Nepříjemný dráždivý kašel nás může přepadnout prakticky kdykoli a z mnoha rozličných důvodů. Ty většinou souvisejí s postižením dýchacího ústrojí. Někdy ovšem může být dráždivý kašel až druhotným příznakem souvisejícím s mnohem závažnějšími nemocemi trávicí či oběhové soustavy, s níž je soustava dýchací velmi úzce spjata. Pokud se s dráždivým kašlem potýkáte a nechcete se dopovat chemickými léky, pak pro vás máme několik osvědčených babských rad. Mnohé recepty sice nejsou výsledkem pětihvězdičkové gastronomie, na druhou stranu však patří mezi ty nejúčinnější.
V prvopočátku problémů vsaďte na obklady
Jedním z nejúčinnějších a nejznámějších je nepochybně multifunkční Priessnitzův obklad pojmenovaný po svém zakladateli. Obklad můžete aplikovat na krk nebo na hrudník. Velmi důležité je prvotní zahřátí osoby trpící suchým kašlem. Následně se přikládá vyždímaná látka namočená ve studené vodě, kterou je vhodné překrýt sáčkem, nebo jinou igelitovou fólií. Poslední vrstvu tvoří suchá tkanina. Zábal je vhodné nechat na svém místě zhruba po dobu 2 až 3 hodin. Chcete-li jej následně zopakovat, pro maximální účinnost by mezi jednotlivými zábaly měly být alespoň 4 hodinové rozestupy. Vyzkoušet můžete také obklad z rozvařeného tvarohu a česneku, který zabalíte do utěrky a opět přiložíte na krk nebo hrudník nemocného.
Cibule s medem: zaručeně účinná medicína
Touto netradiční (a co si budeme nalhávat také ne příliš chutnou) kombinací se léčily nejen naše babičky, ale i babičky jejich babiček po celá staletí. Příprava medicíny je poměrně rychlá a jednoduchá. Do sklenice či keramické misky dejte jednu klasickou bílou a na jemno nakrájenou cibuli, kterou zalijte velkou lžíci medu. Sklenici uzavřete (misku přikryjte sáčkem) a nechte promísit na světlém a suchém místě. Jakmile cibule pustí šťávu, konzumujte ji po lžičkách nejlépe před každým jídlem. Chuť šťávy můžete vylepšit špetkou mletého anýzu nebo nastrouhaného zázvoru.
Česneková tinktura s dračí silou
Tak tohle je něco pro opravdové odvážlivce. K přípravě tinktury potřebujete 6 stroužků kvalitního českého česneku, 8 lžic cukru nebo medu a 250 ml vody. Česnek nasekejte na drobno a dejte povařit do vody s cukrem (nebo medem). Směs nechte projít varem (alespoň 10 minut), na několik hodin uložte do tmavé a suché místnosti a následně sceďte. Uchovávejte v ledničce v uzavřené (znovu opakuji uzavřené!) nádobě a užívejte po lžičkách 3x – 6x denně.
Bylinky nezklamou
Pojďme na něco příjemnějšího a aromatičtějšího. Klasika, která nezklame – to jsou bylinky. Do většího hrnce nasypte hrst květů lípy, hrst listů jitrocele, hrst květů černého bezu a hrst sušených šípků. Směs zalijte litrem vroucí vody a nechte alespoň 15 minut louhovat. Po vychladnutí sceďte a oslaďte medem.
Ořechové překvapení
Víte, že na suchý dráždivý kašel je skvělý také odvar z vlašských ořechů? Vyzkoušejte následující recept našich babiček: vyloupejte asi 12 vlašských ořechů, zalijte je půl litrem studené vody a nechte louhovat asi 4 hodiny. Následně 30 minut povařte a dolévejte vodou. Výsledný odvar můžete osladit medem. Zhruba po dvou dnech byste měli pozorovat první výsledky.
Majoránkový zázrak
Do hrnce si nasypte jednu čajovou lžičku sušené majoránky, kterou přelijte 250 ml vody a přiveďte k varu. Povařte zhruba 10 minut a po odstavení nechte ještě asi dalších 15 louhovat. Po přecezení můžete opět osladit medem. Účinky medicíny byste opět měli pozorovat během následujících dvou dnů.
Smrkový sirup
[sociallocker]
Právě nyní je nejvhodnější doba na sběr smrkových výhonků. Nasbírejte si jich notnou zásobu, a pokud vás přepadne dráždivý kašel, spařte jich 5 dkg v 1 litru převařené vody. Následně nechte 2 dny louhovat a přeceďte. Poté přidejte 1,35 kg cukru a vařte, dokud směs nezhoustne. Hotový sirup nalijte do sklenic s víčkem a nechte vychladnout. Při záchvatech kašle podávejte i několikrát denně.
[/sociallocker]
Cibulí jsme začali a cibulí taky skončíme
I přesto, že se budete při čtení těchto řádků s největší pravděpodobností kroutit odporem, věřte, že čaj z cibule patří mezi nejúčinnější bojovníky s dráždivým kašlem. Do hrnce nakrájejte dvě větší cibule, na mírném plamenu je povařte zhruba 15 minut a ke konci dochuťte medem. Cibulový vývar můžete zjemnit lžičkou másla nebo trochou mléka. Aby byl výsledek „konzumovatelný“, přidejte skořici, hřebíček, zázvor, citron nebo pomeranč.
A jedna prémiová rada na závěr
Pokud vás záchvat dráždivého kašle přepadne uprostřed noci a vám se zrovna nechce připravovat cibulový, ořechový či smrkový odvar, vsaďte na osvědčenou lžičku medu, jež by měla záchvat během chvilky zastavit. A když ani to nepomůže, namíchejte si speciální koktejl z mléka, másla a medu, který by vám měl taktéž okamžitě ulehčit.