Med je velice oblíbenou pochutinou prakticky každého z nás. Má totiž široké možnosti využití. Od slazení čajů, přes použití místo marmelády na pečivo, až po přísadu do nejrůznějších dortů a bábovek. Skutečně jej tedy můžeme využít takřka na všechno. Ovšem i na hubnutí? To se dozvíte právě v tomto článku!
Co víme o medu
Med je známý už od dob starého Řecka, a možná z dob ještě dřívějších, a to zejména pro své léčebné účinky. Kdysi se jím léčily například nejrůznější tropická onemocnění, nebo otevřené rány. Dnes jej již používáme hlavně v kuchyni. A i když pomalu ustupuje nejrůznějším sladidlům a cukrům, pořád má v mnoha receptech důležité místo.
Med má při dlouhodobém užívání pozitivní efekty
Pokud med budete užívat skutečně dlouhodobě, pocítíte na sobě jeho nepopiratelné pozitivní účinky. Med totiž obsahuje mnoho uhličitanů, ale také navíc polyfenoly, které působí antioxidačně. Co na sobě tedy budete pociťovat? Budete se lépe vypořádávat se stresem a s nejrůznějšími nachlazeními, budete mít větší šanci, že se vyhnete nepříjemné rakovině tlustého střeva a v neposlední řadě se vám také zlepší trávení a sníží se množství cholesterolu v krvi.
Co dalšího obsahuje
[sociallocker]Kromě výše zmíněných látek, med obsahuje také asi jen 14 až 18 % vody a vysoký podíl cukru. Z toho je až 38 % v podobě fruktózy, 31 % glukózy, 1 % sacharózy a 9 % jiných cukrů. Jedná se tedy o jednoduchý sacharid, tedy ten lehce stravitelný a vstřebatelný.[sociallocker]
Jak to, že tedy můžete hubnout i pomocí medu
Med rozhodně pomáhá hubnutí, a to proto, že obsahuje „zdravější“ glykemický index než například obyčejný cukr. Díky tomu nezpůsobuje rychlé zvýšení hladiny krevního cukru, cukr je pouze pozvolna vstřebáván do těla a člověk tedy nemá hned pocit hladu. Na druhou stranu ale pamatujte na to, že i tak je med poměrně hodně kaloricky a proto je nutné na něj pohlížet spíše jako na nahrazující ingredienci. Rozhodně je tedy lepší, než vše sladit cukre, vyměnit klasická sladidla za med. Ať už si pak sladíte cokoliv, zamyslete se, zda by to nebylo ještě o chlup lepší s medem!
Kolik bychom měli denně sníst medu
Nic se nemá přehánět a stejně tak to platí i u medu! Toho byste za den měli přijmout maximálně 100 gramů. Ovšem to neznamená, že si odměříte toto množství a najednou ho spořádáte například v bábovce. 100 gramů medu byste měli přijmout v menších dávkách vždy asi hodinu a půl před jídlem nebo tři hodiny po jídle. Ideální je med rozpustit ve vodě, jelikož je v této podobě lépe stravitelný a rychleji absorbovatelný do krevního řečiště.
Jaká je „Medová dieta“
Nyní se však přesuneme k samotnému hubnutí s pomocí medu. Tato metoda má už i svůj název, a to „Medová dieta“. A v čem spočívá? Britští vědci přišli na to, že když si dáte polévkovou lžíci medu před spaním, nastartujete tím svůj organismus, který tak bude během noci spalovat tuky. K tomu všemu je to taky skvělá prevence proti chuti na sladkosti a půlnočním svačinkám. Nebojte se však, že byste v noci kvůli tomu neusnuli! Naopak! Med vám totiž uklidní celý metabolický systém, a vy tak usnete jako nemluvně. Podle zastánců tohoto typu hubnutí, můžete zhubnout za týden až 1,3 kilogramů.
Na závěr otázka: Zhubnete, nebo je to jen mýtus?
Zda skutečně zhubnete, nebo se jen připravíte na další tloustnutí, to musíte zjistit sami. Podle odborníků byste díky medové dietě neměli mít chuť na žádné další sladké. Co se však stane, pokud tato jejich teorie selže a vy budete mít stále chuť na sladké? To už vám nikdo neřekne! Berte proto medovou dietu s rezervou a rozhodně se jí hned neoddávejte ve velkém. Na druhou stranu vypuštěním maxima umělých a jiných sladidel z potravin a jejich nahrazením medem rozhodně nic nezkazíte!