Mámy a tátové – ruku na srdce! Jak vypadá svačinka vaší ratolesti? Vybavíte dítko pár korunami na svačinu z automatu nebo večerky, kterou má po cestě do školy?
Nebo mu pečlivě každý den chystáte chleba s máslem a šunkou, případně (ne)oblíbený rohlík s paštikou, který bohužel čas od času skončí v koši nebo několik dlouhých dnů zapomenutý v útrobách batohu? Pak zpozorněte!
Prozradíme vám, jak má vypadat správná a vyvážená svačinka vašeho malého školáka a abyste si s ní zbytečně nemuseli lámat hlavu, připojíme také 25 zdravých svačinek, kterými se můžete inspirovat.
Svačina je důležitá, ale snídaně je základ!
Ještě před tím, než dítko vypravíte do školy, dohlédněte na to, ať doma zbaští pořádnou snídani. Ta je totiž považována za naprostý základ dne, bez kterého bychom se do světa neměli vypravit ani my dospělí.
Snídaně totiž nastartuje zažívání, dodá potřebnou energii svalům i mozku a hlavně do svačiny zasytí, takže dítěti nebude kručet v žaludku hned během první hodiny. Vyvážená snídaně navíc zlepšuje jeho pozornost, snižuje ranní únavu a udržuje dítko koncentrované.
Náš tip: Ideální snídaně by se měla skládat z cereálií, ovoce a zeleniny, celozrnného pečiva a kousku sýra. To všechno zapijte dostatečným množstvím vody nebo čerstvého džusu. A nezapomeňte! Snídat byste měli maximálně do jedné hodiny od probuzení.
Dopolední svačina by měla tvořit 15 % denního příjmu energie
Aby mělo dítko dost energie až do poledního oběda, vybavte jej svačinou, která bude v ideálním případě obsahovat vyvážený poměr všech základních výživových prvků, jako jsou komplexní sacharidy, bílkoviny, tělu prospěšné zdravé tuky, vitamíny, minerální látky a vláknina.
Pokud víte, že bude dítko ve škole až do pozdních odpoledních či dokonce večerních hodin, je dobré mu s sebou přibalit také odpolední svačinu, která by měla tvořit 10 % denního příjmu energie. Vhodné jsou zejména ty potraviny, které mají nižší glykemický index a nejsou příliš energeticky náročné.
Svačina pro lepšího pamatováka i koncentraci
Svačiny dětí ovšem nemají za cíl pouze doplnit ubývající energii, ale také podpořit správné fungování mozku, soustředění malého školáka a jeho paměť. Pokud svačinu správně sestavíme, budou se mu vyjmenovaná slova nebo malá násobilka pamatovat mnohem lépe, než pokud do sebe nasouká sladkou čokoládovou tyčinku, kterou zapije colou.
Takhle teda ne aneb Čemu se při přípravě svačinky vyhnout?
- Výrobkům, které obsahují vysoký podíl nasycených tuků (máslo, sádlo apod.)
- Masným výrobkům (salámy, paštiky)
- Tučnému bílému pečivu (buchty, koláče, plněné croissanty, bílé rohlíky)
- Pokrmům typu "fast food" (např. párek v rohlíku, hamburger, pizza)
- Sladkostem, sladkým minerálkám a limonádám
Tohle by šlo aneb Jak je to správně?
Aby byla svačinka dítěte opravdu vyvážená, měla by obsahovat dostatek vlákniny, minerálů a vitamínů, ale také zdravé tuky a bílkoviny. Kombinací, jak tyto složky do svačin začlenit, je nepřeberné množství. Nechte se inspirovat následujícími 25 tipy, nebo nám v komentářích pod článkem navrhněte vlastní!
Pro zobrazení nápadů na zdravé dětské svačinky prosím zadejte svůj e-mail:
[sociallocker]
- Bílý jogurt, 100 g jakéhokoli oblíbeného ovoce
- Sýr Cottage a jablko
- Celozrnný chléb s arašídovým neslazeným máslem a pokrájeným ovocem
- 1 polotučný jogurt a mandarinka
- 250 ml jogurtového nápoje (pokud možno ne příliš sladkého), tmavý rohlík s tvarohem a okurkou
- Tmavý chléb se sýrem a rajčetem
- Ovocný salát s nasekanými ořechy a plátky kukuřičného nebo rýžového chleba
- Tmavý chléb s bylinkovým sýrem, paprika
- Mix sušeného ovoce (neslazené, nesířené) a oříšků (nepražených a nesolených)
- Celozrnná bageta s mozzarellou a rajčetem
- Tmavá bageta s tuňákem a ledovým salátem
- Bílý jogurt, hrst mandlí a nakrájené jablko
- Tortilla s bílým jogurtem, ledovým salátem a rajčetem
- Tmavý chléb s uzeným lososem a ledovým salátem
- Salát ze strouhané mrkve a jablka s rozinkami a kokosem
- Pečená zelenina s tmavým pečivem a tvrdým sýrem
- Hummus s olivami a tmavým pečivem
- Rozmixovaný banán s kefírem
- Kuskus s fetou, olivami a nakládanou zeleninou
- Jablečné pyré se slunečnicovými semínky a bílým tvarohem nebo jogurtem
- Proužky papriky, okurky, mrkve, tvaroh a tmavý chléb
- Ovocné smoothie s mlékem nebo kefírem
- Tvarohová pomazánka na celozrnném chlebu s ředkvičkami
- Bílý jogurt s vločkami a pokrájeným ovocem
- Celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou, kvalitní šunkou a cherry rajčátky
[/sociallocker]
Tipy a triky – jak se na malé raubíře musí?
Že vám dítka odmítají konzumovat ovoce a zeleninu? Tmavé pečivo do nich dostanete jen násilím a o hummusu nebo kuskusu nechtějí ani slyšet? Pak si nechte poradit a inspirujte se radami a tipy zkušených rodičů, kteří byli při přípravě zdravých dětských svačinek úspěšní:
- Jděte dítěti příkladem a chystejte si pravidelně svačinu také s sebou do práce. Dítě vás bude rádo napodobovat – ostatně je to jeho přirozenost.
- Snažte se dítkům zabalit svačinku netradičně – do barevných krabiček, rozmanitých mističek nebo z jednotlivých surovin poskládejte „jedlý obrázek“.
- Udělejte svačinku co nejvíce barevnou. Nebojte se experimentovat s exotickými kusy ovoce nebo netradiční (přesto však barevnou) zeleninou.
- Zapojte děti do přípravy svačinky a nechte je vybrat si jednotlivé (zdravé) suroviny. Vám to ušetří práci a dítko bude mít o vlastnoručně připravenou svačinu větší zájem.
- Každý pátek (je možno vybrat kterýkoli jiný den v týdnu) nechte dítko, aby si připravilo svačinu zcela samo. Přimhuřte oko nad nějakou tou sladkou müsli tyčinkou nebo oplatkou. Jednou za čas menší přešlap přece nikomu neuškodí.
Se zdravými svačinkami začněte ještě dnes
Jak praví jedno známé přísloví: „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek,“ proto začněte s přípravou zdravých svačinek pro sebe i svá zlobidla třeba už dnes večer. Zezačátku to bude možná práce navíc, časem vás ale začnou zdravé kombinace a jejich příprava bavit, navíc budete mít dobrý pocit z toho, že jste udělali něco pro své zdraví i zdraví svých nejbližších.
A jak to máte vy? Chystáte dětem svačiny?