Jste závislí na cukru? Poradíme vám, jak se zákeřné závislosti zbavit

0

Že je závislost na cukru horší než závislost na kokainu, už jste asi slyšeli. A možná nad tím mávli rukou. Závislost na cukru vám sice asi „nevyluxuje“ bankovní účet, může vám ale způsobit velké zdravotní potíže. Jak poznat, že jste závislí, a jak se chtíče po cukru zbavit?

Závislost na cukru existuje

Vědci tvrdí, že závislost na cukru existuje. A mají pravdu. Potvrdili, že cukr je návykový a stimuluje v mozku stejná centra jako kokain nebo heroin. A stejně jako snaha zbavit se závislosti na těžkých drogách není procházkou růžovým sadem, ani chuti na cukr se jen tak nezbavíte.

Jakmile se do cukrového detoxu pustíte, můžete čekat i podobné symptomy, jako mají ti, kteří přestávají s drogami. Nálada pod psa, úzkost, únava. Nenechte se odradit a cukru se zbavte jednou pro vždy. Vaše tělo vám poděkuje.

Zároveň ale berte na vědomí, že sacharidy nejsou nutně „cukry“. Vyřadit byste proto měli jednoduché sacharidy (tedy „cukry“) a zejména pak ty, které se přidávají do potravin, ve kterých se cukr původně nevyskytoval. Na druhou stranu sacharidy ve formě ovoce nebo tzv. komplexní sacharidy ve svém jídelníčku rozhodně ponechte.

Ovoce ze svého jídelníčku rozhodně nevynechávejte.

Jak se závislosti na cukr zbavit

Závislosti na cukr se dá zbavit, a to dokonce několika cestami. Prozradíme vám, co udělat pro to, aby vás nezdravý nepřítel už neničil.

Nenahrazujte cukr umělými sladidly

Možná se vám to bude zdát jako první logické řešení, v tomto případě se ale logiku vyplatí neposlouchat. Dietní soda nebo žvýkačky bez cukru se sice mohou tvářit, jako že vašemu tělu vůbec neškodí, opak je ale pravdou. Neobsahují sice cukr, ale spoustu jiných nezdravých látek, mezi které patří například škodlivý aspartam. Ve velkém množství způsobují to, že máte naopak mnohem větší chuť na sladké. A to přece nechcete.

Dejte si místo cukru ovoce

Ovoce obsahuje fruktózu, která se metabolizuje úplně jinak než gumoví medvídci. Zároveň si ovoce stále můžete dopřát jako lahodnou a zdravou pochoutku. Ovoce ale stále obsahuje cukr, i když v lepší formě, takže to s jeho konzumací nepřehánějte.

Zbavte se všech cukrových lákadel

Jakmile se jednou rozhodnete s cukrem přestat, neměli byste ho mít ve své blízkosti, aby vás jeho konzumace nelákala. Pořádně si doma ukliďte a rozlučte se se všemi sladkostmi, které by vaši snahu mohly zmařit. Při úklidu pozorně čtěte etikety. Cukr se totiž skrývá v potravinách, kde byste ho nečekali, jelikož dodává jídlu lepší chuť.

Místo cukru tuk

Tuk už dávno není náš nepřítel. Naopak, prokázalo se, že konzumace zdravých tuků při hubnutí prospívá. Zvlášť ve chvíli, kdy chcete úplně vyřadit cukr, ho musíte něčím nahradit – a zdravé tuky jsou ideální volba. A které tuky jsou ty zdravé? Tak třeba kokosový olej, panenský olivový olej, tučné maso, tučné mléčné výrobky, vejce, ořechy a semínka a také oblíbené avokádo.

Místo cukrů tuk, třeba ten, který je obsažen v mandlích.

Na co si dát pozor

Přestat jíst sladkosti je jedna věc, nenaletět marketingovým trikům zase druhá. Dejte si pozor na všechny nápisy gluten free, nízkotučné, přírodní, bez přidaného cukru, které se objevují na etiketách výrobku ve snaze co nejvíce jich prodat. Ačkoli tyto nápisy vypadají moc pěkně, označený produkt zdravý (nebo bez cukru) vůbec být nemusí. Ve většině případů pěkně kecají.

Věděli jste například, že taková zelená Coca-Cola Life je sice slazená i stévií, ale ve výsledku má jen o nějaké dvě kostky cukru méně než klasická kola? A že je něco bez přidaného cukru, znamená, že to už cukru obsahuje dost.

Co si dopřát, když vás honí mlsná

Sladkosti jste v zápalu nadšení vyhodili z okna a teď přemýšlíte, co budete dělat, až vás naštve celý svět? Naštěstí existují pochoutky, které v takovou chvíli zaženou hlad a ještě si na nich pochutnáte. Dejte si třeba lžíci kokosového oleje nebo hrst oblíbených oříšků, například mandlí, pekanových nebo vlašských. Jako „zaháněč“ hladu funguje avokádo, vařené batáty nebo lahodný chia puding.

Život bez cukru není nemožný, ačkoliv se to tak v dnešní době plné reklam na sladkosti a fastfoodových lákadel může zdát. Stačí jen trocha odhodlání do začátku a pak už si užijete zaslouženou odměnu v podobě lepšího pocitu, úbytku na váze, zdravě vypadající pokožky i vlasů. A to za to stojí.

Začněte se zdravou výživou

Chcete jíst zdravé, ale chutné pokrmy a nevíte, kde začít? Hledáte inspiraci, jak žít zdravě a cítit se fit? Přečtěte si náš e-book, ve kterém najdete praktické rady, díky kterým se vám to povede.

Stáhnout si e-book Začínáme se zdravou výživou

Sdílej: