Poznejte zázračnou bylinku kontryhel

0

Na okraji lesů a cest, na horách a mokrých loukách. Všude tam se setkáte s rostlinkou, která má půlkruhovité, sedmi až devítilaločné listy na pevné lodyze a nenápadné, žlutozelené květy. Řeč je o kontryhelu. Bylinka má spoustu příznivých účinků na naše zdraví a chválí si ho zejména ženy.

Kontryhel je nenápadná rostlinka, fungující jako všelék

Všelék na ženské potíže

Kontryhel pomáhá uvolňovat křeče a zastavovat krvácení, a je chválen pro své protizánětlivé a močopudné účinky. Je velmi účinným pomocníkem při ženských potížích. Pomáhá při silných menstruačních bolestech, při zhoršené funkci vaječníků, zmírňuje poranění při porodu a nevolnosti při přechodu. Pomáhá i při poruchách menstruace a také dívkám, kterým se nechce dostavit měsíční perioda. Čaj z kontryhelu se doporučuje pít ženám už od třetího měsíce těhotenství. Tento přírodní zázrak ale nepomáhá pouze ženám, příznivě působí například při potížích s trávením, urychluje hojení ran, pořezání, ekzémů nebo vyrážek, odstraňuje bolest svalů a pomáhá při jaterních a ledvinových onemocněních. Je skvělým pomocníkem i v případě, že vás trápí špatný spánek anebo pokud trpíte cukrovkou.

Kdy a jakou část kontryhelu sbírat

Květy kontryhelu rozkvétají v období od dubna do června, často i později. Právě v době květu má rostlina nejvíce účinných látek, sbírá se celá její nadzemní část, tedy listy i květy. Kontryhelové listy si můžete i nasušit a na podzim nebo v zimě si z nich udělat výborný a zdraví prospěšný čaj.

Pomáhá i na ženské potíže

Jak kontryhel použít

Listy kontryhele mají lehce nahořklou chuť. Můžete je použít například do polévek, salátů, nádivek nebo pomazánek. S kontryhelem můžete i relaxovat a přidat si ho do uvolňující koupele. Anebo si vychutnat lahodný kontryhelový čaj. Poradíme vám, jak si ho připravit.

Čaj z kontryhele

Asi tři čajové lžičky sušeného kontryhelu zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechejte krátkou dobu přejít varem. Poté nechejte čaj asi 15 až 20 minut vyluhovat a sceďte. Doporučuje se konzumace dvou hrnků čaje za den.

Zapomeňte na sáčkové čaje a nasbírejte si léčivý kontryhel, který vám pomůže při nejrůznějších potížích. Vaše zdraví vám poděkuje.

 

Sdílej: