Třetí díl našeho oříškového speciálu plynule navazuje na informace zmíněné ve dvou předchozích článcích. V tom prvním jsme si řekli, jakým způsobem se vlastně oříšky dostaly na naše jídelní stoly. Zároveň jsme si osvětlili triky a tipy pro jejich správný výběr, skladování, ale i konzumaci. Druhý díl byl věnován zřejmě těm nejčastějším druhům ořechů, které se na našich talířích a miskách tradičně objevují. V dnešním dílu vonícím po oříšcích, se podíváme na poněkud exotičtější druhy ořechů, mezi které patří ořechy para, pekanové, makadamové, kokosové, mandle, ale i kaštan jedlý.
Para ořechy neboli ořechy brazilské
Slyšeli jste někdy o stromu s názvem „Juvie ztepilá“? Pokud ne, pak vám prozradíme, že se jedná o plodinu, díky níž si můžeme pochutnávat na lahodných para ořeších. Přirozený výskyt tohoto stromu zahrnuje Amazonii, Brazílii, Bolívii i Peru. Někdy proto můžete narazit také na označení „Brazilské ořechy“.
Samotné slůvko „para“ získaly ořechy údajně po názvu brazilského přístavu Pará, z něhož se měly tyto plody vyvážet do Evropy. Protože se Juvii doposud nepodařilo vyšlechtit, drtivá většina všech para ořechů, které skončí na našem talíři, jsou dováženy z divokých stromů rostoucích převážně v povodí Amazonky.
Co para ořechy obsahují a proč je konzumovat?
Para ořechy obsahují stejně jako jiné druhy ořechů značnou zásobu nenasycených mastných kyselin, které podporují funkci mozku, ale i srdce a cév. Zároveň jsou bohatou zásobárnou draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku a železa. Bohaté jsou také na vitamíny skupiny A a B. V jednom jsou ovšem para ořechy skutečně výjimečné – v pouhých sto gramech této pochutiny naleznete neuvěřitelných 3 485 procent denní doporučené dávky selenu, jenž v našem těle funguje jako antioxidant ochraňující buňky před volnými radikály i některými druhy rakoviny.
Konzumace para ořechů se doporučuje zejména v období vysokého nervového vypětí, při výpadcích paměti nebo špatné koncentraci. I zde ovšem platí staré známé pravidlo: „Všeho s mírou“. Při nadměrné konzumaci mají ořechy mírně projímavé účinky.
Para ořechy v kuchyni
Ořechy můžete konzumovat samostatně, nebo je opražit, nasekat a přidat třeba do salátů. Výborné jsou třeba v moučnících, (jablečný štrůdl) a pokud rádi zavařujete, po vychladnutí je můžete přidat navrch do kompotu. Protože v sobě para ořechy obsahují notnou dávku tuku, velmi rády žluknou. Proto je vybírejte raději ve zdravé výživě, nikoli v super či hyper marketu. Pozor si dávejte také na jejich konzumaci. Pokud na ně dostanete chuť, dejte si pár kousků na snídani nebo dopolední svačinku. Naopak se jejich konzumaci vyvarujte večer, kdy byste si zbytečně přetížili žaludek a celou noc by vám bylo nevolno.
Pekanové ořechy – exotická lahůdka
Pekanový ořech je plodem stromu Ořechovce pekanového. Původní domovinou tohoto listnatého stromu je jihovýchodní část Severní Ameriky. Skořápka pekanového ořechu je velmi pevná a její barva přechází od hnědých odstínů až po ty červené. Pro své přednosti je dřevo Ořechovce pekanového využíváno pro výrobu nejrůznějších druhů sportovního náčiní, mezi něž patří třeba i hodně namáhané golfové hole. Narazit můžete i na podlahy z tohoto druhu dřeva, a pokud máte to štěstí a dřevo přidáte k uzenému masu, propůjčíte mu nenahraditelnou chuť i bohaté máslové aroma.
