„Nenudím se opravdu vůbec!“ Rozhovor s Hankou Dvorskou

1

Po absolvování Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze pracovala Hanka Dvorská několik let jako učitelka tělesné výchovy a českého jazyka. Kariéra Hanky je však také spojena s rolí kaskadérky – dublování herců v nebezpečných situacích. Byla první českou ženou, která pracovala na mezinárodní úrovni s takovými hvězdami jako je Angelina Jolie nebo Tom Cruise. V současnosti pracuje Hanka ve studiu Holmes Place v Praze jako instruktorka a v Tyršově domě pořádá 3x týdně Boot Camp Hanky Dvorské, který je otevřený široké veřejnosti. Boot Camp začíná už v 6:45 ráno, takže stihnete potrápit své tělo ještě před příchodem do práce!

Hanka je šťastně vdaná již 30 let, má dvě děti: dceru Michaelu (29) a syna Martina (25) a také vnučku Alexandru, které jsou 4 roky. Její největší zálibou je trávit volný čas s rodinou a sportem. Miluje parašutizmus, společně s manželem vlastní parašutistickou školu. Je to fascinující sport v každém věku! Hanka se také stala několikrát mistryní Evropy dračích lodí.

Hanko, jak ses sama vůbec dostala ke sportování a kdy jsi zjistila, že tě sport a vše kolem sportu vlastně bude živit?

Ke sportu mě přivedl hlavně tatínek, nadšený lyžař a tenista. Jako malá jsem chodila na gymnastiku, která mě přestala bavit kvůli šílenému hanka dvorská boot campdrilu, pak jsem 3 roky každý den před školou plavala v AXE, což mě přestalo bavit kvůli nudě a pohledu pouze na kachličky pod sebe, pak jsem začala hrát tenis, trénovala mě samotná paní Suková – maminka Wimbledonské vítězky Heleny Sukové, ale měla jsem ošklivou bouračku na motorce, málem jsem přišla o nohu a bylo po sportování. Pak až v 15 letech mě bratr přivedl na letiště a začala jsem dělat sportovní parašutismus. No, a pak to šlo všechno pořád po sportovní linii. Vystudovala jsem FTVS UK a stala se učitelkou tělesné výchovy. Doba po revoluci mi nahrála tomu, že jsem učení nechala a pracovala pro film jako filmová kaskadérka. K tomuto povolání jsem se musela hodně udržovat v tělesné kondici a mít hodně zpevněné tělo. Navíc jsem se musela umět postavit ke všem sportům, protože jsem v nich dublovala herečky. Když už mě po třiceti letech u filmu začalo bolet celé tělo, které utrpělo mnoho zlomenin a poranění z kaskadérských akcí, založila jsem s kamarádem pravidelné ranní cvičení pro lidi, kteří se chtějí hýbat. K tomu dělám instruktorku a trenérku ve fitness. Nenudím se opravdu vůbec.

Tvoje postava může být pro mnohé dámy (i chlapce) nedosažitelným snem, a to i v o dost mladším věku. Dodržuješ ke cvičení nějaké zásady zdravé výživy? Přemýšlíš nad tím, co jíš?

Jestli mám být upřímná, nikdy jsem se žádnými výživovými zásadami neřídila, nikdy jsem o jídle nepřemýšlela. Jídlo je podle mě hloupý zvyk. Sním úplně všechno, na co mám chuť, a chutě mám hodně nezdravé. Mám nejraději bílé pečivo, obyčejné salámy, saláty s majonézou, buchty, smažené věci. Nejím moc maso a nemám ráda mléko, mléčné výrobky. Nejím celozrné pečivo ani žádné musli.  Prostě moje tělo chce to, co chce, a já mu to dám. Nikdy jsem nesnědla žádný výživový doplněk. Málo piju, a když, tak pouze vodu.

Jaké je tvé nejoblíbenější jídlo?

Špagety s osmaženou cibulí a kečupem. Chleba s máslem a medem. Brambory s rajčetem. Rýže se špenátem.

Co myslíš, že je na zdravém stravování nejdůležitější?

hanka dvorská běhHodně o tom psát, aby si lidi ty výrobky kupovali. Jinak by jedli úplně normální jídlo jako já a byznys by neběžel 🙂

Jak doplňuješ energii při tvém obrovském energetickém výdeji?

Sním rohlík, nebo bonbón, nebo jablko, co zrovna kde najdu. Moc to neřeším, jsem schopna jet celý den „na hlaďáka“ a pak se přecpat večer, když přijdu domů.

Mohla bys nám popsat tvůj normální pracovní den? Kdy stíháš mezi tím vším sportem jíst?

Ráno vstanu v 5.20, každý den, udělám si snídani – černou kávu s citronem a rohlík s máslem a medem, jdu na Boot Camp, nebo do fitka na ranní lekci. Většinou mám 3 lekce za sebou, takže z tělocvičny vylezu až po jedenácté hodině. Jdu nakoupit pro rodinu, jdu domů a připravím něco k večeři  – oloupu brambory, udělám nějakou omajdu nebo obalím květák, prostě nějaké jídlo, jak říká můj manžel – plnidlo, musím něco poklidit, strčit nějaké jídlo do pusy, vyprat… A zasednu k počítači. Tam mám pořád spoustu emailů, dotazů, přihlášek na cvičení, občas i něco nastuduji z internetu, abych byla stále v obraze. Kolem třetí hodiny odcházím do fitka a vedu hodiny, či trénuji s klienty až tak do sedmi až osmi večer. Jdu domů,nějaké jídlo, sprcha, lehnu do postele, učím se nové choreografie, které vyučuji – jsem instruktorkou Les Mills (Les Mills je cvičení, které se skládá z osmi odlišných cvičebních programů, programy zahrnují základní fitness disciplíny. Jsou to vytrvalostí, silové, kondiční, taneční i pouze protahovací a relaxační koncepty cvičení – poznámka redakce.) a v deset každý večer usínám.

O víkendech jezdíme na letiště skákat z letadla, nebo připravovat nové zájemce na seskok, jezdím závody na dračích lodích, občas jedu na nějaký běžecký závod, ráda lezu, v zimě jsem každý víkend na horách na běžkách. Do toho děti, vnučka, manžel.hanka dvorská fitness

Co bys doporučila tomu, kdo bych chtěl začít sportovat a zdravě se stravovat?

Za prvé, ať začne sportovat a o zdravé stravě nepřemýšlí. Tělo si opravdu řekne, co potřebuje. Jakmile ho začneme šálit a dávat mu něco zdravého, co někdo řekl, že se má, pak tělo nemá na vybranou a musí to zpracovat. Pak ale neví, co vlastně potřebuje a cpe se zbytečnostmi, které vlastně ani nechce. Protože: každý jsme jiný a každému vyhovuje něco jiného. Já jsem toho příkladem. Nebudu jíst žádné energetické tyčinky, sportuji na rohlíky, nebudu pít žádné energetické nápoje, jedu na vodu, necpu do sebe žádné velké množství proteinů, zeleniny, ovoce, protože na to nemám chuť.

Mám zásadu – jíst málo, malé množství čehokoli. Kdo se přecpává, a to i zdravé výživy, je tlustej. Je potřeba se hýbat, ale ne např 3 x týdně, ale denně, jakkoli, všestranně, používat k přepravě vlastní pohon, nebýt líný.

Hanko moc děkujeme za rozhovor, určitě jsi mnoha čtenářům udělala radost, co se dodržování zdravé stravy týče 🙂

Pokud se chcete s Hankou setkat a načerpat dobrou náladu hned po ránu, navštivte hodiny Bootcampu.

Sdílej:

O Autorovi

Pokud po svém těle něco chci, ať už je to sportovní výkon, soustředění, nebo zkrátka aby dobře vypadalo, musím mu k tomu poskytnout vhodné podmínky. Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. Proto se svému tělu snažím dávat jídlo a potraviny, po kterých je mu dobře. Zpět dostanu odměnu třeba v podobě celodenní energie, zlepšení běžeckých časů a hlavně dobré nálady.