Redukční dieta jako citelný zásah do organismu

0

Litý boj mezi zastánci a odpůrci redukčních diet začal už před mnoha a mnoha lety. Odjakživa je totiž tento způsob shazování kil poněkud kontroverzní. Jak už totiž název napovídá, jedná se o jakousi redukci. Redukci v podobě stravy, jež tak bude obsahovat méně energie. Jenže ne každý člověk uchopí redukční dietu za ten správný konec a ne každému potom taková dieta pomůže k vysněné postavě. Ovšem pojďme začít od začátku…

Co je ve své podstatě redukční dieta?

Redukční dieta je jedním z mnoha typů diet, při níž budete přijímat stravu s menším obsahem energie. Jenže toto neznamená pouze méně jíst. Musíte mít přesnou představu o tom, kolik v současnosti přijímáte ve stravě energie, a tuto hodnotu až následně snížit například o 1 000 až 1 500 kJ (ne kcal – to je jiná jednotka). To znamená, že nemůžete ze dne na den úplně přestat jíst! Chce to pouze dobře počítat. Například u někoho může redukční dieta představovat energetický příjem až o 8 000 kJ, nebo dokonce až o 10 000 kJ nižší. Pokud totiž daný člověk skutečně hodně jí, a navíc ke všemu nezdravá, tučná a vysokoenergetická jídla, bude muset potom při dietě hodně ubírat.

Komu je vlastně redukční dieta určena?

V prvé řadě je určitě rozhodující říct si, komu je a komu není redukční dieta určená. Ne všichni ji totiž mohou během hubnutí použít. Lidé, pro které se tento způsob hubnutí určitě nehodí, jsou těhotné ženy a nemocné osoby. Ty by měli problematiku konzultovat se svým lékařem. Na druhou stranu může tento způsob stravování prospět lidem s obezitou, s vysokým krevním tlakem, s nejrůznějšími alergiemi na jídlo a další.

Jak dlouho držet redukční dietu?

Redukční dieta by měla vycházet zejména z pěti základních principů: pravidelně jíst, omezit tuky ve stravě, mít dostatek zeleniny a ovoce, dát přednost celozrnným potravinám a mít dostatek jak důležitých živin, jako jsou například bílkoviny, tak i tekutin. Toto by měli bez ohledu na váhu a vzhled dodržovat úplně všichni. Odborníci tvrdí, že taková ta klasická nejtvrdší redukční dieta by se měla dodržovat maximálně po dobu jednoho měsíce, samozřejmě vše záleží na jednotlivcích a jejich zdravotních stavech.

Jaké jsou další pravidla redukční diety?

Jak už bylo zmíněno výše, vychází redukční dieta z klasických pěti základních principů zdravého stravování. Dále by měl člověk určitě dodržovat zásadu vyváženého a rozmanitého jídelníčku, stravy v zásadě nízkoenergetické, která nevynechává nic z důležitých prvků potravy, mít dostatek přiměřeného pohybu, nemít hlad, ubývat na váze půl až jeden kilogram týdně, necítit se unavený, nestresovat se, zvládat běžné denní činnosti jako obvykle, mít pevnou vůli a jako poslední také vyváženou psychiku. Toto všechno dohromady vám pomůže k vytoužené postavě jako mávnutím kouzelného proutku!

Nejčastější chyby při redukční dietě, kterým byste se měli vyvarovat…

Nyní se přesuneme na druhou stranu barikády, a to k odpůrcům redukčních diet. Ti totiž tvrdí, že lidé mnohem více u tohoto typu hubnutí chybují, než aby ji dělali správně. Potom dochází ke všeobecně známým Jo-Jo efektům a dalším negativním účinkům. Takže čemu byste se měli vyvarovat? Rozhodně nedostatku pohybu, nevyváženému energetickému příjmu, konkrétně hladovění, které vede mnohem rychleji k obezitě, nepravidelné, nekvalitní a nutričně nevyvážené stravě, stresu, nedostatku odpočinku a v neposlední řadě také podcenění zdravotních problémů. Jak totiž může redukční dieta dobře a rychle pomoct, tak vám stejně dobře může i naprosto zničit jak zdraví, tak i postavu.

Jaké mohou být důsledky špatné a nepřiměřené redukční diety?

Už to tady bylo naznačeno… Špatně stanovená, či nepřiměřená redukční dieta může mít naprosto opačný účinek. Tedy že místo hubnutí budete například tloustnout. Jenže to není všechno! Pokud to skutečně přeženete, můžete nakonec skončit i s anorexií, nebo na druhé straně s morbidní obezitou, s vyšším krevním tlakem, se špatnou životosprávou, s pochroumanou psychikou, nebo dokonce s naprosto rozházeným imunitním systémem.

Příklad redukčního jídelníčku

[sociallocker]Abyste měli vůbec představu, jak by měl vypadat takový redukční jídelníček, přinášíme vám zde několik příkladů.

Pondělí

pondeli

 

Úterý

utery[/sociallocker]

Co se bude dít po skončení redukční diety?

Po skončení redukční diety se nemůžete hned vrátit ke svým starým návykům. Pokud jste navíc měli ve zvyku běžně konzumovat hranolky, hamburgery, chipsy a další nezdravé pochutiny, neměli byste se k nim vracet už nikdy. Přechod z redukční diety k normální stravě, který se nazývá „obrácená dieta“, by měl trvat alespoň stejně dlouho, jako samotná dieta a měl by být hodně pozvolný.

Shrnutí na závěr

Redukční dieta rozhodně není žádná věda, ovšem můžete u ní udělat několik značných chyb. Nejdůležitější tedy je jíst nízkoenergetická jídla, pravidelně, vyváženě a k tomu se pravidelně hýbat a zároveň se i duševně opečovávat. Pokud vše uděláte přesně podle rad a návodů, můžete mít vysněnou postavu už na několik týdnů!

Sdílej:

O Autorovi

O základy správné výživy a zásady a zdravého stravování jsem se začala zajímat poměrně nedávno v souvislosti se zdravotními problémy, které mě již nějakou dobu sužovaly. Ačkoli na zázraky nevěřím, sama na sobě pozoruji určité změny, ke kterým nepochybně přispívá současný styl mého stravování.