Sluneční alergie – mýtus, nebo reálný problém?

0

Divná červená vyrážka v dekoltu, na rukou nebo na nohou. Kopřivka, svědění, ekzém, v horším případě i puchýře. Tak se projevuje sluneční alergie, která se v poslední době objevuje čím dál tím častěji. Postihuje 10–20 % populace a trápí hlavně ženy. Jak sluneční alergie vzniká a jak se před ní bránit?

Není alergie jako alergie

Nazývá se sice alergie, v případě té sluneční ale nejde o alergii v pravém slova smyslu. Sluneční záření vyvolává na pokožce citlivějších lidí změny, které se podobají běžným alergiím. Nejprve se objeví červené svědící fleky, které přecházejí v pupínky a puchýře a spojují se do větších map.

Typy slunečních alergií

Existují tři základní typy slunečních alergií. Setkat se můžete například s takzvaným Malorka akné. To připomíná běžné akné a vzniká na kůži, která je vystavena slunečnímu záření v kombinaci s přípravky, které obsahují nevhodné chemické látky. Může jít o nekvalitní opalovací krémy nebo kosmetické přípravky.

Dalším typem je fotoalergická reakce, kterou způsobuje vzájemná interakce UV slunečního záření a určitých rostlin nebo léků. Jde například o kombinaci UV záření a celeru, petržele, citrusových plodů nebo třezalky.

Mezi sluneční alergie patří také polymorfní sluneční dermatóza. Ta se projevuje červenými svědícími fleky a pupínky na částech těla vystavených slunci.

Na sluníčko je potřeba dávat pozor

Jak předcházet sluneční alergii

Předtím, než vyrazíte za letním dobrodružstvím, byste měli svou kůži nechat na slunce zvyknout. Pokud vám to časové podmínky nedovolí, tak při opalování zůstaňte na slunci nejprve jen 20 minut a dobu postupně prodlužujte.

Nejdůležitější prevencí jsou nicméně kvalitní opalovací krémy. Samozřejmostí je vysoký ochranný faktor. V lékárně navíc seženete i speciální krémy, určené pro lidi se sluneční alergií. Doporučuje se používat také kvalitní přípravky po opalování, které kůži příjemně zklidní.

Sluneční alergii nepodceňujte

V případě, že užíváte léčiva, která zvyšují citlivost pokožky na působení slunečních paprsků, se přímému slunečnímu záření raději úplně vyhýbejte. Jde například o třezalku, některá antibiotika a chemoterapeutika a některé léky na snížení krevního tlaku a další. Jako prevence působí i příjem betakarotenu. Začněte ho užívat asi dva týdny před odjezdem na dovolenou k moři nebo do hor.

Co dělat, když se sluneční alergie projeví

Objevily se vám na kůži nepříjemné pupínky? Ze všeho nejdříve omezte pobyt na slunci na minimum. Dále můžete použít léky, které se používají při klasických alergiích. Patří mezi ně Zyrtec, Zodac, Xyzal nebo Analergin. Tyto léky užívejte, dokud vyrážka nezmizí.

Na mokvající ekzém vám pomůže neparfémovaný dětský pudr a na zaschlou vyrážku můžete použít zklidňující krémy z lékárny, jako je Bepanthen. Nezapomínejte na dostatek tekutin. Spálenou pokožku můžete chladit studenými obklady, jogurtem, tvarohem nebo studeným černým čajem. V případě silně svědících vyrážek a puchýřů už je ale nutné navštívit lékaře.

Nepodceňte ochranu před slunečním zářením a vyhněte se nepříjemné sluneční alergii. Není nic horšího, než když vám vyrážka naruší dovolenou. Buďte raději připraveni a nenechejte si radovánky ničím pokazit.

Sdílej: