Cítíte se celí oteklí, připadáte si, že máte sto kilo nadváhy a nadměrně se potíte? Možná máte zavodněný organismus. Co zavodnění způsobuje, jak se toho vyvarovat a jak na odvodnění organismu? Čtěte dál a všechno se dozvíte.
Jak poznáte zavodněný organismus?
Bez vody se neobejdeme. Je nepostradatelná pro správné fungování organismu, ale v nadměrném množství tělu škodí. Zavodnění těla se projevuje otoky, zhoršenou celulitidou, nadměrným pocením, pocitem nafouknutím a dalšími projevy.
Proč se zadržuje voda v organismu?
Zavodnění organismu mívá několik příčin od premenstruačního syndromu přes špatnou funkci lymfatického systému až po nesprávnou skladbu jídla.
Častou příčinou, proč k zadržování vody v organismu dochází, bývá přehnané solení, cukr, antikoncepce, překyselení organismu nebo nemoc. Většina lidí konzumuje mnohem více soli, než je doporučené množství, které činí 5 g soli na den. Kvůli vysokému obsahu soli ve všech průmyslově vyráběných potravinách ale těžko kontrolujeme její příjem a snadno tak zkonzumujeme až 15 g soli denně, tedy trojnásobné množství.
Jak na odvodnění organismu?
Pokud na sobě delší dobu pozorujete otoky nebo jiné příznaky zavodnění, poraďte se s lékařem. Jen on vám pomůže vybrat dostatečnou a adekvátní léčbu na konkrétní problém. Porada s lékařem je v mnoha případech nezbytná, nešetrné odvodňování organismu by vás totiž mohlo ohrozit. Pokud si ale jste jisti, že za zavodnění organismu může špatný životní styl nebo premenstruační syndrom, můžete využít přírodních diuretik.
[sociallocker]První rada zní – omezte příjem soli a raději pokrmy dochucujte bylinkami. Zapomeňte také na sladké pamlsky a nápoje. Při jejich vyřazení se organismu uleví. Doporučuje se omezit konzumace kyselinotvorných potravin, které způsobují překyselení organismu. V organismu se minerály sloučí s kyselinami a vytvoří soli, které se ukládají v prostorech mezi buňkami a vážou na sebe vodu. Kyselinotvorné potraviny jsou mléčné výrobky, maso, ryby, masné výrobky, pečivo a obilniny. Raději sáhněte po zásadotvorných potravinách, jako je zelenina, ovoce, některé ořechy, sója, mléko, žloutek a oleje.[/sociallocker]
Potraviny, které odvodňují
Kromě výše zmíněných rad, jako je omezení soli a cukru, vám s odvodněním pomohou i potraviny, které působí jako skvělý prostředek proti zadržování vody v těle.
- Kořenová petržel – nejlepší je v kombinaci k masu. Jak to? Díky svým močopudným účinkům totiž pomáhá vyloučit nadměrnou kyselinu močovou vznikající při trávení masa.
- Rajčata – mají močopudný efekt a údajně působí díky obsahu lykopenu blahodárně i na problémy s prostatou.
- Melouny – vitamín A, vitamín B, vitamín C a další minerální prvky dělají z melounu silně močopudnou potravinu, která má zároveň dobrý vliv na stimulaci krevního oběhu.
- Salátové okurky – obsahují více než 95 % vody. Mají nízký počet kalorií a výrazný detoxikační účinek.
- Bylinky – K bylinkám s odvodňovacími účinky patří například přeslička rolní, libeček lékařský, kukuřice setá, bez černý, pampeliška lékařská nebo kopřiva dvoudomá. V případě užívání léků ale konzumaci bylinek konzultujte s ošetřujícím lékařem, abyste zajistili soulad léčivých a účinných látek.
Při užívání močopudných potravin ale nezapomínejte na dostatečný pitný režim. Zní to sice paradoxně, ale pravidelný příjem vody je třeba nepodcenit. Na nedostatek tekutin v těle totiž organismus reaguje opět zadržováním vody.