Je káva tichý zabiják nebo zdraví prospěšný společník?

0

Stejně jako obrovské množství odborníků, i nás zajímá, jestli je káva zdravá nebo ne. Jaká je odpověď? Sporná. Oblíbeného nápoje se ale nemusíte vzdávat, stačí, když to s ním nepřeženete.

Zvyšuje káva riziko rakoviny? Souvislost nebyla prokázána

Jedna věc je jistá, kofein je droga a jako na každé další droze, i na něm si můžete vypěstovat závislost. Navíc káva zvyšuje krevní tlak, tím pádem i riziko vzniku srdečních chorob. Konzumace kofeinových nápojů podle některých údajně zvyšuje riziko rakoviny ledvin, jater a slinivky. Souvislost mezi kofeinem a příčinou těchto onemocnění ale nebyla nikdy prokázána.

Pokud kávu pravidelně popíjíte, nemusíte se hned lekat. Jestliže spotřebujete 3 až 4 šálky denně, jste ještě v normě. Za nadměrné množství se považuje 12 a více šálků a otrava kofeinem přichází po konzumaci 100 a více šálků.

Hořký nápoj má mnoho příznivců

Káva zrychlí vaše reakce a sníží riziko Alzheimerovy choroby

Káva ale nemá pouze negativní účinky. Naopak se jí připisuje spousta zázračných schopností. Umí zvyšovat pozornost, zrychlovat reakce, rozšiřovat poznávací schopnosti a dokonce snižovat pravděpodobnost výskytu Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Káva je skvělým zdrojem antioxidantů, které chrání kardiovaskulární systém a působí jako prevence civilizačních nemocí.

Nic se ale nemá přehánět. Zvlášť, pokud patříte do skupin, kterým se konzumace kávy spíše nedoporučuje. Jde o následující:

  • ženy v těhotenství,
  • kojící ženy – kofein snadno přechází do mateřského mléka a děti jsou příliš hyperaktivní,
  • děti,
  • lidé s vysokým krevním tlakem,
  • jedinci trpící poruchami spánku.

Pokud ani do jedné ze skupin nepatříte, stačí, když se budete s popíjením kávy držet v normě. Ta se uvádí jako 250–300 mg kofeinu, tedy zmiňované 3–4 (maximálně 5) šálky kávy.

V příliš vysokých dávkách může být káva nebezpečná

Spočítejte si, jaká dávka kofeinu je pro vás bezpečná

Víte, že si můžete spočítat, jaká dávka kofeinu by pro vás už byla smrtící? Zadejte do speciální kávové kalkulačky typ nápoje (například espresso) a svou hmotnost a stránka vám vypočítá, kolik šálků denně můžete maximálně vypít.

S oblíbeným nápojem se nemusíte loučit. Užijte si kávu v rozumné míře a kupujte pouze kvalitní produkty. Jedině tak si můžete být jisti, že obsahují všechny zdraví prospěšné látky.

Sdílej: