Uvažujete z nějakého důvodu o cvičení doma? Co je vlastně dobrým důvodem pro to, abyste doma zůstávali? A v kterou denní dobu je nejvhodnější hodit na sebe sportovní oblečení a dát si v obýváku nebo v kterékoli jiné místnosti do těla? Podívejme se na to společně právě teď a tady.
Pro maminky, stydlivé i časově vytížené
Cvičení doma je ideálním řešením právě pro zmíněné skupiny osob, které se sebou chtějí něco dělat, ale zároveň nemohou nebo nechtějí docházet do posilovny, třeba proto, že se stydí cvičit před ostatními. Důvodů, proč se nevydávat do fitka, je ale víc – může jít o finanční úsporu, o možnost cvičit kdykoli, eliminaci dlouhého čekání na potřebný stroj a další. Pokud také rádi cvičíte venku a najednou vás překvapí ošklivé počasí, je nejlepší zůstat doma a udělat pro sebe něco tam.
Ráno, odpoledne nebo večer? Jak vám to vyhovuje
Snad na každém internetovém fóru, kde lidé řeší cvičení doma i jakékoli jiné, se stále dokola objevuje jedna otázka – v kterou denní dobu je nejvhodnější cvičit? Odpověď je přitom velmi jednoduchá. Cvičte tak, jak vám vyjde čas a jak je vám to nejpříjemnější. Někdo si rád rozproudí krev ráno, jiný cvičí odpoledne ihned po práci a další to nejradši nechává až na večer. U večerního cvičení je však riziko, že se rozehřejete natolik, že nebudete moci usnout – cvičte proto tak, abyste skončili aspoň 3 hodiny před tím, než se odeberete do postele.
S ranním cvičením se zase pojí otázka, zda je lepší se před aktivitou najíst, nebo se do ní pustit nalačno. Zatímco při cvičení během dne myslíme na vhodný odstup samotné aktivity a jídla před ní (i po něm), ráno nás napadá, jestli nám může k něčemu pomoci před cvičením vůbec nejíst. I zde je docela jednoduchá odpověď – cvičením nalačno sice přímo nespalujeme tuky, ale zato jím zrychlujeme spalování. Takové nastartování metabolismu po ránu nám zajistí snazší trávení po celý den, takže zabráníme nechtěnému přibývání na váze.
Náš tip: Nevíte, co jíst před cvičením a co po něm? Nechte si od Průvodce výživou poradit!
To, jestli cvičíme ráno nebo večer, asi nejvíce závisí na našich biorytmech. Jistě už jste slyšeli o skřivanech a sovách. Jedni vstávají brzy ráno dokonale svěží, druzí se z postele nezvednou před osmou ranní, ale zato mají nejvíc energie i v pokročilejší večerní době. Cvičte tedy tak, jak vám to vyhovuje a jak si naplánujete ostatní aktivity, nebo lépe řečeno cvičte podle toho, jak se některé z nich vyvinou – například péče o dítě.
Cvičení doma nabízí spoustu výhod, vyzkoušejte ho!
Nemáte čas docházet do fitness centra, nechcete cvičit před jinými lidmi, počasí nepřeje venkovním aktivitám? Zůstaňte doma a pořádně se do toho obujte! Vyberte si čas, který vám nejvíce vyhovuje a kdy budete mít ze cvičení největší radost – je docela zbytečné a frustrující nutit se do cvičení ráno, když se teprve pomalu rozjíždíte, nebo naopak večer, když brzy vstáváte a večer už fungujete jenom v módu „automat“. Přejeme hodně cvičebních úspěchů!