Samotný pekanový ořech má velmi příjemnou, avšak výraznou máslovou chuť a spoustu cenných vitamínů a minerálů. Pekanové ořechy jsou velmi odolné – co se skladování týče. Vyloupané plody můžete zamrazit a při teplotě -15 °C v mrazáku vydrží i několik dlouhých let. Protože tento typ ořechů neobsahuje žádný sodík ani cholesterol, jejich konzumaci můžeme ve střídmém množství doporučit takřka všem bez rozdílu.
Co pekanové ořechy obsahují a proč je konzumovat?
Také pekanové ořechy jsou bohaté na nenasycené tuky a bílkoviny. Kromě toho představují také bohatou zásobárnu vitamínů skupiny A a B. Mezi další látky, které našemu tělu nesporně prospívají, se řadí také hořčík, selen, vápník, železo nebo fosfor. Para ořechy patří mezi významné antioxidanty, které naše tělo chrání před buněčným poškozením. Dále posilují imunitu a působí preventivně proti nachlazení. Protože i tento druh ořechů však denní dávku selenu mnohonásobně převyšuje, je nutné dbát na střídmou konzumaci. V opačném případě se můžete dočkat nejen zažívacích potíží, ale též nervové podrážděnosti nebo vypadávajících vlasů či křehkých nehtů.
Pekanové ořechy v kuchyni
I pekanové ořechy jsou velmi vhodné do salátů. Přidávat je můžete nasekané také do hotových pokrmů (například polévek či omáček) a jejich chuť perfektně vynikne v kombinaci s masitými pokrmy. Před Vánoci pekanové ořechy určitě upotřebíte do mnoha druhů cukroví, ale skvělé jsou například i v nejrůznějších druzích krémů.
Makadamové ořechy – králové ořechů
Makadamové ořechy můžete znát pod velkým množstvím názvů. Mezi ty zřejmě nejrozšířenější patří třeba puma ořechy nebo ořechy queenslandské. Ořechy jsou plodem stálezelených stromů s názvem Macadamia integrifolia či Macadamia tetraphyll , a protože jsou jejich nároky na pěstování skutečně velmi vysoké, po právu patří právě plody Macadamie mezi nejdražší ořechy na tuzemském i světovém trhu.
Samotná Macadamie zahrnuje ještě několik dalších druhů, jejichž domovinou Austrálie, Nová Kaledonie a Celebes. Jedlé plody ovšem dávají pouze dva zmínění zástupci. Ostatní plody jsou nejedlé, někdy dokonce přímo jedovaté. Makadamové ořechy jsou velmi chutné a hodnotné, mají jemnou a lahodnou chuť. K dostání jsou ve specializovaných prodejnách nebo klasických prodejnách zdravé výživy. Plody koupíte převážně již vyloupané. Jádro ořechů je totiž velmi tvrdé a ořech se z něj dostává opravdu obtížně. Za 100 gramů makadamových ořechů zaplatíte zhruba stokorunu. Tato investice se ovšem doopravdy vyplatí.
Co makadamové ořechy obsahují a proč je konzumovat?
Makadamové ořechy jsou považovány za jedny z nejzdravějších ořechů díky svému obsahu jednoduchých nenasycených tuků, které pomáhají snižovat cholesterol. Dále obsahují notnou zásobu draslíku, selenu, fosforu, vápníku, železa a vitamínu A. Ořechy mají významné antibakteriální účinky, mají pozitivní vliv na naši nervovou soustavu, zpevňují vlasy, nehty a kosti a v neposlední řadě napomáhají trávení. Kromě toho nám rychle dodají potřebnou energii a posilují srdce. Některé výzkumy dokonce prokázaly, že chrání před rakovinotvornými buňkami, jež v těle nekompromisně likvidují.
Makadamové ořechy v kuchyni
Nejvíce si chuť makadamových ořechů užijete v jejich přírodní, nesolené a nepražené variantě. Skvělé jsou ovšem také do nejrůznějších moučníků, dezertů, ale třeba i nasekané do káv. Ze suchých plodů si můžete vytvořit lahodné müsli, nasekané je využijete při přípravě těsta na vanilkové rohlíčky. Vynikající je také olej z makadamových oříšků nebo luxusní makadamové máslo.
