Detoxikaci můžeme chápat jednoduše jako očistu. Stejně tak jako čas od času umyjeme svá auta nebo naleštíme doma podlahy, i tělo potřebuje údržbu, a to nejen zvenčí, ale hlavně zevnitř. Pokud se objeví problém na kůži, neváháme a řešíme ho – mastmi, krémy a jinými přípravky. Potíže uvnitř těla ale nevidíme a těžko je tedy ihned ošetříme. Přitom není nic jednoduššího než prevence, tedy pravidelná očista celého organismu nebo jednotlivých orgánů.
Proč detoxikace jater
Játra jsou největší vnitřní orgán lidského těla. Jejich zásadní role spočívá v provedení metabolismu. Také produkují žluč a tvoří se v nich některé pro tělo důležité hormony. V játrech se tvoří bílkoviny krevní plasmy.
Když játra selžou
Pokud játra nefungují správně, může dojít k jejich selhání. To se projevuje krvácivými stavy, otoky a poruchami některých mozkových funkcí. A když je pozdě, nezbyde nic jiného, než se zapsat do pořadníku na transplantaci tohoto orgánu. Selhání jater je stav, kdy nastává reálné riziko ohrožení života, protože dochází ke zhroucení celého organismu. Ještě stále hledáte pádný důvod k jejich detoxikaci?
Kdy a jak přistoupit k detoxikaci
Rozhodně nemusíte čekat na problémy. Prevence přece spočívá v předcházení potíží. K detoxikaci je nejvhodnější přistoupit na jaře. Existuje několik jednoduchých tipů, jak játrům dopřát odpočinek:
- Nekonzumovat alkohol a omezit léky (samozřejmě ty, které výhradně nepotřebujeme)
- Nejíst uzeniny a tučná masa
- Vyhnout se kravskému mléku a mléčným výrobkům
- Vyřadit z jídelníčku smažené pokrmy
Co naopak játrům prospěje, je konzumace syrové stravy a pití zeleninových šťáv.
Téměř zázračná bylinka
Pokud chceme sáhnout po bylinkách, výborný je ostropestřec mariánský, jehož účinnou látkou je silymarin. Tato bylinka pochází ze Středomoří a lidé ji obvykle pěstují jako okrasnou rostlinu na zahradách. K detoxikaci jater stačí pít vývar ze semínek ostropestřce, ještě účinnější je olej. Lze také nakombinovat ostropestřcový olej se semínky, například tak, že 50 g semínek rozemeleme na prášek a zalijeme ostropestřcovým olejem. Vytvoříme ze směsi kaši, uložíme ji do lednice a denně můžeme přijmout tři lžičky. Při větší dávce by se mohlo dostavit nekontrolovatelné vyměšování, dávejme na to tedy pozor.
Jak ostropestřec funguje
- Umožňuje obnovu funkcí jater
- Čistí játra od jedů a toxických látek (toto čistění doprovází silnější pocení)
- Zvyšuje krevní tlak (proto by si na něj měly dávat těhotné ženy a taktéž by s ním měli být velmi opatrní lidé s vyšším krevním tlakem)
Během očistné kúry
Pokud jsme se rozhodli očistit alespoň část organismu, měli bychom tomu přizpůsobit i stravu. Ta by měla být lehčí a bez živočišných bílkovin, doporučuje se i omezení konzumace soli. Velmi vhodná je dietní strava o rýži a zelenině. Při detoxikaci nepijeme alkohol.
Pozor!
Detoxikace je provázená nejen silnějším pocením, ale také častou potřebou chodit na toaletu. Mějte toto na paměti, než se do očistného procesu zapojíte.
Nečekejte na potíže, které vás mohou potkat kvůli nesprávné funkci jater a zanedbané péči o ně. Přistupte zodpovědně k detoxikaci, výsledek může být ohromující. Dbejte také na prevenci, která ke správné funkci jater výrazně přispívá. Čas od času můžeme dopřát, ale nic se nemá přehánět.