Popcorn neodmyslitelně patří k pouti i ke sledování filmu v kině nebo v televizi. Na světě si ho oblíbili malí i velcí na slano i na sladko a jen málokdo ví, že svůj původ má pražená kukuřice v Americe, kde se jí krmili Indiáni asi 3 000 let před naším letopočtem. Že je popcorn báječnou pochoutkou, na tom se asi spousta lidí shodne, nicméně – kolik z nich má přehled o tom, jak moc je kalorický a z čeho se skládá?
Poselství Indiánů budoucím generacím
Indiáni měli jistý druh kukuřice, která při tepelné úpravě pukala, na běžném denním jídelníčku. Údajně je fascinovala už samotná příprava pokrmu – pukání kukuřice nad ohněm, lahodná chuť je nutila jíst popcorn stále. Povýšili údajně přípravu popcornu na rituál uctívání bohů. Aztékové si z něj dokonce vyráběli náhrdelníky a čelenky.
Podle jedné z indiánských legend žili v každém zrnku popcornu duchové. Žili tiše a pokojně, než lidé jejich domy začali vystavovat přílišnému teplu – potom se rozzuřili a začali být hluční. Nakonec ze svých domovů vyletěli v podobě páry ven.
V 19. století zažil popcorn dobu své velké slávy, která trvala až do vypuknutí hospodářské krize ve 30. letech 20. století. Všichni pravděpodobně známe typické dobové fotografie prodavače s pojízdným stánkem – popcornovačem na páru, který nechyběl na žádné společenské akci, jako byly výstavy, pouti nebo trhy. První popcornovač spatřil světlo světa už v roce 1885. Během 2. světové války Američané měli prý 3x větší spotřebu popcornu, protože byl nedostatek cukru – cukr byl posílán vojákům. Američané ale zjevně nechtěli přestat mlsat.
K nám se dostal popcorn až v 90. letech, po pádu Železné opony, s příchodem všeho západního. Nesníme ho sice tolik jako Američané (udává se, že průměrný Američan sní ročně 65 litrů popcornu), ale rádi ho máme nesmírně.
Co nám popcorn nabízí
[sociallocker]
Upřímně – kromě chvilkového potěšení chuťových buněk a uspokojení mozku asi nic. Ve 100 g, což je klasický balíček popcornu, který si připravíte doma v mikrovlnce, se ukrývá energie 1785 kJ. Právě ze 100 g je 62,5 g sacharidů, a to těch jednoduchých, které nám zvednou hladinu cukru v krvi a po opětovném poklesu máme brzy hlad a neustálé nutkání jíst. Dále obsahuje 9 g bílkovin, 16 g tuku, 10 g vlákniny, 10 mg vápníku a 1 g sodíku.
Pro lepší představu je 100 g popcornu energeticky zhruba srovnatelný s:
- 80 g smažených chipsů (menší balíček)
- 300 g vařených těstovin
- 3 tukovými rohlíky (á 42 g)
Abyste toto množství energie spálili, museli byste zhruba (počítáno pro váhu 75 kg):
- 90 minut chodit (5 km/h)
- 40 minut běhat (8 km/h)
- 45 minut jezdit na kole (20 km/h)
V porovnání s dochucovanými, mastnými, levnými chipsy je popcorn tou o trochu lepší variantou, ale stále jde o rozhodování mezi větším a menším zlem, zvlášť pokud jsme celý den proseděli u počítače v kanceláři, domů dojeli autem a popcorn si udělali v osm hodin večer k televizi.
[/sociallocker]
Bez pochutin typu popcorn se tělo velmi dobře obejde. Pokud máte tendenci večer u televize něco mlsat, nakrájejte si kousek okurky nebo jiné zeleniny, případně výjimečně zvolte zeleninové chipsy. Uvidíte, že nejen že nebudete přibírat na váze, ale také se budete bez těchto průmyslově vyráběných pamlsků lépe cítit. Začněte tím, že už si popcorn nekoupíte!