Kokosový ořech – ořech, co opět není ořech
Kokosový ořech je plodem plamy Cocos nucifera a dle botanického hlediska se vůbec nejedná o ořech, nýbrž o peckovici. U nás se ovšem vžil pojem „kokosový ořech“, takže není důvod jej nikterak měnit. Kokos je obalen tenkou slámově žlutou slupkou, pod níž se ukrývá až 10 centimetrů silné vláknité vrstvy. Pod touto vrstvou se již nachází tvrdá skořápka, uvnitř níž je samotný „ořech“ a kokosové mléko, které je zejména v deštných pralesech důležitým zdrojem tekutin. U nás je zastánců kokosového mléka pouze poskrovnu.
Kokosová palma patří mezi velmi odolné stromy, jejichž prapůvod je údajně na malajském souostroví. Kokosové ořechy se totiž mohou plavit oceánem z jedné pevniny na druhou, takže skutečný původ tohoto nadmíru odolného stromu se nám jen tak prokázat nepodaří. Řada těch, kteří si kokosový ořech přinesou domů, má problém s jeho otevřením. Ideální je, pokud do něj vyvrtáte několik dírek vrtačkou a ořech potom rozříznete pilkou. V pralese je tato procedura zajišťována ostrými mačetami.
Co kokosové ořechy obsahují a proč je konzumovat?
Kokos je velmi bohatý na hořčík, fosfor, zinek, železo, draslík, to vše ovšem v menším množství, než jiné oříšky či semena. Kokosový ořech dále obsahuje pořádnou dávku vlákniny, bílkovin a v neposlední řadě i tuků. Kokosové ořechy by měli konzumovat lidé trpící odvápněním kostí, lámavostí nehtů a vlasů, ale i bolestmi pohybového aparátu, která je způsobena přetížením nebo zvýšeným svalovým napětím.
Kokosový ořech v kuchyni
U nás se nejčastěji kokos používá ve své nasušené a nastrouhané formě, a to zejména k obalování či do nejrůznějších těst a krémů. Ve světě je ovšem běžně konzumováno i jeho mléko a dužina. Mléko z kokosu je základem asijské kuchyně, dužina je pak upravována na množství způsobů. Pokud si domů koupíte celý kokosový ořech, s největší pravděpodobností tak učiníte v souvislosti s Vánoci, kdy jej umisťujeme na vánoční tabuli či do velké ovocné mísy. Používaná je ovšem také kokosová moučka nebo kokosový tuk, jenž je velmi vhodný zejména na smažení (odolává vysokým teplotám).
Mandle – nejen vánoční pochutina
Uznáváme – mandle nepatří mezi ořechy, které by se na našem stole pravidelně neobjevovaly. Na druhou stranu ovšem i zde platí, že se jedná o exotický druh ořechu, který u nás zatím jen tak volně neroste. Mandloně jsou považovány za jedny z nejstarších „ořešáků“ vůbec, často jsou dokonce zmiňovány i ve Starém Zákoně. Domovem jejich prapůvodního výskytu je s největší pravděpodobností Řecko, odkud se rozšířily do celého světa. U nás se první zmínka o mandloních dochovala z dob Marie Terezie, která tyto stromy údajně měla nechávat vysazovat.
Mandle patří mezi jedny z nejoblíbenějších druhů ořechů. Je ovšem dobré vědět, že existuje i několik nejedlých, ba dokonce jedovatých typů, které by nám mohly nepěkně zavařit. Na náš stůl se tudíž dostávají pouze sladké mandle, ale ani ty hořké nejsou tak úplně bez využití. Uplatnění totiž nacházejí zejména ve farmaceutickém průmyslu.
Co mandle obsahují a proč je konzumovat?
