pár papriček
- Slunečnicový olej
Postup:
Sýry nakrájejte na menší kostičky, hermelín můžete rozkrojit na polovinu, kterou pomažete bazalkovým pestem. Znovu sýr „slepte“ a krájejte na trojúhelníčky. Kousky sýru postupně vkládejte do sklenice a vrstvěte je společně s kořením a kousky chilli. Na závěr zalijte slunečnicovým olejem a nechte tři dny uležet. Konzumovat můžete společně s brusinkami, parmskou šunkou či ořechy a žlutým melounem.
Jak slunečnicový olej skladovat?
Na závěr doplníme, že je důležité olej po zakoupení přelít do tmavé (nejlépe skleněné lahve) a uložit ho na chladné a stinné místo, k němuž se nedostanou sluneční paprsky. Je důležité olej pořádně uzavřít, aby do sebe „nenatáhl“ pachy koření, zeleniny nebo jiných surovin. Pokud byste olej skladovali na přímém slunci, po několika dnech vám zežlukne a ztratí veškeré své zdraví prospěšné vlastnosti. A to by byla přece škoda, nebo ne?