Zdravá potravina, Klasa, BIO, Český výrobek, Vím, co jím nebo snad Regionální produkt či Regionální potravina? Všechna tato a spousta dalších označení mají spotřebitele upozorňovat na kvalitu nebo místo původu konkrétní potraviny. Protože je ovšem nejrůznějších log na obalech potravin a výrobků více, než dost, zorientovat se mezi nimi občas nebývá ani trošku jednoduché. Co si představit pod jednotlivými logy a jak se jimi při nákupu řídit? To bude předmětem následujících řádků.
Hromada informací, piktogramů i obrázků
Pokud zamíříte do obchodu a svou pozornost zaměříte na obaly potravin, s největší pravděpodobností vás zarazí množství informací a obrázků, které jsou součástí jednotlivých obalů. Proč tomu tak je? Spotřebitelé totiž chtějí více než kdy jindy vědět, co nakupují a následně konzumují. Na začátku roku 2015 tudíž začalo platit několik nových vyhlášek upravujících povinnosti výrobců a distributorů. Těmto novinkám jsme se věnovali v jednom z předchozích článků, ve zkratce ovšem můžeme říct, že nově se spotřebitelé dočtou informace o alergenech, které potravina obsahuje či může obsahovat, přidané soli či bílkovině jiného, než živočišného původu, nebo to, kde bylo poraženo zvíře, ze kterého pochází masný výrobek či polotovar. Obaly potravin ovšem ukrývají více, než jen faktické informace. Příkladem budiž nejrůznější druhy log, piktogramů a dalších obrázků, které často připomínají dětskou omalovánku.
Loga vypráví příběh potraviny
Obecně lze říci, že jednotlivá loga nám mají usnadnit práci při výběru kvalitní potraviny. Protože ovšem není nijak zvláště upraveno, jak mají jednotlivá loga vypadat, či co mají přesně znázorňovat, je potřeba znát jejich význam. Na pultech obchodních řetězců se můžete setkat s nespočtem rozmanitých log, která nás mají informovat, že daná potravina je kvalitnější, než její – logem neoznačená – konkurence.
Málokteré logo lze ovšem považovat za stoprocentní záruku kvality. Stejně jako kvalita potravin je rozdílná i kvalita a zejména vypovídající hodnota jednotlivých log. Nejdůvěryhodnější jsou evropské značky, protože před tím, než se může potravina takovým logem pyšnit, musí projít důkladnou kontrolou. Dobrou vypovídací schopnost má též potravina s označením „Zaručená tradiční specialita“, která se na trhu objevuje více než 25 let a vyniká svými jedinečnými vlastnostmi, ale třeba i metodikou výroby či zpracování.
Protože můžeme v dnešní době napočítat přes 40 rozmanitých log a označení, prvotní myšlenka – usnadnit spotřebiteli práci s výběrem kvalitní potraviny či výrobku, se zcela minula účinkem. Zorientovat se v jednotlivých označeních není ani trochu jednoduché. Pojďme se tedy společně podívat na ta loga, která si zaslouží vaši pozornost.
Klasa – národní značka kvality ministerstva zemědělství
Charakteristika: Klasa je jedním z prvních log, která se na našich potravinách začala objevovat. Poprvé byla Klasa na obaly potravin natisknuta v roce 2003 a dnes se s ní setkáme na více než 1 200 výrobcích, které má na svědomí některá z 224 firem.
Podmínky udělení: Logo kvality Klasa může být uděleno potravině, která alespoň v jedné hodnotící kategorii vykazuje výjimečně kvalitativní charakteristiky, což ji odlišuje od ostatních potravin na trhu. Tato potravina musí být pravidelně dodávána do obchodní sítě a nesmí obsahovat strojně oddělené maso. Zároveň na této potravině musí být uvedeno označení procentuálního zastoupení surovin a jejich původu. Logo Klasa nelze udělit privátním značkám obchodních řetězců ani vínům.
Zajímavosti: Na rozdíl od některých jiných značek se za užívání Klasy neplatí. Značka je financována prostřednictvím státních prostředků. Pokud výrobek logo kvality obdrží, ale v průběhu let se změní jeho kvalita či charakter, může o něj bez pardonu přijít.
Regionální potravina – projekt ministerstva zemědělství pro malé a střední producenty
Charakteristika: Na obalech potravin se můžete setkat také s nazelenalým označením „Regionální potravina“, které opět vzešlo z návrhů ministerstva zemědělství. Značka má odlišovat tradiční či krajové speciality malých a středních producentů. Logem se může v současné době pochlubit více než 300 potravin.
Podmínky udělení: Logo může být uděleno pouze podnikům do 250 zaměstnanců, jejichž výrobek je alespoň ze 70 % vyráběn z tuzemských surovin. Výrobky a potraviny pak musí mít vazbu k danému kraji, jeho tradicím, surovinám nebo tradičním technologiím.
Zajímavosti: po výrobcích označených logem „Regionální potravina“ by se měli dívat zákazníci hledající potraviny s jasně označeným původem. Ani za užívání této značky producenti neplatí. Její užívání totiž opět podporuje ministerstvo zemědělství a částky pohybující se v řádech desítek milionů korun.
Český výrobek – označení Potravinářské komory ČR
Charakteristika: Nyní se dostáváme k prvnímu logu, které nevzešlo z návrhů našich ministerstev. Označení „Český výrobek“ je dítětem Potravinářské komory České republiky a v současné době jej najdeme na 1 200 výrobcích.
Podmínky udělení: V tomto případě se podmínky liší dle konkrétní potraviny. Obecně ovšem musí být jejich součástí předem stanovený podíl českých surovin a jejich výroba musí probíhat na území České republiky.
Zajímavosti: za užívání loga jednotlivé firmy platí. Ročně se na těchto poplatcích vybere něco kolem jednoho milionu korun. Logo je uděleno na tři roky, po kterých může firma požádat o znovuudělení. Na trhu narazíte ještě na další dvě konkurenční loga „Český výrobek“, pod nimiž ovšem není uvedeno „Garantováno Potravinářskou komorou ČR“. Proto se mějte při nákupu na pozoru.
Vím, co jím – mezinárodní značení
Charakteristika: Toto logo má zákazníkům pomoci zorientovat se v obsahu látek způsobujících civilizační nemoci (diabetes, obezita). Logo je celosvětově rozšířené a jeho udělování se řídí kritérii Světové zdravotnické organizace a Organizace OSN pro výživu a zemědělství. V současné době se můžeme v našich obchodních řetězcích setkat s více než 300 potravinami, které jsou logem označeny.
Podmínky udělení: Podmínky se u jednotlivých výrobků velmi liší. Obecně se však sledují hodnoty nasycených a trans nenasycených mastných kyselin, soli, cukru, někde i energie a podíl vlákniny.
Zajímavosti: Této značce je hojně vytýkán údajný lobbing velkých gigantů typu Unilever nebo řetězce Albert; za užívání značky pro jeden výrobek distributor zaplatí 6 000 Kč ročně. Ačkoli kromě výše uvedeného nesleduje zemi původu ani způsob výroby či technologii zpracování, pro zákazníky má značka dostatečnou vypovídací hodnotu.
Zdravá potravina – projekt Občanského sdružení
Charakteristika: Označení „Zdravá potravina“ je iniciativou Občanského sdružení zohledňujícího vliv potraviny nejen na zdraví člověka, ale zejména na přírodu. Logo v současné době zdobí přibližně 100 výrobků.
Podmínky udělení: Potraviny, které se mohou pyšnit označením „Zdravá potravina“, musí splňovat základní nutriční předpoklady, nesmí obsahovat „éčka“ ani hojně přidávaná aromata. Celkem se posuzuje 8 různorodých kategorií a aby bylo hodnocení uděleno, je potřeba získat minimum 20 bodů.
Zajímavosti: Za udělení loga se platí 5 000 Kč, přičemž logo danému výrobku zůstane jeden rok. Poté je možno zažádat o znovuudělení.
BIO – produkty ekologického zemědělství
Charakteristika: První výrobky s označením „BIO“ se na našem trhu objevily v roce 2010. Udělení této značky je podmíněno splněním poměrně přísných podmínek pro zemědělskou výrobu. Samotný proces udělení je též poměrně komplikovaný a podléhá mnohým zásadám a nařízením.
Podmínky udělení: Aby se mohla potravina pyšnit označením „BIO“, musí být minimálně 95 % jejích složek vyprodukováno ekologicky. Velmi přísné podmínky platí též pro samotné pěstování. Zcela zakázané jsou určité typy hnojiv, pesticidy, antibiotika u zvířat nebo potravinová aditiva. Přísný zákaz též platí pro produkci a využívání geneticky modifikovaných organismů.
Zajímavosti: V případě, že potravina splní výše uvedené podmínky, označení „BIO“ jí nebude uděleno hned. Tuto známku kvality je možno získat až po dvou letech od přechodu z postupů běžného zemědělství na ty ekologické.
Jak vybrat kvalitní potravinu a nešlápnout vedle?
Protože není orientace mezi jednotlivými logy nejjednodušší a další „kvalitativní označení“ neustále přibývají, je nejbezpečnější vsadit na informace uvedené na obalech potravin, které mají bezkonkurenčně tu nejjistější vypovídací hodnotu. Rozhodně tedy nelze říci, že kvalitu či prospěšnost potraviny poznáme výlučně z loga, kterým je opatřena. Ačkoli toto logo může být spolehlivým vodítkem, samotné složení nám řekne mnohem více.