Mandle jsou zásobárnou mononenasycených tuků, které snižují vysoký cholesterol, ale příznivě působí také na kardiovaskulární systém. Plody mandloní dále obsahují vápník, hořčík, draslík, železo, fosfor a bohatou zásobu vitamínů. Samozřejmě i tyto plody jsou poměrně tučné (obsahují až 50 % tuku), proto bychom to s jejich konzumací neměli přehánět. A to zvláště tehdy, dbáme-li na štíhlou linii nebo jsme v nějaké fázi diety. Konzumaci mandlí můžeme doporučit lidem s vysokým cholesterolem, osobám trpícím osteoporózou, ale i kojícím a těhotným matkám. Mandle jsou perfektním zdrojem energie, posilují imunitní systém a dokonce zlepšují průběh kožních nemocí a jejich hojení.
Mandle v kuchyni
Mandle se perfektně hodí do nejrůznějších krémů, posypů, ale i těst. Tradiční pochoutkou, kterou řada z nás zakousne třeba večer u televize, jsou mandle pražené se špetkou soli. Lahodné je také mandlové mléko nebo máslo, které si můžete připravit i sami doma. Mandle skvěle doplní nejrůznější druhy kaší a müsli. Přidávat jej můžete i do nádivek či k masovým pokrmům, kde opět prokáží své kvality.
Kaštan jedlý – (ne)tradiční lahůdka
Závěr našeho „ořechového výčtu“ uzavírají plody kaštanu jedlého, které získávají na oblibě zejména v období před Vánoci. Kaštany mají pro lidské tělo značný přínos, proto si v našem ořechovém povídání jistě zaslouží čestné místo. Jedlé kaštany rostou na stromu jménem Kaštanovník setý (Castanea sativa), který může dorůstat i 30 metrové výšky. Strom je příbuzný buku, má vznosnou korunou vejčitého tvaru a dožívá se i několika set let.
Prapůvodem kaštanovníku je zejména blízký východ, oblast středomoří a jižní Evropa. Mezi největší vývozce jedlých kaštanů se potom řadí Španělé, Italové a Francouzi. Jedlé kaštany se ovšem úspěšně pěstují také u nás. Pokud si chcete vychutnat jejich nezaměnitelnou chuť a aroma, můžete si pytlík horkých kaštanů koupit na vánočních trzích, v obchodech se zdravou výživou, nebo si jednoduše kaštany vypěstovat doma.
Co kaštany obsahují a proč je konzumovat?
Jedlé kaštany mají pro lidský organismus obrovský přínos. Čistí játra od jedovatých zplodin a působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti. Značných kvalit dosahují také v boji s nachlazením a respiračními nemocemi. Protože obsahují nízké množství cukru, jsou velmi vhodné i pro diabetiky. Kaštany se navíc mohou pochlubit větším obsahem uhlovodíků než jiné ořechy, proto jsou výborným energetickým a regeneračním zdrojem. Kromě toho obsahují také cenné látky, mezi něž patří draslík, fosfor, síra, hořčík, vápník, chlorid, sodík, železo, mangan, měď nebo zinek.
Kaštany v kuchyni
Kaštany jedlé jsou v syrovém stavu poměrně trpké, proto je potřeba jejich tepelná úprava. Kaštany před konzumací důkladně opláchneme, nařízneme je na špičce, vložíme do hrnce a zalejeme vodou. Vaříme zhruba 20 minut. Poté odstavíme na cca 5 – 7 minut a vybíráme. Kaštany ještě teplé loupeme a pak je můžeme dále upravovat. Velmi dobré jsou ještě teplé, nakrájet je můžeme pod maso, do omáček, ale i hustých krémových polévek. Skvěle se hodí do vánočního cukroví, pečiva, ale i krémů. Lahodné je též kaštanové pyré nebo nádivka z kaštanů.
Pár slov závěrem
Kaštany ukončily náš ořechový speciál. Ale nezoufejte, ještě pilně pracujeme na poslední dílu, v němž se podíváme na semínka, která mají s ořechy společného více, než se na první pohled může zdát. Zařaďte konzumaci ořechů a semen do svého jídelníčku. Výsledky se dostaví dříve, než čekáte!